Lidovky.cz

Německo láká, za prací tam dojíždí stále více Čechů i Poláků

Ekonomika

  16:39
NORIMBERK - Počet lidí, kteří jezdí každý den ze sousedních států do Německa za prací, se zvyšuje. Vyplývá to ze studie německého Institutu pro výzkum trhu práce a zaměstnání (IAB), kterou tato instituce dnes zveřejnila v Norimberku. Podle výsledků pracovníci z Polska a Česka tvoří ale jen sedm procent takzvaných pendlerů.

Lidé před Braniborskou bránou. Německo chystá velkolepé oslavy pádu zdi. foto: AFP

Odborníci zkoumali období od roku 2000 do roku 2005. Podle mluvčího IAB totiž novější údaje nejsou k dispozici. Uvedl, že kvůli takzvaným přechodným opatřením se ale mnoho nezměnilo, tedy nejspíš ani podíl pendlerů z ČR či Polska.

Německo z obavy ze zaplavení svého trhu práce levnou silou ze střední a východní Evropy přijalo přechodná opatření a omezilo po rozšíření EU v roce 2004 občanům nových členských států včetně ČR či Polska přístup k zaměstnání.

V zemi až na výjimky nemohou bez povolení získat místo. I když se například Češi k západním sousedům za prací masově nehrnou, bariéry si spolková republika chce ponechat až do posledního možného termínu, tedy do roku 2011.

Vedou Francouzi
Za sledovanou pětiletou dobu se počet lidí, co dojížděli přes hranice do německého zaměstnání, zdvojnásobil. Činil 72.500. Víc než polovina pracovníků bydlela ve Francii, z Česka a Polsku jich přijíždělo jen sedm procent.

Po Francouzích byli nejčastějšími přeshraničními zaměstnanci Rakušané a Nizozemci s třináctiprocentním podílem. Hlavním cílem pendlerů je Bádensko-Württembersko, které má s Francií 180 kilometrů dlouhou hranici.

K vyhledávaným pracovním cílům patří i Bavorsko, Severní Porýní-Vestfálsko a Sársko. Lidé ze sousedních států mají zájem o místo hlavně v hospodářsky silnějších spolkových zemích. Na východ Německa - tedy kromě Berlína - jich dojíždí jen procento.

Pomalé otevírání
Německo svůj trh práce Čechům otevírá postupně. V říjnu 2007 na něj pustilo strojní inženýry, odborníky pro automobilový průmysl a inženýry v oboru elektro, od letošního ledna pak vysokoškoláky.

"V příhraniční oblasti mohou nadále využívat možnosti německého pracovního trhu přeshraniční pracovníci - pendleři z ČR," uvedlo na svých webových stránkách německé velvyslanectví v Praze. Dál připomíná, že východní část Německa ještě nepřekonala velké strukturální změny po německém sjednocení a v tamním pohraničí panuje vysoká nezaměstnanost.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.