Lidovky.cz

Kalousek nabízí dluhopisy na stáří. Výši důchodu ovlivní odvaha

Ekonomika

  20:15
PRAHA - Ministr financí Miroslav Kalousek právě dolaďuje návrh nových pravidel pro soukromé spoření na důchod, které je hlavním pilířem připravované vládní reformy.
Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Všechny penzijní fondy a investiční společnosti, které budou chtít dostat licenci na to, aby si u nich lidé mohli založit penzijní účty, na něž si přesměrují část povinných sociálních odvodů, budou muset nabídnout čtyři typy investic.

Každý si tak bude moci vybrat od konzervativního penzijního plánu, kdy bude fond jeho peníze investovat výhradně do státních dluhopisů, až po riskantní a výnosný, kdy bude nakupovat hlavně akcie.

Kromě toho chystá Kalousek ještě strategii se střední mírou rizika, které pracovně říká vyvážená. Peníze se v ní investují kromě firemních dluhopisů i do jiných cenných papírů, jako jsou třeba hypoteční zástavní listy.

INFOGRAFIKA: Důchodové fondy
Klikněte pro zvětšení

Rozdíl ve výnosu mezi nejvíce konzervativní a nejriskantnější strategií je přitom dvojnásobný. Státní dluhopisy, které by fond nakupoval pro konzervativní investory, vynášely v posledních desetiletých v průměru pět procent ročně.

Akcie, s nimiž počítá nejodvážnější investiční strategie, investorovi vydělaly kolem devíti procent ročně. Firemní dluhopisy jsou mírně výnosnější než dluhopisy státní. Ve všech výnosech už je zohledněna výška inflace. "Lidé budou moci investiční strategii často měnit a peníze přesouvat z jednoho typu do druhého," říká Kalousek.

Obecně platí, že investice do akcií vynáší v časech prosperity, kdy je ekonomika rozjetá a firmy mají vysoké zisky. Státní dluhopisy jsou naopak výhodné v době, kdy mají země, které je vydávají, velké deficity, a musí tak ze státních dluhů platit vysoké úroky.

INFOGRAFIKA: Jak vysoký bude váš důchod
Klikněte pro zvětšení

A tady je jedna ze specialit, kterou ministr financí připravil. Čtvrtou povinnou investiční strategií je nákup výhradně českých státních dluhopisů. "To je moje dítě. Každý si své dítě hýčká," říká Kalousek. Tato strategie nabídne lidem stejnou jistotu jako průběžný systém.

Právě v tom je jeden z jejích hlavních problémů.Kdyby se stát náhodou dostal do problémů a zbankrotoval, přijde o část státní i soukromé penze.

Pro člověka, který vsadí na vládní dluhopisy, navíc bude výhodné, aby politici dělali co největší dluhy. S výškou dluhů totiž rostou i úroky, a tím pádem výnosy z jeho investic.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.