Lidovky.cz

Ruští zbohatlíci staví v Moskvě imitaci Francie

Ekonomika

  11:29
MOSKVA - Pro ruskou finanční elitu není žádný problém procházet se po slavných promenádách normandského Deauville jen necelých deset kilometrů od Moskvy.

Francouzský přístav Deauville

Tamní vesnice pro majetné přesně napodobuje pověstné francouzské lázeňské letovisko a dokumentuje aktuální tendenci k reprodukci evropských prosperujících měst v Rusku, napsala agentura AFP.

Dobrá adresa Rubljovka

Od pádu Sovětského svazu se začaly objevovat městečka nebo satelity, v nichž žije v luxusních životních podmínkách ruská finanční elita.

Nejznámější lokalitou je dnes Rubljovka na západě od Moskvy, kde mají své rezidence četní vysocí funkcionáři, politici a umělci.

Okázalá obydlí na břehu jezera, jež má být ekvivalentem kanálu La Manche, a osvětlené promenády s typicky francouzskými pouličními lampami mají v ruské vesnici Deauville nedaleko Moskvy navodit až do nejmenších detailů atmosféru malého města v Normandii na severozápadě Francie.

"Je to přesně stejný styl jako ve francouzském Deauville, moderní normandský styl. Stejná komplexnost střešních krytin. Užíváme stejné prvky ornamentu fasád, stejné dřevo, stejné kameny, stejné barvy jako ve Francii," vysvětluje třicetiletá Jelena Černocká, obchodnice s nemovitostmi, která má vesničku na starosti.

Aby mohl projekt realizovat, obrátil se jeho zakladatel Vitalij Borisov nejdříve na ruské i francouzské architekty. "Francouzští architekti dodali myšlenky a naši ruští se zabývali otázkami spojenými s klimatem, protože ten francouzský je pochopitelně odlišný od ruského," říká Larisa Nikitinovová, ředitelka prodeje.

Přístupné jen pro "elity"
Ruské Deauville ale ani zdaleka nebude přístupné všem. Jde o vesničku pro elity, jež je vklíněná do moskevského předměstí. Střežit ji bude v ulicích všudypřítomný systém videokamer a vstoupit do ní bude možné jen se zvláštním povolením. Průměrný tamní dům přijde na šest až osm milionů dolarů.

"Naše městečka jsou určena pro osoby, co mají vkus, a taky pro lidi, co si to mohou dovolit," dodává Nikitinovová. Podle ní Deauville ve Francii bylo svého času založeno jako město pro lidi unavené životem v Paříži a rychlým rytmem této megapole.

"Stejně je tomu u nás. Stavíme město mimo město, které bude mít svůj vlastní rytmus a kde bude možné jen odpočívat, poslouchat šumění vln a chechtot racků." Aby uspokojil svou náročnou blahobytnou klientelu, investor Borisov si ani za mák nepočínal jako skrblík. Postavil venkovní bazény, restaurace, kavárny a sportovní komplex v areálu na ploše 69 hektarů, který má být dokončen v příštím roce.

Zbohatlická móda
Bylo to právě po návštěvě Deauville, když Borisov dostal nápad toto město znovu vytvořit na moskevském předměstí. "Byl ve Francii, viděl Deauville a mimořádně se mu zalíbilo," říká Nikitinovová, podle níž jde o unikátní projekt, a to s ohledem na poskytované služby a svou francouzskou inspiraci.

Přesto vesnička Deauville není zase až takovou výjimkou na předměstí Moskvy, kde už stojí vesnice se zástavbou jako v zemích Beneluxu nebo v německém Baden-Badenu. Společnou mají jen zbohatlickou klientelu.

Kasíno ve francouzském Deauville

"Skutečně je to tendence, v současnosti je to móda. Ale my jsme se módou neřídili. Viděli jsme francouzské Deauville, byli jsme jím okouzleni a přáli jsme si postavit naprosto stejnou věc," dodává Nikitinovová.

Podle Nikitinovové je 85 procent domů v Deauville už prodáno. Proto se také Borisov vrhl do výstavby další vesničky pro bohaté. Bude se jmenovat Trouville, stejně jako lázeňské letovisko ve Francie hned vedle Deauville.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.