Lidovky.cz

Neurodilo se. Brambory v Česku zdražily o 70 procent

Ekonomika

  13:22
PRAHA - Podle dat ze Českého statistického úřadu (ČSÚ) stoupla cena brambor v meziročním průměru přes 70%. Zdražily také papriky a rajčata. Naopak zlevnil cukr. "Počasí bylo takové, že jsme brambory v některých oblastech ani nemohli sklidit," říká obchodní ředitel Bramko Aleš Schneiberg. Ale ani většina ostatních evropských států na tom není lépe, dodává. Jaké vlivy mají na cenu potravin největší význam?

Brambory - ilustrační foto foto: ČTK

Ceny většiny základních potravin podle měření ČSÚ většinou rostly. To se dalo čekat, protože do cen je zahrnuta i inflace, jejíž průměrná míra v roce 2010 byla podle ČSÚ pro Česko 1,5%. Některé potraviny ale podražily mnohem více.

Největší skok zažily brambory

Brambory zdražily z průměrných 9,17 Kč/kg na 15,60 Kč/kg, což je o více než 70%. Mohlo za to špatné počasí.

"Když se zakládaly porosty, tak bylo velmi sucho a naopak v době sklizně pršelo, což snížilo kvalitu brambor," říká Aleš Schneiberg z družstva Bramko. "Na některých místech byly podmínky až takové, že se brambory vůbec nesklidily," dodává.

Velké brambory (ilustrační foto)

Ale podle Schneibergových slov na tom nejsou lépe ani ostatní evropské země, kromě Francie. "Nižší produkce byly i v Německu, Maďarsku a do Polska jsme dokonce vyváželi, což rozhodně není běžné! Ve Francii se letos urodilo, takže nyní Francouzi určují cenu brambor, která je bohužel vyšší, než v předchozích letech."

Holandská rajčata

Cena rajčat byla v prosinci 2009 v průměru 32,37 Kč/kg. V loňském prosinci se ale již platilo 47,37 Kč/kg, což je zdražení o 46,3 %.

Podle slov Jaroslava Zemana, předsedy Zelinářské Unie Čech a Moravy (ZUČM), čeští pěstitelé za tuto změnu ovšem nemohou, neboť rajčata jsou na našem trhu prakticky pouze z dovozu a to většinou z Holandska. Pouze 5% pochází od tuzemských zemědělců.

Velkoobchodník ze společnosti Gastrofresh Ludvík Kacer ovšem těmito údaji překvapen není a říká, že změna cen je naprosto běžná.

"Cena rajčat se hýbe podle cen na holandské burze a rajčat je teď prostě málo. Ve Španělsku loni pršelo a nebyla dost velká úroda. Je to zákon nabídky a poptávky. Minulý týden cena začala narůstat ještě více. Očekáváme ale, že ceny papriky  půjdou dolů," dodává Kacer.

Rajčata (ilustrační foto)

Papriky, které jsou většinou také z dovozu, zdražily meziročně o necelých 40% - z 51,35 Kč/kg na 71,66 Kč/kg.

Dalším důležitým prvkem, který určuje úrodu je samozřejmě velikost osázených zemědělských ploch. Podle Zemana se jejich plocha v Česku snížila z 12 000 hektarů na 8500. Ceny u zeleniny od českých výrobců ale dolů asi příliš nepůjdou.

Mrkev zdražila meziročně o 17%, ale od začátku letošního roku cena vystoupala o dalších 31% (toto číslo je orientační, ČSÚ nevyhodnotil zatím dost velký počet prodejen).

"Česká mrkev teď dochází a začíná se dovážet holandská, takže očekáváme další nárůst ceny", hlásí předseda zelinářů. "Chtěli bychom udržet ceny z konce roku a rozhodně se nevracet ke starším hodnotám, protože teď je konečně cena tržní, předtím jsme byli nuceni prodávat za prakticky dumpingové ceny," říká Zeman.

Paprika

Budoucí vývoj se ale všichni bojí předpovídat. "Počasí se nedá ovlivnit a u zeleniny nikdo nemůže říct, co se stane", směje se Jaroslav Kadlec, velkoobchodník se zeleninou.

Zlevnil cukr, ovšem ne na dlouho

Ceny cukru se průměrně snížily o 7,2% (z 19,09 Kč/Kg na 17,72 Kč/kg). Ovšem tato cena se asi brzy změní, neboť Brazílie hlásila nejhorší sucho za půl století, což ovlivní mimo jiné i ceny kávy a pomerančů (ty se u nás zdražily meziročně o inflačních 1,7% na 27,16 Kč/kg).  Kompletní údaje o meziročních změnách cen můžete nalézt na stránkách statistického úřadu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.