Lidovky.cz

Rabování, násilí, vraždy. Před 45 lety zasáhl USA kolosální výpadek proudu

Ekonomika

  9:57
NEW YORK/PRAHA - Před 45 lety, 9. listopadu 1965, se lidé v sedmi amerických státech a dvou kanadských provinciích večer nedobrovolně ponořili do tmy, během 12 minut nesvítila na 128.000 kilometrů čtverečních jediná žárovka. Tento první kaskádový výpadek elektrického proudu gigantických rozměrů dostal historický název "The Great Blackout".

Totální výpadek proudu zasáhl letos i Brazílii. foto: ČTK

Obrovský výpadek postihl tehdy na 30 milionů lidí a trval 13 hodin.
Zavinilo ho selhání jedné kanadské pohraniční rozvodné stanice v důsledku chvilkového přepětí, což vedlo k vypadávání dalších, které neudržely přetížení.

Blackout hrozí i Česku. Nejspíš dorazí z Německa


Tma přeje rabování

Zatím nejrozsáhlejší výpadek elektřiny v historii USA a Kanady začal 14. srpna 2003 a trval téměř 42 hodin. Zasáhl sedm amerických států a v Kanadě provincii Ontario a města Toronto a Ottawu, tedy zhruba 15.000 kilometrů čtverečních, a 50 až 60 milionů osob. Kolaps provázelo také rabování a vyžádal si tři lidské oběti.

Historický The Great Blackout se do tabulek amerických kolapsů energetické sítě zapsal i tím, že při něm nedošlo k rabování. Dokonce mezi lidmi uvízlými v metru docházelo k nebývalým projevům solidarity a vzájemné pomoci. Navíc v tomto případě bylo poprvé zaznamenáno, že devět měsíců poté v celé oblasti prudce stoupla porodnost.

Dlouhodobější výpadky elektřiny v Americe nejsou vzácností, ale ne vždy se s nimi obyvatelstvo vyrovnalo takto v klidu.

Totální výpadek v USA v roce 1965 donutil obchodníky bránit svůj majetek proti rabování. (archivní foto v newyorkského Bronxu).

Při kolapsu z července 1977, který v důsledku úderu blesku postihl v New Yorku devět milionů lidí na 25 hodin, davy masivně rabovaly a zemřeli dva lidé.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.