Lidovky.cz

Extrémně chudých ve světě ubývá, krize však pokles zpomalila

Ekonomika

  17:06
WASHINGTON - Ve světě ubývá extrémně chudých lidí, světová hospodářská krize ale tento pokles zpomalila. Informovala o tom dnes Světová banka (SB). Proti původním předpokladům tak letos na světě bude o 64 milionů více lidí žijících v extrémní chudobě, než kdyby světová ekonomika neměla žádné problémy.

Chudoba v Africe foto: Jana Zahradníková

"V roce 2015 v důsledku krize bude extrémně chudých o 53 milionů lidí víc, než by jich bylo normálně. I tak ale podle odhadů by celkový počet lidí žijících v extrémní chudobě měl za pět let činit 920 milionů osob, což je výrazné snížení proti 1,8 miliardy lidí žijících v extrémní chudobě v roce 1990," uvedla SB ve zprávě, v níž hodnotí plnění takzvaných rozvojových cílů milénia Organizace spojených národů.

Čtěte více:

Hlavním z nich je právě snížení počtu extrémně chudých lidí ve světě do roku 2015 zhruba na polovinu. Podle banky se podle dosavadních údajů tento cíl zřejmě podaří splnit. Pokles extrémní chudoby v rozvojových zemích je nicméně podle SB nerovnoměrný.

Zatímco ve východní Asii by měl do roku 2015 klesnout na poměr extrémně chudých na sedm procent z 55 procent v roce 1990, v subsaharské Africe by mělo jít o pokles z 58 procent v roce 1990 na 38 procent v roce 2015.

Za lidi žijící v extrémní chudobě se v rozvojových zemích považují osoby, jež mají 1,25 dolaru na den (zhruba 23 korun). Pro rozvinutější oblasti například východní Evropy nebo Latinské Ameriky doporučuje Světová banka vyšší hranici chudoby dva dolary denně.

Hlad je stále problém
Velkým problémem ve světě podle Světové banky nadále zůstává hlad. Kvůli finanční krizi a nárůstu cen potravin z roku 2008 je nepravděpodobné, že by se do roku 2015 podařilo snížit počet hladovějících o polovinu.

S uspokojením základních stravovacích potřeb má na celém světě problém více než jedna miliarda lidí. Mezi lety 2009 a 2015 tak kvůli podvýživě podle nových odhadů SB zemře o 1,2 milionu dětí mladších pěti let více.

Zpráva nicméně uvádí, že dopady krize by mohly být ještě tvrdší, kdyby mnohé rozvojové země před ní neučinily reformy. Situaci také pomohla zmírnit pomoc mezinárodních institucí. Vládní výdaje v rozvojových zemí na sociální záchranné sítě tak podle SB přinejmenším v roce 2009 zůstaly relativně stabilní.

"Finanční krize představovala silný vnější šok, jenž chudé země tvrdě zasáhl. Její následky by ale bez lepšího vládnutí a institucích v rozvojových zemích během posledních 15 let byly mnohem horší," podotkl Murilo Portugal, který je zástupcem šéfa Mezinárodního měnového fondu.

MMF navíc předpokládá, že rozvojové země letos porostou rychleji než celosvětová ekonomika. Růst jejich hrubého domácího produktu by se měl zvýšit na 6,3 procenta oproti 2,4 procenta loni. Svět by pak měl růst o 4,2 procenta oproti poklesu o 0,6 procenta v roce 2009. Oživení je ale podle fondu nadále velmi křehké.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.