Lidovky.cz

Platy ještě rostou. Příští rok bude ale hůř

Ekonomika

  20:02
PRAHA - Více než 24 tisíc korun. Na tolik vzrostla průměrná mzda v Česku v letošním třetím čtvrtletí. Češi ale moc nezbohatli, většinu růstu totiž spolkla inflace. Vyšších platů se navíc nedočkáme ani příští rok, kvůli zvýšení daní a růstu inflace si většina Čechů naopak pohorší.
Peníze - ilustrační foto

Peníze - ilustrační foto foto: Shutterstock

Průměrná nominální mzda v Česku ve třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 562 korun na 24 089 korun, a byla tak vyšší o 2,4 procenta. Na výplatních páskách si toho většina lidí ani nevšimla. Po odečtení inflace se totiž zvyšování mezd týkalo jen podnikatelů, a i těm průměrný plat reálně vzrostl pouze o 0,9 procenta.

INFOGRAFIKA

V nepodnikatelské sféře, do níž spadají i státní zaměstnanci, se pak platy reálně snížily o 0,7 procenta na 23 986 korun. Ve třetím čtvrtletí se platy snížily zaměstnancům ve veřejné správě, v odvětví kulturní, zábavní a rekreační činnosti a také průměrná mzda vědců.

Výrazné změny k lepšímu na výplatních páskách navíc Češi neuvidí ani příští rok. Podle průzkumu společnosti PricewaterhouseCoopers sice tuzemské firmy uvažovaly ještě před několika měsíci o tom, že příští rok zvednou mzdy o zhruba tři procenta, dnes je ale jasné, že platy Čechů budou spíše klesat.

Firmy budou snižovat náklady

Kvůli slábnoucí domácí poptávce a prohlubující se krizi v eurozóně totiž nebudou chtít firmy riskovat a začnou šetřit náklady. Jednou z prvních věcí, které omezí, je podle odborníků růst mezd. Na růst mezd navíc nebudou podle Andrewa Krenka z PricewaterhouseCoopers tlačit ani samotní zaměstnanci. Pro většinu z nich totiž bude prioritou udržet si práci.

V roce 2012 očekávají analytici podobně velký růst mezd jako v letošním roce. Výrazně vyšší však bude inflace, a to kvůli zvýšení spodní sazby DPH z deseti na čtrnáct procent i kvůli růstu cen energií. Reálně si tak většina lidí v roce 2012 pohorší.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jelikož inflace v průměru překročí tři procenta, reálně mzda v celé ekonomice zřejmě klesne," potvrzuje analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Snížení mezd by se podle odborníků z trhu práce mohlo dotknout zejména zaměstnanců ve stavebnictví, strojírenství nebo automobilovém průmyslu. Těchto odvětví se navíc bude týkat i propouštění, které právě kvůli krizi tuzemské firmy na příští rok plánují.

"Bez ohledu na přesný scénář ekonomického vývoje v příštím roce nás patrně čeká jistá racionalizace ve finančním sektoru a pravděpodobně také v sektoru služeb," říká Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, která provozuje například portál Jobs.cz.

Krizový rok 2013

Ještě více by se pak krize měla projevit o rok později, tedy v roce 2013. Podle některých ekonomů firmy teprve v tomto roce promítnou do mzdových nákladů hospodářský propad, který se očekává v roce 2012.

Ne všichni si ale budou muset příští rok utahovat opasky. S výplatními páskami budou podle odborníků spokojeni zaměstnanci ve farmaceutickém průmyslu, energetice, IT či pojišťovnách.

Ve třetím čtvrtletí rostly mzdy nejrychleji v Jihomoravském kraji, a to o 3,7 procenta na průměrných 23 365 korun. Naopak v Plzeňském kraji podle statistického úřadu průměrná mzda klesla o 3,3 procenta na 23 239 korun. V Praze, kde jsou mzdy nejvyšší, rostly ve čtvrtletí platy o slabých 0,5 procenta a dosáhly 30 641 koruny.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.