Lidovky.cz

Chůvy jsou v Česku stále žádanější, nejvíce Filipínky

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Z hlídání dětí se v Česku stává lukrativní byznys. Stále víc rodičů si platí profesionální chůvy. Agentur, které se jejich vyhledáváním živí, rychle přibývá. Stejně jako inzerátů, v nichž lidé shánějí paní na hlídání.

Z hlídání dětí se stává lukrativní byznys foto: Shutterstock

 "Dva roky zpátky, kdy se mi narodil syn, existovaly jenom dvě agentury,“ tvrdí Veronika Jonášová, mladá matka z Prahy. Dnes lze na internetu vybírat z několika agentur, často nově založených, které se soustředí na vyhledávání chův a pomocné síly do domácnosti. Kromě společnosti Domestica či agentury Slunečnice se objevil například projekt personální skupiny Axial nazvaný Familiata či společnost Bibo.

ČEŠI MILUJÍ HRAČKY, ČTĚTE VÍCE

"Zjistili jsme, že je zde nedostatek schopných chův, a chtěli jsme tento trend správně uchytit,“ říká Kristina Stiefelová, jednatelka Axialu. A tvrdí, že klientela stále roste. „Pokud bych to měla vyčíslit oproti situaci před deseti lety, je to desetinásobek,“ říká Stiefelová. Chybí jesle Přesun zájmu od hospodyň k chůvám potvrzují i inzertní pracovní portál Jobs.cz a samotné chůvy.

"Jako chůva pracuji zhruba pět let a počet lidí, kteří shánějí paní na hlídání svých dětí, stále přibývá,“ říká profesionální chůva Klára Helebrantová. Na nedostatek práce si nestěžují ani již zaběhnuté agentury, kterým přibyla nová konkurence. Podíl na rostoucím trendu má také nedostatek státních jeslí. Ty se dokážou postarat jen asi o jedno procento dětí do tří let. Přitom dětí v tomto věku je v Česku okolo 400 tisíc.

Dalším důvodem, proč běžná praxe v zahraničí začíná fungovat i v Česku, jsou aktivnější matky. "Maminky jsou ambicióznější, chodí víc do práce a chůva jim přijde vhod,“ říká Stiefelová. To potvrzuje i Veronika Jonášová. "Obešla bych se bez chůvy, ale nechtěla jsem se po narození syna odříznout od světa, chtěla jsem stále pracovat a scházet se s lidmi. Chůva nebyla nutná, ale chtěla jsem ji,“ říká Jonášová, která před mateřskou pracovala jako moderátorka v rádiu.

Batole.

Podle profesionální chůvy Helebrantové jsou jejími nejčastějšími klienty ženy starší třiceti let, které chtějí stále pracovat a zároveň mají vyděláno natolik, aby dokázaly zaplatit paní na hlídání. Chůva totiž není levná. Její mzda se pohybuje od 80 korun v případě, že jde o známou, až po 200 korun, což je cena, za kterou chůvy nabízejí některé agentury. Průměrná mzda se pohybuje kolem 120 až 130 korun za hodinu. Při dvou dnech hlídání do týdne tak za chůvu měsíčně rodina zaplatí okolo deseti tisíc korun.

Oblíbené jsou Filipínky

Agentury přestávají profesionální chůvy hledat mezi studentkami. Stále častěji využívají ženy v důchodu nebo po mateřské. Je zde totiž jistota, že s rodinou vydrží déle a jsou v práci s dětmi zkušenější. Do Česka také přijíždějí chůvy ze zahraničí. Populární jsou zejména Filipínky. Odhaduje se, že jich v Česku působí několik set. 

"Zájem roste i přesto, že to není levná pracovní síla,“ říká Markéta Pokorná ze společnosti Engine Home, která se specializuje na vyhledávání chův z Filipín. Sama v Česku zprostředkovala práci víc jak stovce Filipínek. Ty si objednávají movitější lidé, protože jen za letenku musí dát 30 tisíc, následně také platí za vyřízení formalit a je třeba chůvě zajistit i ubytování. Jejich výhodou je, že učí děti anglicky a jsou profesionální. "Filipíny mají péči o děti skoro jako národní řemeslo, skoro všichni mají několik dětí. Dívky jsou na ně zvyklé a umí se o ně starat,“ říká Pokorná.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.