Lidovky.cz

Chcete si vzít hypotéku? Je nejlepší čas, sazby jsou na minimu

Ekonomika

  11:56
PRAHA - Kdo si plánuje vzít hypotéku, měl by to udělat co nejdříve. Právě teď jsou totiž úrokové sazby na téměř dvouletém minimu. V druhé polovině roku by mohly začít opět růst. Úrokové sazby hypoték už dva měsíce po sobě výrazněji klesají. V únoru se dotkly dokonce svého dvouletého minima.

V zájmu klientů se však tento trend neprojevuje. Novou hypotéku si v únoru podle ukazatele Fincentrum Hypoindex sjednalo jen 2852 lidí, kteří si půjčili 4601 milionů korun. Představuje to sice o 319 smluv více než v lednu, ale v porovnání se stejným obdobím loňského roku jde o pokles o 11 % co do počtu a o 17,5 % v objemu.

Statistika zahrnuje údaje od České spořitelny, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banky. Komerční banky, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank a hypoteční banky Wüstenrot.

Tabulka aktuálních nabídek hypotečních úvěrů v českých bank.
Klikněte pro zvětšení

Průměrné roční úrokové sazby klesly podle statistiky v únoru na 5,37 %. Několik posledních měsíců se přitom pohybovaly okolo hodnoty 5,6 %. V tomto měsíci některé banky úrokové sazby ještě snížily. Odborníci očekávají, že by nižší sazby měly setrvat do konce prvního pololetí.

"Pokles průměrných sazeb je reakcí bank na pokles sazeb na mezibankovním trhu," uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Podle Milana Ročka, ředitele Hyposervisu a předsedy Asociace hypotečních makléřů, jde z velké části o sezonní záležitost. "Každým rokem banky na jaře snižují úrokové sazby nebo poskytují slevy na poplatcích," konstatuje Roček. V každém případě je podle odborníků právě teď vhodná doba na uzavření hypoteční smlouvy. Ve druhé polovině roku totiž mohou jít podle některých odhadů sazby opět nahoru.

Vyšší příjmy znamenají lepší vyjednávací možnosti
Obecně platí, že čím vyšší máte příjmy, tím lepší úrokovou sazbu můžete s bankou vyjednat. Podle Ročka se díky tomu můžete dostat určitě na sazbu o 0,2 až 0,3 procenta nižší oproti původní nabídce. Roli v tom, jakou dostanete sazbu, ale hraje více faktorů, než jen výše příjmů.

Více o hypotékách čtěte zde:


Noví klienti dostávají obvykle nižší sazbu než klienti, kterým skončilo fixační období, na rozdíl od minulých let už ale banky nedělají takové rozdíly.

Nižší sazbu nabízejí také těm, kteří u nich mají delší dobu vedený běžný účet, a banka tak má lepší přehled o jejich finanční situaci. Naopak přijde-li zažádat o úvěr z pohledu banky zcela neznámý klient, zpravidla mu nejnižší možnou sazbu nenabídne.

Další významnou roli hraje délka fixace úrokové sazby. Nabídka úrokových sazeb je v případě pětiletých fixací napříč spektrem hypotečních bank téměř identická. U jednoletých fixací však výrazné rozdíly mezi bankami přetrvávají. Zájemcům o tuto variantu se proto zcela jistě vyplatí mezi bankami pečlivě vybírat.

"Variační rozpětí průměrných sazeb se u jednotlivých bank u pětiletých fixací již čtvrtým měsícem drží okolo 0,6 %. Banky tak vnímají rizika na trhu relativně stejně a stabilně," dodává Josef Rajdl.

Čím větší procento peněz chcete půjčit, tím dražší budou
Další roli při určování úrokové sazby hraje například i výše úvěru k odhadované hodnotě zastavené nemovitosti (tzv. LTV, loan to value). Platí přitom, že čím více peněz v poměru k zástavě chcete půjčit, tím dražší se pro vás stanou, neboť banka vám nabídne vyšší úrokovou sazbu.

Některé banky nabízejí standardně i 85 % LTV, aby se vám úroková sazba kvůli výši úvěru nezvedla, stačí pouze 15 % vlastních zdrojů. "Úrokové sazby u nestandardních typů hypoték se pohybují zhruba o jedno až tři procenta výše než v případě standardních úvěrů," informuje Roček.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.