Lidovky.cz

Češi vyrážejí ve velkém do Alp, tuzemsko je drahé

Ekonomika

  10:33
PRAHA - Krize? Šetřit? To české lyžaře nezajímá zdaleka tolik jako aktuální sněhové podmínky v horských střediscích. Podle informací cestovních kanceláří se letos Češi totiž opět víc vydávají na zimní dovolené, hlavně do alpských středisek.

Hochpustertalské sjezdovky.

„V prosinci zaznamenáváme sedmnáctiprocentní meziroční nárůst prodeje lyžařských zájezdů,“ říká Kateřina Komedová z cestovní agentury Zájezdy.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Také cestovní kancelář Neckermann hlásí zhruba pětinový meziroční nárůst prodeje zimních zájezdů na hory. Prodej lyžařských zájezdů se rozběhl velmi dobře už od září. Například cestovní kancelář Víkend měla během pár týdnů od zahájení prodeje některé předvánoční termíny zájezdů do Itálie beznadějně plné.

 Kvůli špatným sněhovým podmínkám ale tempo prodeje rychle polevilo. „Vzhledem k tomu, že v Alpách letos na rozdíl od minulých let dlouho nenapadl sníh, další prodeje stagnovaly až do poloviny prosince, kdy začalo masivněji sněžit,“ vysvětluje Peter Nemeshegyi z cestovní kanceláře Nev-Dama, která je lídrem na trhu lyžařských zájezdů.

INFOGRAFIKA: Češi a zimní dovolená

Češi a zimní dovolená

Přes cestovní kanceláře se prodávají nejvíce zájezdy do italských zimních středisek. Letos ale stoupá i zájem o pobyty zprostředkované cestovními kancelářemi v rakouských Alpách. „Zájem o lyžařské pobyty v Rakousku v prosinci meziročně rapidně stoupl o desítky procent,“ dodává Komedová. I podle dalších prodejců pak ale Češi většinou volí zájezd s vlastní dopravou.

Podle informací Asociace českých cestovních kanceláří a agentur tam ale stále zhruba více než polovina českých hostů, tedy okolo 300 tisíc lidí, jezdí individuálně.

V Alpách spadl český lyžař do strže

Pětačtyřicetiletý Čech se ve středu vážně zranil při lyžování v lyžařském areálu u obce Kals am Grossglockner ve východním Tyrolsku. Muž vyjel ze sjezdovky a zřítil se po asi stometrovém svahu do strže - čtěte více zde.

Oproti oblíbenému Rakousku a Itálii polevuje zájem o lyžování na francouzských a švýcarských sjezdovkách, které vyjde i vzhledem k větší vzdálenosti dráž. Naopak zájezdy do rakouských i italských destinací proti uplynulé sezoně v některých případech díky silné konkurenci mírně zlevnily, nebo alespoň zůstaly na stejné cenové úrovni.

Češi loví výhodné nabídky

V některých střediscích ovšem o několik eur zdražily skipasy. Jak se ale shodují zástupci cestovních kanceláří, čeští lyžaři se už vyznají ve výhodných nabídkách. „Lidé dnes sice vybírají i luxusnější ubytování, ale ceny jsou pro ně velmi důležité. Žádané tak jsou třeba různé termíny, kdy jsou skipasy v dané lokalitě levnější nebo kdy je třeba den lyžování zdarma,“ popisuje Hana Borovcová, jednatelka cestovní kanceláře Conti, která se specializuje na lyžařské zájezdy do Rakouska.

Nej tipy: 101 nejlepších lyžařských středisek

Magazín LN 101 nejlepších lyžařských středisek v Evropě.

Nejlepší lyžařská střediska, nejdelší sjezdovky i nejkouzelnější velehorská zákoutí, o tom všem se dočtete ve speciální magazínu Lidových novin 101 nejlepších lyžařských středisek v Evropě. Navíc získáte skipas zdarma.

Více informací najdete ZDE

Že jsou ceny nižší a Češi hledí na cenu, potvrzují i údaje agentury Invia. Podle ní je průměrná cena na smlouvu u prodaného lyžařského zájezdu letos zhruba o pětinu nižší než před rokem.

Zatímco Češi opět ve velkém vyrážejí za lyžováním do Alp, tuzemské hory nejspíš budou muset blížící se sezonu o přízeň lyžařů bojovat ještě víc než dosud. Podle údajů cestovních kanceláří, které nabízejí i zájezdy nebo ubytování na českých horách, totiž o ně zájem meziročně klesá. „České destinace zaznamenaly mírný cenový nárůst s ohledem na zvýšení daně z přidané hodnoty,“ upozorňuje Pavel Zigáček z cestovní kanceláře Neckermann.

Česko? Vyšší DPH a málo sněhu

Přitom už minulou zimní sezonu přijelo do některých tuzemských horských středisek až o třetinu méně hostů v porovnání s předešlým rokem. Kromě ubytování letos zdražily navíc i některé skipasy. V neprospěch českých hor hraje zatím i teplé počasí a málo sněhu.

„Na Silvestra jsou hotely sice plné, ale jak to bude v lednu a únoru, nikdo moc neví. Jednak jde o to, jaké bude na horách počasí, a pak také jak lidé zareagují na změny, které s novým rokem přijdou,“ říká prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.