Lidovky.cz

Kvůli vyšší DPH zaplatí lidé stovky korun navíc

Ekonomika

  19:03
PRAHA - Plánované zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) z 10 na 14 procent příští rok zvýší výdaje domácností zhruba o stovky korun, vyplývá z různých výpočtů analytiků i ministerstva financí.

Ilustrační foto foto: Lidové noviny

Například podle analytika ČSOB Petra Dufka růst nižší sazby zvýší výdaje domácností o 100 až 110 korun na osobu a měsíc. Následné sjednocení sazeb na 17,5 procenta od roku 2013 by naopak mohlo několik korun domácnostem ušetřit.

Podle studie institutu CERGE-EI plánované zvýšení spodní sazby daně ukrojí příští rok z reálných příjmů domácností v průměru 247 korun měsíčně.

Kvůli růstu sazby tak mohou zdražit například potraviny, léky, městská hromadná doprava, ubytování, zdravotní a sociální péče nebo vstupné na kulturní akce. Nyní jsou sazby DPH 10 a 20 procent.

DPH SE BUDE ZVYŠOVAT POSTUPNĚ

V roce 2013 se výdaje domácností kvůli sjednocení sazeb DPH zvýší podle institutu CERGE-EI průměrně o 410 korun. Nejvíc změna zasáhne desetinu lidí s nejnižšími příjmy. Jednotnou sazbu daně z přidané hodnoty nyní z členských zemí používá pouze Dánsko.

Státní rozpočet si polepší o 23 miliard

Měsíční spotřební výdaje by se měly v příštím roce podle dřívějších výpočtů hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka zvýšit o 133 korun na osobu, respektive 301 korun na domácnost.

Sjednocení sazby DPH od roku 2013 by mělo podle Marka dojít ke snížení průměrných měsíčních spotřebních výdajů o 11 korun na osobu, respektive 24 korun na domácnost.

"Celkem tedy ve srovnání s dnešním stavem povedou změny v DPH ke zvýšení cenové hladiny o 1,2 procenta, měsíční spotřební výdaje domácností stoupnou o 120 korun a veřejné rozpočty si polepší o 23 miliardy korun," uvedl dříve Marek.

Anketa

Souhlasíte s jednotnou daní 17,5%?

Ano, považuji to za dobrý kompromis 975
Ne, na některé zboží by měla být daň nižší 2267
Je mi to jedno 139

Dufek uvedl, že cesta k jednotné 17,5 procentní sazeb DPH by měla příští rok zvýšit inflaci o necelý jeden procentní bod, přičemž nyní odhaduje inflaci v roce 2012 na 2,3 procenta. O rok později by se mohla inflace podle něj mírně snížit.

"V roce 2013 se asi nedá předpokládat, že by zboží a služby zařazené do 20procentní sazby automaticky zlevnilo díky nižší sazbě DPH," uvedl.

PODPOŘÍ ZMĚNY VV?

Podle materiálu ministerstva financí k novele zákona o DPH, na které se shodla vláda v květnu, zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) příští rok na 14 procent a následné sjednocení DPH na 17,5 procenta zvýší v příštím roce inflaci o 1,2 procentního bodu a v roce 2013 ji sníží o 0,2 procentního bodu.

Podle výpočtů Informačního institutu zvýšení snížené sazby DPH na 14 procent zvýší průměrné výdaje domácnosti za potraviny o 1330 korun ročně.

"Průměrná domácnost by tak zaplatila na výdaje na potraviny o 111 korun měsíčně více. V procentuálním vyjádření se jedná o navýšení o 2,6 procenta," uvedl institut.

PROBLÉM HLAVNĚ PRO DŮCHODCE

Důchodci - ilustrační foto.Změny podle propočtů MF dopadnou nejvíce na důchodce a nízkopříjmové domácnosti s dětmi. Těm by ale měl stát následně dopady změn DPH nahradit pomocí valorizace důchodů nebo sociálními dávkami.

MF například navrhovalo zvýšení daňového zvýhodnění na vyživované dítě u daně z příjmů fyzických osob o 1800 korun ročně, tedy o 150 Kč měsíčně.

Životní náklady důchodců by se měly v roce 2012 zvýšit podle propočtů MF, které zatím neobsahují případné kompenzace, o téměř dvě procenta, měsíčně o 313 korun.

Nízkopříjmovým domácnostem by pak měly životní náklady měsíčně stoupnout o 263 korun, tedy o 1,87 procenta. V příštím roce by přitom měly životní náklady kvůli změně DPH stoupnout všem skupinám domácností.

Naopak v roce 2013 by měly náklady růst pouze důchodcům a nízkopříjmovým domácnostem s dětmi. Ostatním by měly mírně klesnout.

SKONČÍ SLEVY NA JÍZDNÉM?

Po těchto změnách MF v květnovém materiálu předpokládalo, že státní rozpočet získá na DPH příští rok navíc 21,3 miliardy korun a v roce 2013 22,5 miliardy korun.

Změny DPH by měly pocítit i obce a jednotlivá ministerstva. Největší dopad se očekává u výdajů na městskou dopravu, oprav bytového fondu, svozu odpadů a samozřejmě příspěvků na provoz zřizovaných organizací (například školy, školní jídelny, knihovny), kde se změna týká zejména zvýšení cen vodného, dodávek tepla a potravin pro školní jídelny.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.