Lidovky.cz

10 nejdražších domů světa aneb na co hypotéku nedostanete

Ekonomika

  13:30
PRAHA - Ve světe byznysu a celebrit stále existuje skupina lidí, které jako by se problémy běžného života vůbec netýkaly. Chodí na večírky, pořizují drahá auta a zejména, investují do honosných sídel s několika bazény, rozsáhlými zahradami, altánky a sportovními hřišti. Žebříček v současnosti nejdražších nemovitostí sestavil magazín The Times.

Updown Court, Windlesham, Surrey - cena: 139 milionů dolarů

1) Antila, Mumbai (Indie) - cena: 1 miliarda dolarů

Antila, Mumbai (Indie) - cena: 1 miliarda dolarů V této skleněné věži o 27 patrech a s 40 tisíci metry čtverečními se každá dvě poschodí liší. Vytvořili ji její extravagantní majitelé Mukesh a Nita Ambani, je vysoká pře 570 stop a její chod zajišťuje služebnictvo čítající 600 lidí. Antila dělá ze všech ostatních luxusních sídel jak finančně tak co do velikosti opravdové trpaslíky.



2) Villa Leopolda, Francouzská Riviéra - cena: 506 milionů dolarů

Její cena se vyšplhala do nebes zejména kvůli pozornosti tisku. Vila byla postavena roku 1902 belgickým králem Leopoldem II. Stala se domovem mnoha slavných lidí, například Billa Gatese. Má rozlohu přes 80 tisíc čtverečních metrů, 19 ložnic, sportovní hřiště, bowlingovou dráhu, několik kuchyní, obývacích pokojů a kinosál, to vše jen v hlavním křídle budovy. Na pozemcích se pak rozkládá několik domů pro hosty, plavecké bazény a zahrady, které zaměstnávají na plný úvazek 50 zahradníků.

Villa Leopolda, Francouzská Riviéra - cena: 506 milionů dolarů

3) The Penthouse, Londýn - cena: 200 milionů dolarů

Nejvýše položený byt v komplexu One Hyde Park je s cenou 6 tisíc liber za metr čtvereční zároveň i nejdražším bytem na světě. Jeho vybavení je jak z poslední 'bondovky' a vypovídá mnohé o jeho majitelích. Nejvyšší bezpečnost zajišťuje speciální komando SAS a neprůstřelná okna. Kdyby k záchraně obyvatel nestačila skrytá bezpečnostní místnost, mají možnost utéct tajnou únikovou cestou do přilehlého hotelu Mandarin.

The Penthouse, Londýn - cena: 200 milionů dolarů

4) Fairfield Pond, Hamptons - cena: 170 milionů dolarů

S rozlohou 63 akrů je Fairfield Pond nejrozlehlejší rezidencí v Americe. Má 29 ložnic, 39 koupelen, 90 stop dlouhou jídelnu, 5 sportovních hřišť a bowlingovou dráhu. Místní byli pobouřeni, že nejde o hotel nebo luxusní lázně, ale o obrovské privátní sídlo.

Fairfield Pond, Hamptons - cena: 170 milionů dolarů

5) Hearstovo panství, Beverly Hills - cena: 168 milionů dolarů

Sídlo, které dříve vlastnil mediální magnát William Randolph Hearst (podle kterého byl natočen film Občan Kane) se počtem ložnic vyrovná Fairfield Pondu, navíc má ale vlastní disco sál a divadlo. Líbánky zde strávil JFK a v jeho sousedství bydlí samé význačné hvězdy jako Tom Cruise a Katie Holmes nebo David a Victoria Beckhamovi.

Hearstovo panství, Beverly Hills - cena: 168 milionů dolarů

6) Franchuk Villa, Kensington (Londýn) - cena: 161 milionů dolarů

Tato viktoriánská vila byla do roku 1997 dívčí školou. V roce 2006 ji pak koupil developer, za více než 10 milionů dolarů ji zrenovoval, a prodal ukrajinské bojovnici proti AIDS Eleně Franchuk.

Franchuk Villa, Kensington (Londýn) - cena: 161 milionů dolarů

7) Pinnacle, Montana - cena: 155 milionů dolarů

Luxusní lyžařská chata je největší nemovitostí ve výlučném vlastnictví soukromého golfového a lyžařského klubu. Přirozeně je proto i domovem vlastníků tohoto klubu, Tima a Edry Blixsthových. V porovnání s ostatními rezidencemi v tomto žebříčku sice s pouhými deseti ložnicemi zaostává ve velikosti, na druhou stranu se může pochlubit vytápěnou podlahou, která se táhne až k vyhřívané příjezdové cestě, několika krby u každého bazénu, ohromným vinným sklepem a tělocvičnou.

Pinnacle, Montana - cena 155 milionů dolarů

8) Manor, Los Angeles - cena: 150 milionů dolarů

Sídlo Aarona Spellinga o rozloze 56 tisíc čtverečních metrů postavila v roce 1991 jeho žena Cindy tak, aby si jeho rodina mohla vybrat z některého z 123 pokojů. Kromě 'obvyklých' vymožeností jako jsou bazény, tenisové kurty, bruslařská dráha, soukromá plantáž nebo bowlingová dráha, se uvnitř rezidence nachází i muzeum panenek, místnost určená speciálně pro balení dárků a jedno celé patro obsahující pouze šatnu.

Manor, Los Angeles - cnea:150 milionů dolarů

9) Updown Court, Windlesham, Surrey - cena: 139 milionů dolarů

Tento 'zámek' o rozloze 40 tisíc čtverečních metrů je větší než Buckinghamský palác. Se svými 103 pokoji se proslavil jako nejluxusnější sídlo na světě a Angličané o něm mluví jako o "nejdůležitější soukromé rezidenci, která byla v Británii postavena od konce 19. století." Mramorová příjezdová cesta a schody jsou vytvořeny podle sídla Gianniho Versace v Miami. Jeho největší chloubou je ale podlaha ve 22 ložnicích a 27 koupelnách s mozaikou z 24-karátového zlata.

Updown Court, Windlesham, Surrey - cena: 139 milionů dolarů

10) Draculův zámek, Rumunsko - cena: 135 milionů dolarů

Zámek byl postaven ve 14. století jako národní památka a technické muzeum díky Vladovi III. řečenému Napichovač, na trhu nemovitostí byl ale poprvé k mání až loni. Na rozdíl od ostatních sídel v tomto žebříčku je zámek cenný zejména kvůli jeho historické hodnotě - v sídle je 57 pokojů naplněných starožitnostmi. Poměrně velkou nepříjemností je ale 450 tisíc návštěvníků, kteří si zámek přijdou každý rok prohlédnout, stejně jako absence centrálního vytápění.Draculův zámek, Rumunsko - cena: 135 milionů dolarů

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.