Lidovky.cz

Hloupnou Češi? V počtu patentů na Západ nestačí jako dřív

Ekonomika

  20:00
Před druhou světovou válkou bylo Československo patentovou velmocí, nyní za západním světem zůstáváme pozadu. "Už čtyři roky nám stoupá počet přihlášek od českých firem, což je pozitivní. Značně však zaostáváme v ochraně českých vynálezů v zahraničí," říká Josef Kratochvíl, předseda Úřadu průmyslového vlastnictví.

Ilustrační foto. foto: ČTK

LN Jak si Česko stojí v počtu patentů?
Už čtyři roky nám stoupá počet patentových přihlášek českých firem, což je pozitivní a dokládá to, že jsme dosáhli úspěchu na poli informovanosti a není vše ztraceno. Před druhou světovou válkou jsme byli v počtu patentů osmí. Co se EU týká, jsme mezi novými členskými zeměmi, jako je Polsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a pobaltské státy, v čele. Nestojíme si ani špatně ve vztahu ke státům jako Řecko, Portugalsko nebo Španělsko. Pak je tu druhá polovina Unie, což jsou nejvyspělejší státy jako například Německo. Tam jsme na chvostu nebo ještě daleko za ním.

Josef Kratochvíl

Předseda Úřadu průmyslového vlastnictví­ Josef Kratochví­l.
V Úřadu průmyslového vlastnictví působí od roku 1986. Deset let vykonával funkci náměstka předsedy úřadu, v roce 2009 se jím sám stal.

LN Čím je naše zaostávání způsobeno?
Trochu je to dáno tím, že jsme po roce 1990 po německém vzoru zavedli takzvaný institut užitného vzoru nebo také "malý patent". To abychom tehdy předešli obavám, že patent je něco drahého, dlouho to trvá, kdo ví, jestli to k něčemu je. Užitný vzor umožňuje rychlé řízení, je skoro zadarmo a platnost má až do deseti let, namísto dvaceti jako u patentu. Ochrana je stejně silná, jen se nedělá úřední průzkum. A české firmy tento systém začaly hojně používat. Když bychom tedy sečetli počty užitných vzorů a patentů, tak jsme na tom zhruba stejně jako Rakousko. Značně však zaostáváme v ochraně českých vynálezů v zahraničí.

LN Není to kvůli tomu, že řízení u patentu trvá příliš dlouho?
To se také používá jako argument, že řízení trvá moc dlouho. Ale proč? Když někdo podá přihlášku, tak kromě malého poplatku neplatí nic, a přesto má své právo zaregistrované. A mezitím může chodit po světě a zkusit své řešení někomu prodat, nějak ten nápad zhodnotit. Kdyby patent dostal hned, musel by zaplatit za úplný průzkum, udržovací poplatky a další. Existuje dál lhůta dvanácti měsíců, během které si přihlašovatel může rozmyslet, zda bude usilovat o patentovou ochranu v zahraničí. Ve kterých zemích o ni pak bude vážně stát, má možnost rozhodnout po dobu takřka tří let od podání přihlášky. Ochranu lze požadovat v až 180 státech, což tedy samozřejmě skoro nikdo nedělá.

LN Co když tedy člověk během té roční lhůty přednostní právo někomu prodá a vy pak přijdete na to, že jeho řešení už existuje? Nemohou z toho vznikat soudní spory?
Ten, kdo to kupuje, musí vědět, co přesně kupuje. Buď patent, nebo řešení, které je zatím jen ve stadiu patentové přihlášky. Prodat lze samozřejmě i řešení, aniž je přihláška vůbec podána, už to má svoji cenu. Podáním přihlášky obvykle cena daného řešení vzroste, ještě více pak udělením patentu.

LN Existuje možnost patent zrušit?
Rozhodně. Já všem říkám: To, že máte patent, ještě neznamená, že máte vyhráno. My samozřejmě děláme průzkum, zda je věc nová, ale jako všichni jsme omylní a nemusíme mít k dispozici informaci, že dané řešení už existuje. Že úřad něco vyřkne, to je jen pomoc státu podnikatelům. Když dodatečně zjistíme, že například Jihokorejci nebo Číňané řešení dávno zveřejnili ve vědeckém časopise, patent rázem nemáte. Nejjistější je provést si průzkum sám nebo si najít patentového zástupce.

LN Za největšího "kopírovače" patentů je považována Čína. Setkáváte se s tímto problémem?
Je třeba začít s jednou zásadou patentové ochrany, a sice zásadou teritoriality. Tedy český patent platí na českém území a čínský na čínském. Číňané k nám nesmějí dovážet produkty, u kterých existuje český patent. Pokud to ale vyrobí a prodají doma, tak je to právně v pořádku. Samozřejmě je možné si podat patentovou přihlášku i v Číně.

LN Stávají se u vás někdy cimrmanovské situace typu "teď tu byl"?
Já myslím že ne, že bych o tom slyšel. To je z říše úsměvů. Nefunguje to tak, že by někdo přinesl určitý předmět a hned u dveří by se poznalo, že je stejný jako ten, který sem někdo přinesl před hodinou. Podobnost mezi patenty se zjistí až časem při průběhu řízení.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.