Lidovky.cz

Srovnání cen: levnější elektřina, ale za vyšší paušál. Koho si vybrat?

Ekonomika

  20:00
PRAHA - Někteří dodavatelé elektřiny našli trik, jak na první pohled zlevnit elektřinu a zároveň neprodělat. Sníží sice platby za spotřebovanou elektřinu, zároveň však navyšují měsíční paušál.

Elektrické vedení foto: Shutterstock

Průkopníkem v tomto oboru je Pražská energetika (PRE). "Snížili jsme cenu dodávky silové elektřiny o 17 procent na 1395 korun za megawatthodinu bez DPH v nejběžnější sazbě Komfort Klasik 24, kterou využívá takřka 75 procent našich zákazníků," pochlubil se mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Konkurenční boj se totiž odehrává právě u položky tarifních cen za spotřebovanou energii. Pražská energetika zde nabídne nižší cenu než konkurenční energetické skupiny ČEZ a E. ON.

Současně však PRE navyšuje stálý měsíční poplatek pro domácnosti o 34 korun na 79 korun měsíčně, tedy téměř na dvojnásobek. V případě firemních maloodběratelů se paušál zvýší dokonce na 99 korun.

Zvýšení měsíčního paušálu postihne hlavně zákazníky s nižší spotřebou, tedy majitele chat a chalup či zákazníky v malých bytech a s nižším počtem elektrospotřebičů. Konkurenční dodavatelé ČEZ a E. ON se rozhodly paušál neměnit.

SROVNÁNÍ CEN ELEKTŘINY V ROCE 2011

Ceny pro domácnosti

 dodavatel   korun za MWh  měsíční paušál
Bohemia Energy (Garance)  1265–1275  45–79
Skupina RWE*  1255–1310  40–48
RSP Energy  1333  75
Bohemia Energy (Basic)  1325–1370  45–79
Centropol Energy  1337–1395  40–79
Bicorn  1360  40
United Energy Trading*  1380  50
Pražská energetika  1395  79
ČEZ Prodej  1415  40
E.ON Energie  1458  48
E.ON Energie (fixace 2 roky)  1498  48
Pražská energetika (fixace 2 roky)  1978  0

*předběžný odhad, závazné ceníky dodavatel oznámí až v následujících dnech
Zdroj: ceníky jednotlivých dodavatelů elektřiny

"PRE má ve své nabídce také produkty bez stálého platu vhodné pro domácnosti s nízkou spotřebou elektřiny," upozornil mluvčí společnosti. U zmíněného produktu však zákazníci budou v následujících dvou letech platit 1978 korun za megawatthodinu oproti běžné ceně 1300 až 1450 korun.

Ke stejnému kroku se rozhodli také další dodavatelé. RSP Energy plošně zvýší měsíční paušál z 50 na 75 korun. Dva nejaktivnější alternativní dodavatelé – Bohemia Energy a Centropol Energy – jej navýší na 79 korun pouze v případě zákazníků připojených k síti PREdistribuce. "Nezbylo nám než se přizpůsobit, aby byly nabídky srovnatelné," říká obchodní ředitel Centropolu Lukáš Pokrupa.

Nárůst nákladů jen o procento
E. ON Energie snižuje na příští rok svým zákazníkům z řad domácností cenu silové elektřiny o deset procent, podnikatelům až o 15 procent. "Nebýt očekávaného navýšení cen u regulovaných položek, mohlo dojít dokonce ke snížení celkových konečných cen elektřiny," zmínil předseda představenstva E. ON Energie Michal Šafář.

Konečná výše celkových nákladů za elektřinu bude ještě záviset na tom, zda senát včas schválí změnu legislativy týkající se financování obnovitelných zdrojů.

Grafika: srovnání cen pro domácnosti a firmy, klikněte pro zvětšení
Grafika - srovnání cen

"Pokud dojde ke schválení předložených zákonů v nezměněné podobě, očekáváme, že budeme schopni příští rok našim zákazníkům nabídnout celkové ceny jen o jedno procento vyšší, než jsou ceny letošní," dodává mluvčí E. ON Energie Vladimír Vácha.

ČEZ již v úterý uvedl, že ceny samotné elektřiny pro domácnosti sníží v průměru o 2,5 procenta. Přesto však po zohlednění měsíčních paušálů zůstane o něco levnější než PRE a E. ON. Odlišná je situace u malých firem a podnikatelů, kde cena samotné elektřiny u nejčastějších tarifů bude v případě ČEZ vyšší než u konkurentů.

Mezi nejlevnější dodavatele elektřiny se v příštím roce zřejmě zařadí plynárenské společnosti ze skupiny RWE. V příštím roce podle předběžných propočtů nabídnou u nejrozšířenějšího tarifu pro domácnosti ceny okolo 1300 korun za megawatthodinu bez DPH. Hotové ceníky však RWE ve středu ještě neměla k dispozici.

Nejasné poplatky
Ještě níže se u tarifů řady Garance dostává Bohemia Energy, zde je však příznivá cena zčásti vyvážena dodatečnými poplatky. Problémem v případě části alternativních dodavatelů zůstává také vybírání aktivačních a deaktivačních poplatků.

"Pokud započítáme skryté poplatky, domácnost, která přejde ke společnostem Bohemia Energy, Centropol Energy a České energetické centrum, zaplatí ročně o 120 až 200 korun více, než kdyby zůstala u skupiny ČEZ," uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován. Stejný zdroj upozorňuje také na to, že jmenované společnosti "loví" své zákazníky hlavně mezi lidmi ve věku nad 60 let.

"Každý měsíc na zákaznickou linku skupiny ČEZ volá šest až sedm stovek klientů, kteří změny dodavatele litují a žádají o pomoc s návratem," dodává zdroj.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.