Lidovky.cz

Zaplatili jste už daň za byt? Vyhněte se pokutám

Ekonomika

  16:51
PRAHA - Do konce měsíce musí každý kdo vlastní dům, byt či jinou stavbu zaplatit daň z nemovitosti. Jak na to? Lidovky.cz přinášejí přehledné otázky a odpovědí.

Ilustrační foto foto: Lidové noviny

Chci platit hotově a ušetřit na služence. Kam mám jít?
Bez dalších nákladů lze daň zaplatit na finančních úřadech. Ty rozšíří mimořádně od čtvrtka 19.května do konce měsíce pokladní hodiny i mimo úřední dny, a to každý pracovní den minimálně do 15:30 kromě pátků, kdy bude otevřeno do 14:00. Důvodem je letošní několikanásobně vyšší zájem o placení dan z nemovitosti v hotovosti. Ministerstvo financí od letoška zrušilo tzv. daňovou složenku, pomocí které byla úhrada daně zdarma.

Kolik města vyberou?

Stát vybral loni na dani z nemovitosti vůbec nejvíce od vzniku ČR, celkem přes 8,75 miliardy korun. O rok dříve to bylo 6,4 miliardy korun. V letech 2003 až 2008 se objem vybraných daní z nemovitosti pohyboval kolem pěti miliard korun. Dan z příjmu je přitom jen zlomkem celostátních daňových příjmů. Podle údajů státního rozpočtu za loňský rok činilo celostátní inkaso všech daní 694 miliard korun.

Do kdy zaplatit daň z nemovitosti?
Lidé, kteří mají vyměřenou daň do výše 5000 korun, ji musí uhradit do konce května. Tento den je také posledním dnem pro zaplacení první splátky daně v případě, že roční daň přesáhne částku 5000 Kč. Pokud se tito poplatníci rozhodnou zaplatit daň najednou, musí tak učinit rovněž nejpozději do konce května. Tento termín neplatí pro poplatníky provozující zemědělskou výrobu a chov ryb.

Můžu daň poslat bezhotovostně?
Podle mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslavy Musilové je bezhotovostní převod daně na účet finančního úřadu nejjednodušší. Stačí použít číslo účtu, které máte uvedené na složence od FÚ. Složenku by v těchto dnech měly postupně plátci daně od finančních úřadů obdržet.

Kdy provést bezhotovostní převod?
Daň je třeba uhradit včas tak, aby 31. května byla daň připsána na účet finančního úřadu. V případně bezhotovostní platby či platby složenkou je nutné s tímto počítat a poukázat daň s několikadenním předstihem.

Nestihl jsem zaplatit. Jaké jsou sankce?
Pokud člověk daň nezaplatí v termínu, počítají se za každý den po splatnosti úroky z prodlení. V případě hrazení daně po částech se počítají úroky pouze z příslušné části.

Kolik je úrok z prodlení?
Úrok z prodlení se podle nového daňového řádu stanovuje ze základní úrokové sazby ČNB, která platila pro první kalendářní den daného kalendářního pololetí. K té sazbě se připočte 14 procentních bodů. V současnosti tak roční úrok z prodlení u daně z nemovitosti činí 14,75 procenta.

Musím podávat přiznání k dani z nemovitosti každý rok?
Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává jen jednou, a to po pořízení nemovitosti nebo v případě změny. Platit daň z nemovitosti je ovšem třeba každý rok, přičemž finanční úřady poplatníkům zasílají složenky s uvedenou výší stanovené daně. Pokud celková daňová povinnost u jednoho správce daně činí méně než 30 korun, daň se neplatí. Počet odevzdaných daňových přiznání daně z nemovitosti se podle údajů daňové správy postupně zvyšuje a loni činil 3,77 milionu.

Jak zjístím výši koeficientu pro výpočet daně?
Výše daně z nemovitostí přitom spadá v rámci zákona do pravomoci jednotlivých měst a obcí, které tak mohou určit místní koeficient daně. Sdělí vám ho na obecním úřadě.

Z čeho se platí daň?
Předmětem daně jsou všechny pozemky nacházející se na území ČR, které jsou evidované v katastru nemovitostí, a stavby na území ČR, které jsou spojené se zemí pevným základem a podléhají kolaudačnímu řízení. Daň je stoprocentním příjmem konkrétní obce, kde se nemovitost nachází.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.