Lidovky.cz

Hledáte v Praze podnájem? Proč, když je luxusní hotel levnější

Ekonomika

  10:11
Hledáte bydlení? V Praze lze nyní sehnat ubytování ve čtyřhvězdičkových hotelech i za 15 eur na noc se snídaní. Na měsíc by tak bydlení v luxusním hotelu vyšlo hypoteticky jen na 12 tisíc korun. To je v podstatě téměř stejná suma jako za tržní nájem v tří pokojovém bytě.

Pražský hotel - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Ceny pražských hotelů nejvyšších kategorií jsou na dně. Srovnatelné ubytování v Paříži vyjde nejméně na pětinásobek. V Berlíně se ceny pohybují okolo 70 eur, ale i na východ od nás se drží ceny výše.

"Mezi hoteliéry panuje už nějakou dobu ostrá cenová válka. Mnohdy nabízejí podnákladové ceny, aby si zajistili alespoň nějakou provozní hotovost," říká zástupkyně jednoho velkého pražského hotelu, která si nepřála být jmenována. Ačkoli se pražským hoteliérům podařilo díky rekordně nízkým cenám přilákat víc turistů, vyhráno zdaleka nemají. "Ceny, které jsou nyní na trhu, nejsou dlouhodobě udržitelné," upozorňuje generální sekretář Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Infografika - klikněte pro zvětšení:
Grafika - hotely

Ve třetím čtvrtletí domácí cestovní ruch podle aktuálních čísel Českého statistického úřadu ožil. Do Česka přijelo o sedm procent zahraničních turistů víc než před rokem. Největší nárůst počtu příjezdů přitom zaznamenaly hotely s pěti hvězdičkami. Tam se ubytovalo o sedmnáct procent hostů více než ve druhém čtvrtletí.

Čtyřhvězdičkové hotely se mohou radovat z o něco nižšího nárůstu počtu klientů. "Klientela, která dřív jezdila do hotelů nižších kategorií, si při současných cenách může dovolit lepší ubytování, proto ten nárůst," vysvětluje Tomáš Kulman, odborník na cestovní ruch ze společnosti KPMG.

Díky silnému tlaku na cenu se tak podařilo získat nové hosty a obsazenost hotelů po dlouhé době stoupla. "Obsazenost je nejvyšší v porovnání s prvním a druhým čtvrtletím letošního roku a také o více než pět procent vyšší než ve třetím čtvrtletí minulého roku," říká Ondřej Špaček ze společnosti KPMG. Jenže na druhou stranu průměrná cena za pokoj je zhruba o deset procent nižší než před rokem.

Navíc podle odborníků z oblasti cestovního ruchu bude zřejmě i v příštím roce cenová válka mezi hoteliéry pokračovat. "Níž už ale ceny nepůjdou. Situace bude ještě docela složitá," říká Kulman

Podle Kulmana navíc hosté většinou využívají jen základních služeb v hotelu a za další nabídky neutrácejí. To je pro hotely i jejich restaurace nevýhodné, protože tak přichází o další důležité příjmy.

Dlouhodobé držení cen pod náklady a málo turistů zřejmě ještě položí některé hotely. "Je to tak, příští rok budou muset některé zavřít," potvrzuje Jaroslav Kepka z poradenské společnosti ADD Hospitality. Podobně to vidí i Václav Stárek z Asociace hotelů a restaurací. Podle něj se některá ubytovací zařízení přestanou využívat jako hotely a změní se jejich využití. Především v Praze je konkurence hotelů obrovská.

Hoteliéři ovšem odhadují, že po dvou krizových letech by se tuzemské hotely mohly začít pomalu vzpamatovávat. Zlepšení situace ale čekají většinou až od roku 2012. "Vývoj vidím pozitivně, podle některých prognóz by se měl trh začít zvedat od přespříštího roku," říká Martina Lazárová z Hotelu Praha.

Dolů nešly jen ceny, ale i kvalita služeb
Kvůli snaze hoteliérů udržet cenu za ubytování co nejníže často klesá i úroveň poskytovaných služeb. "Vedení hotelů osekalo co nejvíc počet zaměstnanců. Kvalita servisu jde kvůli tomu dolů, už není tak dobrá jako před pár lety," potvrzuje Jaromír Beránek ze společnosti MagConsulting. Například se podle něj šetří na snídaních, kde je v mnoha případech menší výběr a leckdy klesla také kvalita surovin.

Snížení kvality servisu potvrzují i další. "Ten, kdo vám pomůže vzít kufr, vás taky ubytuje, obslouží vás," říká Jaroslav Kepka.

Dlouhodobě by taková taktika ale mohla poškodit image hotelu. "Může to fungovat jako určitý odrazující faktor," říká Tomáš Kulman. Například klasické klientele luxusních hotelů se nemusí zcela líbit, když jsou ve stejném hotelu ubytované skupiny mladých studentů, kteří by se při standardních cenách ubytovali v hostelu či tříhvězdičkovém hotelu.

Podle Tomia Okamury, mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, představuje pro cestovní ruch problém i měnící se struktura turistů. "Na úkor solventních západních turistů, kteří k nám již často nechtějí přijet na opakované návštěvy, přibývá mnohem méně solventních východoevropských turistů. Ti ale nemohou propad tržeb z hlediska své solventnosti samozřejmě nahradit," dodává Okamura.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.