Lidovky.cz

Volný trh s byty se blíží a nastane velké stěhování. Víte kolik budete platit?

Ekonomika

  16:39
PRAHA - Dopady blížící se deregulace nájemného budou mít své klady i zápory. Jednoznačně pozitivní je tato změna pro majitele bytů a provozovatele nájemního bydlení.

Víte už kolik zaplatíte? foto: Shutterstock

"Existence regulovaného nájemného v podstatě zmrazila trh s nájemným bydlením. Nedostatek bytů na trhu vedl k nárůstu tržních cen za nájem. Často navíc docházelo ke zneužívání, kdy nájemníci regulovaných bytů jednotku dále nelegálně pronajímali za komerční nájem," říká Daniel Bacík, obchodní ředitel společnosti CPI Byty, která v současnosti se svými nájemníky projednává výši smluvních nájmů.

Infografika - klikněte pro zvětšení:
Deregulace

Narovnání vztahu majitele s nájemníkem vítá i Občanské sdružení majitelů domů (OSMD), které dokonce podalo k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku hromadnou žalobu na český stát. protože na nízkých nájmech, které jim diktoval stát, prý prodělávali.

Čtěte více:


"Dorovnání cen nájemného uvolní na trh řadu bytů a vytvoří zdravé konkurenční prostředí," potvrzuje Bacík. Zvýší se tak nabídka nájemního bydlení a tím i konkurence mezi vlastníky nemovitostí, což v některých lokalitách stlačí výši tržního nájemného.

Z deregulace nájmů budou tedy profitovat hlavně nájemníci, kteří nyní platí tržní nájemné. "Pozitivní dopad to bude mít hlavně na nájemníky, kteří si pronajímají byty od vlastníků nemovitostí v osobním vlastnictví, kde již došlo ke změně tržní ceny až o několik tisícikorun," říká ředitel realitní kanceláře Century 21 Petr Kouba. A tento trend se podle něj dá očekávat i v budoucnu.

DeregulacePro nájemníky s dosud regulovaným nájemným může výhoda spočívat v tom, že majitelé budou nuceni do bytů investovat a rekonstruovat je, jinak vyšší nájemné nedostanou - nájemník bude mít mnohem víc možností a mohl by mu odejít.

Michal Pich, jednatel společnosti EuroNet Media, která provozuje síť realitních portálů, souhlasí s tím, že nájemníci nebudou v tak špatné situaci, jak nyní tvrdí. "Obyvatelé bytů s regulovaným nájemným budou mít možnost volby. Už teď mnoho lidí volí různé alternativy," říká.

Zejména mladí lidé budou uvažovat o hypotéce na vlastní bydlení, protože už pro ně smluvní nájem nebude tak výhodný jako regulovaný. Lidé, kteří nyní obývají velké byty s regulovaným nájmem, se budou pravděpodobně stěhovat do menších bytů, za které zaplatí stejnou cenu jako nyní, takže zdražení nepocítí. Další skupina podle Picha akceptuje mírné zvýšení nájemného a ve svém bytě zůstane.

Deregulace

"Poslední dobou sledujeme další trend, kdy si důchodci, kteří mají chatu či chalupu, přizpůsobují tyto nemovitosti k celoročnímu bydlení a stěhují se z měst, protože nájem neutáhnou," říká Pich. Jeho firma také zaznamenala nárůst zájmu o levné pozemky, které nejsou určeny k výstavbě. Na nich si lidé umísťují takzvané mobilheimy, tedy domy na kolečkách, na které se nevztahuje stavební povolení. Mobilheim lze pořídit od půl milionu korun.

I když v menších obcích se regulované nájemné nijak výrazně nezvýší, pro sociálně slabší, důchodce a nízkopříjmové rodiny s dětmi může znamenat i malé zdražení existenční problémy. Ve velkých městech bude dopad na tyto skupiny výrazný. Bytů pro sociálně potřebné je však nedostatek.

Tržní nájmy

"Z obav před budoucností a výší nájemného po deregulaci nájemci využili nabídek obcí a byty si koupili. V současné době vynakládají na bydlení výrazně méně než nájemci v bytech s regulací. I v současné době v Praze nájemci ustavují sdružení a tlačí na koupi svých nájemních bytů," doplňuje předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba.

Další lidé budou do svých bytů s regulovaným nájmem tak trochu uvězněni. Investovali totiž prostředky na jejich zvelebení a nebudou je chtít opustit. Stěhování je navíc drahé.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.