Lidovky.cz

Češi jsou ochotnější odcházet za prací. Láká je Británie

Ekonomika

  8:02
PRAHA - Češi stále častěji připouštějí, že by byli ochotni se kvůli práci i přestěhovat. Možná tak kvůli krizi zmizí jedno z českých specifik, kterým je právě nechuť lidí jít za prací.

V Londýně hlídkuje mimořádný počet policistů. V pondělí jich bude sloužit 6500. foto: Reuters

Nový trend potvrzuje i poslední průzkum personální agentury Grafton mezi téměř 1700 dotázanými. Víc než 39 procent dotázaných přiznalo, že by se za prací přestěhovalo kamkoliv po České republice. Osmnáct procent by se přestěhovalo jen v rámci regionu, osm procent v rámci kraje.

ČTĚTE TAKÉ:

Pětatřicet procent dotázaných se za prací odmítá stěhovat kamkoliv. Na začátku minulého roku se přitom v podobném průzkumu Graftonu odmítalo stěhovat za prací přes 40 procent dotázaných.

A ještě v roce 2007 by se za prací nepřestěhovalo podle průzkumu společnosti STEM 59 procent lidí. Raději by si hledali práci mimo svůj obor či by přijali nižší mzdu.

práce

Personální ředitelé zároveň potvrzují, že současní zaměstnanci jsou ochotnější dojíždět za prací větší dálku. „V poslední době registrujeme zvýšený počet zájemců o zaměstnání, kteří jsou ochotni dojíždět z větší vzdálenosti než dříve,“ řekl Lidovým novinám Martin Znamenáček, personální ředitel společnosti řetězce Electroworld. Podle něj jsou zaměstnanci za prací schopní dojíždět hodinu až hodinu a půl.

Západ táhne, Slovensko nikoliv

Češi jsou také víc ochotní jít za prací i do ciziny. Dvaatřicet procent dotazovaných již má pracovní zkušenosti ze zahraničí. Před osmi lety to bylo pouhých jedenáct procent. Češi by nejraději získali práci v Anglii, v minulosti byl největší zájem o Německo.

Větší ochota stěhovat se je na pracovním trhu nutností. „Pro uchazeče o práci se otevírají nové možnosti uplatnění v zahraničí, pro firmy se naopak stává nutností rozšířit hledání talentů i mimo domácí pracovní trh,“ řekl k průzkumu Martin Ježek, šéf české pobočky Graftonu.

Ochota by byla, ale jen v veškerým komfortem

Třetina Čechů je schopná se v případě potřeby do jednoho měsíce přestěhovat za prací do zahraničí. Výměnou za to ale očekávají výraznou podporu ze strany zaměstnavatele. Důraz kladou hlavně na asistenci při vyřizování potřebných oprávnění. Zároveň předpokládají, že budou ubytováni na účet firmy až do okamžiku, než si najdou vlastní bydlení. I s tím očekávají pomoc od zaměstnavatele. 

„Potvrzuje se obliba anglicky mluvících zemí, ke kterým patří i USA, Kanada a Austrálie,“ říká Ježek. Germánské sousední země se v aktuálním průzkumu přesunuly na druhé a třetí místo. Sousední Polsko by si zvolilo jen necelé jedno procento oslovených Čechů a jazykově nejbližší Slovensko osm procent dotázaných.

Důvodem menší obliby těchto zemí je nejspíše fakt, že zde případné zájemce nečeká výrazně lepší finanční ohodnocení než v Česku. Na Slovensku je podle průzkumu portálu Platy.cz průměrná mzda o 12 procent nižší než v Česku.

Podle průzkumu Graftonu je přitom výše mzdy důvodem číslo jedna pro změnu zaměstnání a případně stěhování. Vyjádřilo se tak 49 procent dotázaných. Za podstatné dále považují kariérní růst a pracovní jistoty (obojí 14 procent).

Naopak největší překážkou, která brání Čechům kvůli práci přesídlit do zahraničí, je rodina (49,2 procenta). Lidé považují za problematické stěhování celé rodiny nebo se odvolávají na neochotu blízkých měnit bydliště. Druhým nejčastějším důvodem proti odchodu za hranice Česka zůstávají obavy z jazykové bariéry.

A co ti, kteří se rozhodnou odejít? Více než polovina oslovených Čechů je ochotna v cizině zůstat na neurčito, pokud jim budou vyhovovat tamní pracovní podmínky.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.