Lidovky.cz

Z plastů je bílé zlato, cena PET lahví letí vzhůru

Ekonomika

  8:00
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík navrhoval v roce 2007 zavedení vratných záloh i na plastové láhve. A to zkrátka z toho důvodu, aby lidé neznečišťovali životní prostředí všudypřítomným plastem, který se dá recyklovat. Po čtyřech letech od Bursíkova neúspěšného návrhu to ale vypadá, že potíž s poházenými plastovými láhvemi vyřeší místo vratných záloh zvyšující se cena surovin.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: Shutterstock

Ještě nikdy v historii se totiž použité PET lahve, určené k recyklaci a dalšímu zpracování, neprodávaly za tak vysoké částky jako teď.

V Česku se cena těchto lahví zvedla meziročně o 300 %, v celoevropském měřítku se podle některých studií jedná až o pětinásobný nárůst. Důvodem je jednak hospodářské oživení v Německu a dalších vyspělých evropských zemích, jednak poptávka po druhotných surovinách z Číny.

Loni za pět korun, dnes za 18
Někteří zpracovatelé proto v případě PET lahví začínají mluvit o bílém zlatu, které se vyplatí sbírat, ať už leží kdekoliv.

Zlato z kontejnerů na odpadky

* Zejména čiré PET lahve představují pro zpracovatelský průmysl velmi cennou surovinu. Evropský automobilový průmysl, který se vzpamatoval z krize a nadále roste, spotřebovává miliony tun recyklovaných plastových materiálů. Slouží například k výrobě textilií, ale i dalších součástí vozidel.

* Použitým PET lahvím se nyní někdy říká bílé zlato. Nedostatek PET lahví pro český zpracovatelský trh by se mohl ještě prohloubit po vybudování nových recyklačních kapacit velkých zahraničních odpadových firem.


"Jestliže se loni prodávalo kilo plastových lahví za pětikorunu, dnes se prodává někdy až za 18 korun," řekl LN Tomáš Ludvík z pražské firmy Recycling Technologies. Zejména evropský automobilový průmysl, který se vzpamatoval z krize a nadále roste, podle něj spotřebovává miliony tun recyklovaných plastových materiálů například pro výrobu textilií a umělohmotných součástí aut.

"Nejhůře tak jsou na tom dnes dodavatelé, kteří mají s automobilkami dlouhodobé smlouvy a přitom se musejí vyrovnat s razantním nárůstem ceny recyklovaných plastů," uvedl Ludvík. Ruce si naopak mohou mnout firmy, které na základě smluv s velkými městy svážejí tříděný odpad a dále ho prodávají nebo samy zpracovávají. Jejich základní konkurenční výhodou je totiž fakt, že mají přístup ke zdroji, tedy k alespoň částečně vytříděným PET lahvím.

"Jinak se totiž dnes v Evropě vede o plastové lahve skutečný boj, na trhu je jich prostě nedostatek," řekl LN Raymond Asuquo, majitel firmy Zeopol, která se mimo jiné zabývá recyklací plastů. "Pro životní prostředí je to určitě dobře, když se co nejvíce tohoto odpadu dále zpracovává," řekl LN Ivo Kropáček z Hnutí Duha.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.