Lidovky.cz

Banky už nemají volné trezory, opatrní Češi si ukládají hotové peníze

Ekonomika

  9:46
PRAHA - Volné trezorové schránky bohužel nemáme, zkuste se zeptat na jiné pobočce. Právě taková slova uslyší lidé, kteří se snaží pronajmout si bezpečnostní schránku v bance. Z kapacity asi 120 tisíc sejfů v Česku je obsazeno asi 80 procent. Jen v Praze je to dokonce až 95 procent. V některých případech narazí zájemci o trezor dokonce na pořadníky.
Bankovní schránky (ilustrační foto)

Bankovní schránky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Na velkém zájmu lidí o bezpečnostní schránky se podepsala i ekonomická krize. Vedle nejrůznějších cenností a důležitých dokumentů lidé v poslední době do svých sejfů ukládají více hotovosti.

Je to důsledek současného silně konzervativního přístupu lidí k jejich penězům. Klienti si stále nevědí příliš rady, jak vhodně s volnými financemi naložit. A nechávat na běžném účtu milionové částky také není zrovna vhodné.

V Česku je zhruba 120 tisíc trezorových schránek

Bezpečnostní schránky využívají lidé pro úschovu svých cenností, například zlata a zlatých šperků a také důležitých dokumentů.

V poslední době také přibývá lidí, kteří mají v sejfu uložené hotové peníze pro případ nenadálé potřeby. Případný krach banky přitom nemá žádný vliv na takto uschované peníze. Naproti tomu vklady na účtech jsou pojištěné jen do ekvivalentu 50 tisíc eur.

Většina kapacity je ale rozebraná. V Praze se obsazenost sejfů pohybuje až na úrovni 95 procent.

Celorepublikově je rozebráno zhruba 70 až 80 procent kapacity trezorů. Cena pronájmu sejfů se odvíjí od velikosti trezoru a pohybuje se už od 300 korun ročně až po částku několika tisíc korun. Trezorové schránky je možné si pronajmout i krátkodobě, už od jednoho měsíce.

Zájem o bezpečnostní schránky se zvyšuje i sezonně, a to v období letních prázdnin. Nalézt volnou trezorovou schránku v bance je tak během léta často prakticky nemožné. Největší obsazenost těchto schránek hlásí banky zejména v Praze, Brně a dalších větších městech.

Některé pobočky bank v Praze a Brně řeší velký zájem klientů o pronájem schránek formou čekacích listin.

Vklady jsou totiž dosud (do konce letošního roku) pojištěny do limitu 50 tisíc eur (asi 1,287 milionu korun). A právě to, co přesahuje tuto hranici, lidé raději přemístí do svého bezpečnostního sejfu. Případný krach banky totiž na takto uschované finance nemá žádný vliv.

Celkový počet trezorových schránek v Česku se pohybuje okolo 120 tisíc. Z toho volných je jen okolo 20 procent. Jsou ale pobočky bank, které mají celou svou kapacitu trezorů zcela rozebranou a klientům nemohou nabídnout ani pronájem na dalších místech.

"Celkem máme asi 34 tisíc schránek na přibližně sto pobočkách. Jejich obsazenost se liší podle konkrétní lokality. Kupříkladu v Praze je obsazeno 90 až 95 procent sejfů," uvedla například Monika Klucová, tisková mluvčí Komerční banky. O něco lepší situace je v krajských městech, kde je podle ní pronajato asi 70 procent bezpečnostních schránek.

O moc lépe na tom nebudou ani klienti, kteří mají zájem o pronájem sejfu v České spořitelně. I ta hlásí, že většina jejích kapacit je rozebraná. "Zaplněnost trezorů se liší místo od místa. Největší zájem o schránky je v Praze, kde je většina sejfů obsazena. Celková obsazenost se pohybuje okolo 70 procent," potvrdila také Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny. Trezorové schránky banka nabízí na zhruba 185 pobočkách po celé zemi. Celkový počet sejfů se pohybuje okolo 50 tisíc.

Přes 20 tisíc bezpečnostních schránek nabízí na svých pobočkách také ČSOB. "V průměru jsou tři čtvrtiny našich sejfů již obsazeny. Největší zájem o trezory mají lidé v hlavním městě," uvedl Ivo Měšťánek, tiskový mluvčí ČSOB.

Sejf se dá pronajmout už za 300 korun ročně
Zájemcům o pronájem bankovních sejfů v Praze tak často nezbývá nic jiného než obejít hned několik poboček. Je však třeba počítat s tím, že největší zájem je o schránky, které jsou nejmenší a samozřejmě také nejlevnější. A právě tyto schránky jsou rozebrány nejdříve.

Například trezor o rozměrech jen 42x26x7 cm se dá teoreticky získat i za méně než 300 korun ročně. Nalézt ale takovouto neobsazenou schránku je velmi obtížné. S tím, jak narůstá velikost trezoru, roste i cena za jeho pronájem. U těch největších se jedná o částku ve výši několika tisíc korun ročně.

Bankovní domy sice uvádějí roční ceny pronájmu, využívat trezorové schránky je ale možné i kratší dobu. "Smlouva o pronájmu se uzavírá na dobu určitou nebo neurčitou, minimálně na jeden měsíc. Za pronájem kratší než jeden kalendářní rok se platí poměrná část ročního nájemného, a to za každý započatý měsíc," doplnila Havligerová.

Čekací listiny na trezory nejsou výjimkou
V některých případech však lidé nemají téměř šanci pronájem trezoru získat. "V současné době máme v celém Česku volných jen asi 14 schránek, avšak ani jednu v Praze či Brně. Zde jsme proto zřídili čekací listiny. Jakmile se nějaký sejf uvolní, nabídneme jej klientovi, který je první na řadě," řekla Lucie Hálová, mluvčí Volksbank.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.