Lidovky.cz

Za zpoždění autobusu sleva, odhlasovali evropští poslanci

Ekonomika

  16:50
ŠTRASBURK/BRUSEL - Lidé cestující autobusy, trajekty a loděmi budou mít v budoucnu možná v případě zpoždění či zrušení svého spoje právo na finanční odškodnění. Evropský parlament dnes schválil pravidla, která se zabývají ochranou práv pasažérů.

Ilustrační foto.

Obdobná práva už jsou nyní zakotvena pro cestující ve vlacích a letadlech. Na rozdíl od námořní dopravy však zatím u autobusů nepanuje shoda s postojem členských zemí.

Podle českého europoslance Jana Březiny by v případě zpoždění při příjezdu zaviněného dopravcem měli mít cestující právo na náhradu škody ve výši čtvrtiny jízdného, pokud bude zpoždění delší než hodinu. Polovinu ceny jízdenky by jako odškodnění měli pasažéři dostat, bude-li zpoždění delší než dvě hodiny.

Zákonodárci také schválili to, aby za ztrátu nebo poškození svěřeného zavazadla odpovídal dopravce do výše 1800 eur (zhruba 46.000 korun) a v případě příručního zavazadla do výše 1300 eur (33.000 korun).

Změna pravidel by mohla začít platit do dvou let
Europoslanci se na rozšíření pravidel ze železniční a letecké dopravy dohodli s členskými zeměmi EU, jejichž souhlas je pro zavedení regulace také nutný. Týká se to však jen částí ohledně námořní dopravy. Zde by úprava měla začít platit do dvou let od okamžiku, kdy ji v příštích týdnech definitivně formálně potvrdí i země bloku.

U autobusové dopravy na požadavky zákonodárců vyjednávači za členské země nepřistoupili. Státy by totiž chtěly jiné vymezení rozsahu působnosti pravidel - tedy toho, na jaké trasy či cesty by se mělo opatření vztahovat.

Spor se vede o to, zda by se odškodnění týkalo i meziměstských autobusů, nebo jen dálkových či mezinárodních.

Členské státy jdou na ruku dopravcům, opatřením se brání
Není tak jasné, kdy a zda vůbec bude toto opatření i pro cestující v autobusech opravdu platit. Jednat se o tom ještě bude v příštích týdnech či měsících, kdy se mezi státy EU a Evropským parlamentem uskuteční smírčí řízení.

"Členské státy jdou bohužel na ruku dopravcům a silnějším právům cestujících brání. Evropský parlament však přináší jistotu, že osobám cestujícím autobusem budou náležet stejná práva jako těm, kteří cestují letadlem a vlakem," podotkl Březina. Za neshodami je podle něj možné hledat úspěšný lobbing národních dopravců.

"Je to dobrá zpráva pro občany," uvedla k dnešnímu rozhodnutí španělská europoslankyně Inés Senderová, která za parlament vedla vyjednávání s členskými státy. "Upravujeme situaci, která je nefér. Jen cestující využívající letadla či vlaky jsou nyní odškodněni," dodala.

Náhradu za vlakové zpoždění v Česku dráhy zatím nevyplácí
Kompenzace za zpoždění ve vlakové dopravě zavedlo evropské nařízení loni v prosinci. Na české železnici ale platí nárok na odškodné pouze u mezinárodní dopravy, pro vnitrostátní vlaky si ČR loni na podzim vymohla pětiletý odklad. Ministerstvo dopravy to tehdy zdůvodnilo velkou rozestavěností české železniční sítě, která stojí za řadou výluk. Možnost odkladu využily i některé další státy unie.

"Blíží se čas letních dovolených a i cestujícím autobusy náleží právo na šťastnou cestu. Nedospěl-li k vysoké úrovni přepravních služeb a z ní vyplývajících práv cestujících volný trh, nezbývá než zasáhnout formou závazného právního předpisu respektujícího rovnováhu mezi zájmy cestujících a finančními dopady na dopravce," komentoval legislativní úpravu v prohlášení rozeslaném novinářům Březina.

Důležité podle něj je, že se posílí práva cestujících v rozhodování o jejich další cestě. V případě zrušení nebo zpoždění spoje o více jak dvě hodiny budou mít možnost buď pokračovat do cílového místa bez dalších nákladů, lístku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.