Lidovky.cz

Nejistota a obavy z budoucna ženou lidi v Česku do podnájmů

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Doba touhy po vlastním bydlení i za cenu obrovského zadlužení se pomalu stává minulostí. České realitní kanceláře zaznamenávají velký nárůst zájmu o nájemní bydlení.

byty ve staré zástavbě foto: Lidové noviny

Stále více lidí volí raději nájem než hypotéku. A v příštím roce se tento trend podle odborníků ještě prohloubí. Ceny tržních nájmů navíc stále klesají napříč republikou.

„Zájem o pronájmy letos meziročně stoupl o 17,4 procenta,“ říká Milan Zavadil, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality. „V poslední době je zvýšený zájem o nájemní bydlení zejména ze strany mladých lidí. A bude to pokračovat,“ potvrzuje Jiří Pácal, ředitel společnosti Central Europe Holding, která pronajímá stovky bytů.

INFOGRAFIKA: Hypotéka, nebo nájem?

Nájem nebo hypotéka?

Důvodů pro rostoucí oblibu nájemního bydlení je hned několik. Tím hlavním je vzrůstající neochota lidí se v době ekonomické nejistoty zadlužovat na desítky let. Zejména mladým lidem vyhovuje, že se nemusí vázat v jednom bytě na jednom místě, zvlášť když neví, co bude za pět let. V neposlední řadě mnoho lidí ani na hypotéku nedosáhne, i když jsou letos úrokové sazby velmi příznivé.

Banky utahují kohoutky
A příští rok důvodů k pronájmům přibude. „Pokud přijde druhá vlna krize, banky budou zpřísňovat podmínky a navyšovat si rizikovou přirážku, kterou promítnou do úroků. Už nyní koncem roku některé z nich utahují kohoutky, hlavně co se týče ochoty poskytovat hypotéku do sta procent hodnoty nemovitosti,“ tvrdí Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která sdružuje hypoteční makléře.

Letos ještě měly banky žně – poskytly hypoteční úvěry v celkové hodnotě přes 120 miliard korun, což se blíží úrovni rekordního roku 2007. Roli v tom sehrály hlavně nízké úrokové sazby, příznivější ceny bydlení i marketingová masáž ze strany developerů a bank. Ke koupi se tak odhodlali i lidé, kteří dlouho váhali.

Podle Ostatka však lze v příštím roce očekávat propad zájmu o vlastní bydlení a potažmo i pokles poskytnutých hypoték. Vpřípadě nepříznivého vývoje ekonomiky to může být až o 20 procent. Lidé budou mít zkrátka hlouběji do kapsy, a to i díky zvýšení DPH.

I když se zájem lidí o nájmy zvyšuje, jejich ceny budou i nadále klesat nebo stagnovat v závislosti na lokalitě. „Rostoucí poptávku vyrovnává neustále se zvyšující nabídka. Nájemních bytů je více, stále je tu převis nabídky nad poptávkou,“ tvrdí Pácal s tím, že na trh se neustále dostávají byty s dříve regulovaným nájemným. Lidé si tak mohou více vybírat a tlačit na cenu. „Když jsem dal před deseti lety byt do inzerce, mohli se o něj zájemci porvat. Dnes inzeruji několik měsíců, než ho obsadím,“ říká Pácal a dodává, že má problém sehnat dobrého nájemníka.

Realitní makléři se ale shodují, že o tom, jak rychle se podaří byt pronajmout, rozhoduje kromě lokality hlavně výše nájmu. „Vše je o ceně. Průměrná doba inzerování je jeden až dva týdny, maximálně,“ tvrdí Tomáš Nierla z realitní kanceláře Sting.

Ceny padají hlavně v panelácích
Podle generálního ředitele sítě realitních kanceláří Century 21 Aleše Mazgaje se ceny pronájmů snížily zejména u méně atraktivních panelákových bytů – za poslední rok v některých lokalitách až o 20 procent. „Ceny pronájmů v nových či starších cihlových bytech po rekonstrukci zůstaly zhruba stejné,“ podotýká Mazgaj.

„Setkávám se s klienty, kteří své byty pronajímali dráž a dnes je jim jasné, že jejich bývalá cena je nereálná. Jestli budou ceny pronájmů klesat, tak do deseti, maximálně 20 procent,“ přidává svou zkušenost Martin Špůrek, makléř specializující se na pronájmy v Brně. Pácal vidí pokles nižší, maximálně do pěti procent ročně.

I když by majitelé domů rádi zdražovali, zatím na to mohou zapomenout. „Smluvní nájmy půjdou nahoru, až půjdou nahoru příjmy domácností. To bude jediný signál,“ uzavírá Pácal.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.