Lidovky.cz

OTÁZKA DNE: Splní novela zákona o veřejných zakázkách očekávání?

Ekonomika

  11:00
PRAHA - Novela zákona o veřejných zakázkách spatřila světlo světa. Měla by být prvním krokem na cestě k průhlednosti tendrů a omezení korupce v Česku. K hlavním pilířům novely patří například nařízení, že významné veřejné zakázky zadávané státem se budou od určité výše povinně předkládat ke schválení ústředním orgánům.
Úplatek (ilustrační foto)

Úplatek (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Dále novela navrhuje zavést čestné prohlášení dodavatele o vlastní způsobilosti, ruší nesmyslné požadavky na zařízení a ruší limit počtu uchazečů.

Weston Stacey, výkonný ředitel Americké obchodní komory v ČR

Weston StaceySoučasný návrh by měl značně zvýšit transparentnost, zodpovědnost a efektivitu. Předpokládáme, že připomínkové kolo tomu ještě napomůže. K poklesu korupce je potřeba výborný zákon i jeho implementace. K účinné implementaci zákona je třeba zlepšit transparentní chování podniků a procesy v zavádění pravidel na všech úrovních veřejné správy, zvýšit efektivnost a nezávislost vymáhání zákona policií a soudy a vytvořit aktivní síť neziskových organizací, které budou monitorovat dodržování zákona po celé zemi.

Petr Bartoň, Národohospodářská fakulta VŠE

Plán obsahuje celou řadu dobrých návrhů (zejména omezení nutnosti dokládat stovky razítek způsobilosti zúčastnit se tendru), ale ještě stále nedostatečně využívá poznatků teorie her: jakémukoli podloudnému tuneláři musím zdražit uplácení tím, že do poslední chvíle nebude vědět, kdo bude o jeho návrhu rozhodovat - neb to např. určí los (případně sob). (Ideální případ, že rozhodují POUZE předem určená kritéria, je v praxi těžké navodit.) Ale ani to nebude nic platné, dokud bude přežívat možnost dodatečného navýšení původního rozpočtu; pak i nadále půjde o současnou soutěž "kdo si troufne podcenit svou nabídku víc" - s tím, že následně se "neočekávatelnými problémy" státní kasa dotuneluje.

Alexander Tomský, politolog

Alexander TomskýNovela zákona o veřejných zakázkách je nepochybně správným krokem k vymýcení korupce, největšího problému české ekonomiky. Je dokonce průlomem, protože státní zakázky bude kontrolovat i někdo jiný než sám zadavatel (i když zatím ne všechny). Budou se ozývat skeptické hlasy, že korupci nelze vymýtit zákonem - ano nelze, tak jako bezpečnostní opatření proti zlodějům nevymýtí zloděje. Cílem zákona je výskyt korupční zlodějny snížit na "přijatelnou úroveň," abychom ve statistikách už nekonkurovali africké kleptokracii (kauza Stanislav Gross). Zákon by ale měl být podstatně tvrdší (vyhazovat a zavírat). A pokud nový zákon státu ztíží podnikání - tím lépe. Stát nemá stavět a provozovat silnice, železnice, nemocnice. Teprve, když si lidé uvědomí, že jsme kvůli korupci možná o 30% chudší než jsme mohli být, začne se snad něco dít!

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.