Lidovky.cz

Rozhádaní ochránci spotřebitelů omezují pomoc a zavírají pobočky

Ekonomika

  12:11
PRAHA - Sdružení obrany spotřebitelů (SOS), které je největší spotřebitelskou organizací v zemi, kvůli sporům dvou znesvářených skupin o obsazení vedoucích postů omezilo poradenskou činnost a uzavřelo některé regionální pobočky. Rozepře navíc způsobily, že SOS se dostalo do finančních problémů poté, co nedostalo od ministerstva průmyslu a obchodu zbývající část dotace na letošní rok.

MPO tvrdí, že dotaci SOS nevyplatilo i kvůli organizačním nejasnostem v jeho vedení. O tom, kdo stojí v čele SOS, by měl nyní rozhodnout soud a v kauze už prý padla i trestní oznámení.

SOS na svých internetových stránkách uvedlo, že od středy až do odvolání zastavilo poskytování služeb veřejnosti s výjimkou poradenství přes internet. SOS zároveň oznámilo, že jeho pražská centrála nefunguje a její agendu převzala brněnská pobočka.

Co je to SOS?

SOS je největší česká organizace zaměřená na práva spotřebitelů. Jeho hlavními prioritami je spotřebitelské vzdělávání, shromažďování, zpracovávání a šíření informací souvisejících s ochranou spotřebitele. Věnuje se také poradenské činnosti a připomínkování zákonů týkajících se ochrany spotřebitele.

Právě jihomoravští členové SOS jsou protistranou ve sporu o to, kdo po zářijovém republikovém shromáždění stojí v čele sdružení. Pražské vedení SOS tehdy nechalo dočasně zablokovat účty sdružení a ukončilo pracovní poměr s brněnskou právničkou Martinou Neuročnou, která si předsednický post po republikovém shromáždění také nárokuje.

"Tyto nevyhnutelné změny (změna kontaktní adresy SOS do Brna) jsou důsledkem toho, že na adrese v Praze dochází ke zcizování pošty, kancelářské prostory jsou neoprávněně užívány cizími osobami a partneři si stěžují, že jim nikdo nebere telefony a nereaguje na zaslané dopisy," uvedlo SOS.

Položilo se Zlínsko a Praha
Jedna z pracovnic brněnské kanceláře SOS ČTK řekla, že činnost SOS je nyní řízena z jihomoravské metropole, přičemž některé krajské pobočky sdružení zastavily činnost. "Položilo se například Zlínsko a Praha. Snažíme se jejich činnost obnovit. MPO posíláme různé informace a také kopie trestních oznámení, která jsou podána," uvedla pracovnice brněnské kanceláře SOS, podle které se trestní oznámení týkají hospodaření sdružení.

Zástupce druhé skupiny členů SOS Ivan Urban z Prahy, který si rovněž nárokuje předsednický post SOS, dnes ČTK potvrdil, že sdružení omezilo poradenskou činnost pouze na internet. Pražská centrála SOS podle něj ale nadále funguje. Urban tvrdí, že o zavírání regionálních poboček nemá žádné informace. "Snažíme se lidem nadále poskytovat poradenské služby," uvedl Urban, podle kterého se obě znesvářené strany o platnost volby vedení SOS soudí, jelikož dosavadní pokusy o dohodu nevyšly.

SOS mělo letos slíbenu dotaci 5,3 milionu korun. MPO ale v létě pozastavilo dotace, protože SOS prý neodstranilo nedostatky zjištěné při kontrole financovaného projektu. Vyplacení dotace navíc na podzim zkomplikovaly právě personální spory o složení vedení SOS. Kvůli chybějícím penězům pražské vedení SOS podalo soudu návrh na oddlužení, který na začátku prosince po příslibu doplacení dotaze vzalo zpět. ČTK zjišťuje vyjádření MPO, zda dotaci SOS za této situace vyplatí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.