Lidovky.cz

Brikety končí. Nahradí je tekutý uhelný multiprach

Ekonomika

  10:49
SOKOLOV - Tuzemskými briketami už si v kamnech nezatopíte. Jejich výroba v Česku totiž definitivě skončila. Poslední briketárna ve Vřesové na Sokolovsku se zaměří na produkci téměř tekutého uhelného multiprachu, po kterém je v průmyslu stále větší poptávka.

Uhelné brikety se stávají minulostí. foto: ČTK

Těžební společnost Sokolovská uhelná (SU) výrobu briket nahradila hnědouhelným multiprachem, jenž lze využít například místo topného oleje. Zájem o tento produkt vzhledem ke zdražování ropných produktům roste, SU proto výrobu multiprachu postupně zvyšuje a letos se má dostat až na 150.000 tun.

Co je to multiprach?

    Uhelný multiprach.
  • Hnědouhelný multiprach je tak jemný, že se jeho konzistence blíží tekutině. Není možné jej v domácích podmínkách skladovat a topit s ním. Využitelný je jen pro některé velké technologie.

  • S výrobou hnědouhelného multiprachu se na Sokolovsku začalo v 80. letech minulého století. Kvůli nevhodné technologii používané v briketárně Citice byla brzy zastavena.

  • Obnovena byla v roce 1993 poté, co SU instalovala zásobníky pro zachytávání uhelného prachu z elektrofiltrů v sušárně uhlí a v briketárně.

  • Nevýhodou této technologie s produkcí maximálně 20.000 tun ročně byla závislost na briketárně. Postupně ji nahradily tyčové mlýny umožňující zpracovat uhlí na prach podle potřeb zákazníků.
V roce 2000 ho přitom vyprodukovala jen 15.000 tun. Výrobu briket podnik definitivně zastavil loni, neměl pro ně dostatek vhodného uhlí.

SU investovala v loňském roce do rozšiřování výroby multiprachu kolem 200 milionů korun. Po úpravách prostor bývalé briketárny Vřesová tady instalovala osm speciálních tyčových mlýnů od německé společnosti MBE Cologne.

Umožňují zpracování uhlí na multiprach o zrnitosti od nuly do půl milimetru. Každý z nich pak vyrobí za hodinu šest tun multiprachu, uvedl Stanislav Kapr, hlavní inženýr divize Zpracování SU. Kapacita zařízení je až 300.000 tun multiprachu ročně.

Příprava technologie k výrobě multiprachu byla poměrně náročná, protože jí předcházela likvidace zařízení briketárny. Briketovací lisy, které bylo třeba odstranit, vážily až 170 tun. Z původního zařízení zůstal zachován jenom systém zauhlování a sušení.

Po dokončení nové linky na multiprach následovaly od prosince 2010 do letošního jara zkoušky technologie. "Délka zkoušek byla daná náročností produkce. Jakákoliv odchylka od požadované zrnitosti by měla zásadní vliv na vlastnosti multiprachu," dodal Kapr.

Brikety v Česku

Brikety se v severo-západních Čechách vyráběly plných 130 let. Lisování briket souviselo se snahou nějakým způsobem zhodnotit hnědouhelný mour. Ten působil řadu problémů jak v dolech, tak na povrchu a s rostoucí výrobou uhlí v druhé polovině 19. století jeho množství razantně rostlo.

Zrušená briketárna ve Vřesové.

Jako první začali s lisováním mouru experimentovat Francouzi už v polovině 19. století. Vůbec první briketárna u nás vznikla roku 1877 u dolu Herbert v Bílině, ale kvůli nekvalitním výrobkům a vysokým výrobním nákladům byla záhy uzavřena. Skutečně funkční výroba tak zahájila provoz až o tři roky později v Kynšperku nad Ohří a vyráběla brikety plných 66 let.

Zrušená briketárna ve Vřesové.Zatímco v sousedním Německu se brikety vyrábějí za pomoci uměle přidávaných pojiv, díky vlastnostem uhlí dobývaného na Sokolovsku byla možná výroba bez pojidel, pouze tlakem lisu.

Největší boom briketování uhlí nastal v regionu na přelomu 20. a 30. let minulého století, kdy zde byly uvedeny do provozu hned čtyři další briketárny, které s některými z období před první světovou válkou vydržely v součinnosti vyrábět až do 60. let.

Zrušená briketárna ve Vřesové.Celkově pak bylo v průběhu historie v revíru zprovozněno deset briketáren, z toho poslední v roce 1966 ve Vřesové. Ta ročně vyprodukovala v rozmezí 500 až 700 tisíc tun briket, ale v posledních letech poptávka po jejích výrobcích klesala.

Zdroj: Jaroslav Jiskra – Briketování, sušení uhlí a extrakce montanního vosku na Sokolovsku, Sokolov 1994

Sokolovské uhelné vloni klesl čistý zisk o 345 milionů korun na přibližně 1,58 miliardy korun. Loňský výsledek ovlivnilo mimo jiné snížení tržeb za elektrickou energii kvůli poklesům její ceny, zhoršující se podmínky pro těžbu uhlí i likvidace sesuvu zeminy v lomu Jiří.

Celkové tržby firmě klesly o 994 milionů korun na zhruba 8,38 miliardy Kč. Z loňských tržeb za prodej uhlí ve výši kolem 2,1 miliardy korun byly tržby za prodané brikety a multiprach 0,3 miliardy korun.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.