Lidovky.cz

Ekonomika

Propad cen bytů končí, zdražovat však nebudou

Nové byty - ilustrační foto.

Nové byty - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Doporučujeme
PRAHA - Ceny bytů: na trhu se s jarem objevila řada nových nabídek bydlení, které zdůrazňují nízkou cenu. Celkově však cenová úroveň přestává klesat. Levné byty jsou spíš reklamním trikem, je jich jen pár.
  8:30

Odhadní ceny bytů financovaných Hypoteční bankou během prvního čtvrtletí klesly o 0,8 procenta. Proti tomu se víc než 600 nových bytů v Praze potichu zdražilo o celkem 77 milionů korun. Celkem 156 průměrných měsíčních platů bylo před třemi lety potřeba na zaplacení průměrně drahého pražského bytu o velikost 68 čtverečních metrů.

Loni na to stačilo 123 platů, ale letos v prvním čtvrtletí už bylo potřeba 127 platů. Vyplývá to z údajů, které LN získaly z oficiálních statistik skutečně dosažených kupních cen, od realitních kanceláří a developerů. Průměrné kupní ceny všech bytů, starších i nových, přestávají klesat. Hlavní příčinou je růst prodeje.

Čtěte také:


Lidé se obávají zdražení kvůli dvojímu zvýšení DPH, v příštím roce se má daň zvýšit z 10 na 14 procent a o rok později na 17,5 procenta. Proto vzrostl prodej v prvním čtvrtletí meziročně o 17 procent. Podle zjištění developerské společnosti Ekospol se v projektech zahrnujících víc než padesát jednotek prodalo 781 nově postavených bytů.

Kvůli růstu poptávky skončilo plošné zlevňování. Podle zjištění developerské společnosti Trigema v posledních čtyřech měsících sice klesly ceny v Praze u zhruba osmi set nových bytů o 489 milionů korun, současně se ale u jiných šesti set bytů zvýšily, a to celkem o 77 milionů.

Infografika - klikněte pro zvětšení

ceny

V obou případech jde o nabídkové ceny, které jsou o 10 až 15 procent vyšší než skutečně dosažené kupní ceny. Zhruba stagnaci cen zaznamenala i Hypoteční banka. Podle její zprávy klesly během prvního čtvrtletí odhadní ceny bytů, na jejichž pořízení banka poskytla hypoteční úvěr, o 0,8 procenta. Hypoteční banka financuje ročně nákupy šestnácti tisíc starších a nových bytů, což je asi třetina trhu.

Extra levný byt je trik
V reklamách a oficiálních vyjádřeních developeři ani realitní kanceláře mírný růst cen nezmiňují. Naopak zdůrazňují, jak nízko začínají ceny jejich nových bytů. V reklamách na letos nově zahajované byty developeři uvádějí ceny kolem 30 tisíc korun za čtvereční metr, pražský průměr cen je kolem 48 tisíc.

Reklama ale není realita. Cena levného bytu může být bez daně, takže ve skutečnosti by člověk zaplatil o deset procent víc. Navíc tak levných bytů bývá v celém projektu jen několik. Když nejsou v suterénu, tak jsou v přízemí, s okny na sever a vedle výtahové šachty.

Infografika - klikněte pro zvětšení

ceny

Přes podobné nedostatky bývají vyprodány nejdřív – lidé se stále rozhodují podle ceny. V době, kdy si reklamy na nový levný byt člověk všimne, většinou už je na prodej jen jeden. Praha představuje zhruba tři čtvrtiny nové developerské výstavby v zemi, menší rezidenční projekty se staví i v Brně a Ostravě.

Zdražuje se i mimo Prahu
Mimo hlavní město bývaly ceny developerů zhruba o třetinu nižší než v Praze, ale u některých projektů se nyní pražským cenám přibližují. Například v Ostravě v projektu Ostravská brána firmy Metrostav začínají ceny dvou nejlevnějších bytů na 40 545 korunách za čtvereční metr.

"Některé extrémně nízké ceny konkurentů platí jen při platbě celé částky za byt najednou. Pokud by klient použil hypoteční úvěr, cena se zvyšuje. To nepovažuji za férový přístup, my zaručujeme stejnou cenu i při hypotéce, například 38 tisíc korun za čtvereční metr ve třetí etapě projektu Nové Měcholupy," uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Připomněl tak další problém levných bytů – lokalitu. Nové levné byty jsou v Letňanech, Uhříněvsi, na periferii Prahy. Kolem je dostatek zeleně, ale pokud člověk pracuje v Dejvicích, dopravou z Uhříněvsi ztratí denně dvě hodiny. Pokud se projekty blíží centru Prahy, ceny rostou. Například cena nejlevnějšího bytu v projektu Alfarezidence za Nákladovým nádražím Žižkov začíná na 63 tisících korun za čtvereční metr.

Za nejlevnější byt v moderní obchodní čtvrti BB Centrum společnosti Passerinvest v Praze 4 zaplatí zájemce 97 tisíc korun za čtvereční metr. Tyto byty, určené movitější klientele, ale představují jen zlomek celkové developerské výstavby. Koncem loňského roku klesla průměrná kupní cena bytu v Praze podle Institutu regionálních informací na 43 tisíc korun za čtvereční metr, letos už dosahuje 48 tisíc.

Na odbyt jdou i drahé byty
Nárůst způsobil zvýšený prodej starších bytů, o které dosud nebyl zájem kvůli jejich vysokým cenám. Ze 2400 těchto "neprodejných" bytů ubyly tři stovky, jejich průměrná cena se pohybovala kolem 66 tisíc korun za čtvereční metr. Většina odborníků odhaduje, že průměrné ceny bytů v zemi budou letos stagnovat.

Hrozba zvýšení DPH sice povzbudila poptávku, ceny by se proto mohly zvyšovat. DPH je ale jediným argumentem pro zdražení. Pro pokles mluví řada faktů, například porovnání nejnižších cen bydlení v zahraničí. Berlín je v tomto směru, díky vysokým platům Němců, daleko nejlevnější.

Nová výstavba – šest největších developerů chce letos v Praze postavit více než 2200 nových bytů – je však až o 15 procent levnější než před třemi lety, developeři proto mohou udržet konečné ceny do 50 tisíc korun za čtvereční metr. Bude je k tomu nutit i převis nabídky. Aktuálně je totiž v Praze zhruba 7800 volných nových bytů, z toho dva tisíce již stojí, a lidé je zatím nekupují. K tomu se v hlavním městě nabízí dalších osm tisíc bytů ve starších domech. A poptávka, kvůli stárnutí populace, do nebe neporoste.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.