Lidovky.cz

ANKETA: Češi se opět bojí o zaměstnání. I vy?

Ekonomika

  11:00
PRAHA - O zaměstnání si bojí stále víc Čechů. Atmosféra v českých firmách stále více připomínat dobu nejhlubší finanční krize, kdy se propouštělo a dělali se razantní škrty.

Výpověď, vyhazov. foto: Shutterstock

Podle průzkumu pracovního portálu OnlinePráce si nyní šest Čechů z deseti myslí, že nemají svoje zaměstnání vůbec jisté. Naopak jen 14 procent dotázaných má pocit, že jejich postavení ve firmě je neochvějné.

Podobný průzkum se pořádal i loni v září. Tehdy si zaměstnanci věřili více než letos. O práci se strachovala polovina dotázaných a naopak si každý čtvrtý myslel, že o zaměstnání nepříjde. Více respondentů také reagovalo svůj strach také zdůvodnilo tím, že se v jejich firmě propouštělo. Letos to bylo 17 procent, loni 9 procent. Průzkumu se přitom v obou případech zúčastnilo zhruba 1500 zaměstnanců.

Anketa

Bojíte se, že příjdete o práci?

Ano, atmosféra ve firmě není dobrá 173
Ne, jsem si jistý, že o práci nepříjdu 51
Nevím, propouštění se v práci momentálně neřeší 92
Neřeším to, jsem momentálně bez práce 35

Fakt, že zaměstnanci jsou letos v práci nervóznější ještě víc než v loni, kdy se otevřeně mluvilo o krizi, vychází z toho že firmám se stále nedaří. Z toho důvodu neustále propouští zaměstnance a ti zbývající už přestávají věřit v lepší zítřky. Místo toho na ně dopadá nervozita, která panuje na světových trzích.

"Zaměstnanci jsou nervóznější, protože cítí, že zaměstnavatel není v pohodě. Strach o práci stále přetrvává, firmy totiž stále pracují na reorganizaci," říká Lea Kozáková z portálu OnlinePráce. Firmy jsou podle ní při náboru nových zaměstnanců velmi opatrné a naopak snaží se průběžně co možná nejvíce snížit své náklady.

"Obavy ze ztráty zaměstnání proto mohou být v řadě případů oprávněné. Není po krizi. Statistiky sice vypadají dobře, ale ekonomika není stabilní," tvrdí Kozáková.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Jany Riebové, personální ředitelky UniCredit Bank a zároveň členky People Management Fora, organizace, která sdružuje profesionály z oblasti personalistiky jsou obavy o práci znakem nového období.

"Víme, že změna může přijít velmi rychle a je pak také potřeba rychle reagovat. Zaměstnanci si tento posun v dosavadních jistotách uvědomují a začínají se učit "žít s trvalou změnou". A to s sebou, pochopitelně, nese větší nejistotu, někdy i obavy," říká Riebová, podle které se musíme s menšími jistotami naučit všichni žít. "Nemělo by nás to stresovat, neměli bychom si na to stěžovat. To je naše současná realita. Lze na ni nahlížet i z jiného úhlu – pozitivně. Učit se žít se změnou otevírá cestu pro práci na sobě," dodává Riebová.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.