Lidovky.cz

Ekonomika

Polovina spotřebitelských úvěrů je pochybná

PRAHA - Česká obchodní inspekce za loňský rok zjistila závady u zhruba poloviny kontrolovaných nebankovních poskytovatelů a zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů. Největším prohřeškem proti zákonu byly opět reklamy nabízející úvěry a jejich zprostředkování.
  13:21

ČOI kvůli tomu uložila 100 pokut v celkové výši 1,062 milionu korun. Sdělila to mluvčí ČOI Jana Jelínková. ČOI loni provedla 290 kontrol, což bylo o 134 více než v roce 2010.

Inspektoři se u 213 právnických a 77 fyzických osob zaměřili na dodržování zákona při nabídce a zprostředkování úvěrů. Zprostředkovatelů se týkalo 172 kontrol a věřitelů 76. V dalších 42 případech nebylo podle Jelínkové zřejmé, zda je kontrolovaná osoba v postavení zprostředkovatele či věřitele.

ČOI při kontrolách nejčastěji zjistila, že reklama na spotřebitelský úvěr neobsahovala všechny zákonem stanovené náležitosti. Také sjednané smlouvy často neměly požadované údaje. Někteří věřitelé porušili povinnost předat před uzavřením smlouvy spotřebiteli zákonem požadované informace v písemné formě.

"Reklamy porušují zákon tím, že neobsahují všechny povinné údaje pro spotřebitele, u samotných smluv pak často chyběly správné informace o roční procentní sazbě nákladů (RPSN) na spotřebitelský úvěr," uvedla Jelínková.

"Nejdůležitější je, aby spotřebitel porovnal částku, kterou si půjčuje, s konečnou sumou, kterou za úvěr zaplatí. A zvážil, zda se mu takový úvěr vyplatí. Jestliže toto nezvládne, pak nemáme jak ho ochránit, protože cenu peněz zákon neřeší," upozornil ředitel ČOI Jan Štěpánek.

Na co si dát pozor?

1. Nereagovat na podezřele rychlé a anonymní nabídky úvěru (na telefon, na ulici, ve veřejných prostorách obecně…) – hrozí riziko lichvářských úroků, pokut, nestandardních poplatků…

2. Neuzavírat žádné pojištění jako podmínku poskytnutí úvěru a neplatit poplatky za zprostředkování úvěru předem – vyjma pojištění schopnosti splácet spotřebitelský úvěr (v takovém případě se pak jedná o platbu, která se započítává do RPSN).

3. Před rozhodnutím pro konkrétního poskytovatele úvěru je třeba, aby si spotřebitel porovnal sumu, kterou si chce půjčit, s částkou, kterou bude muset zaplatit. Jestliže je půjčka 100 tisíc a za tři roky je třeba vrátit troj- či vícenásobek výchozí částky, je pouze na rozhodnutí každého, zda je pro něho cena, kterou za úvěr zaplatí, přijatelná. Pokud se spotřebitel i přes mnohanásobné navýšení rozhodne úvěrovou smlouvu podepsat, pak je pro orgán dozoru velmi těžké až nemožné takového spotřebitele před jakýmkoliv rizikem chránit.

4. Vždy si řádně přečíst smlouvu, a to před podpisem - vyžádat si čas na seznámení s ní, požadovat upřesnění a vysvětlení nesrozumitelných nebo nepřesných formulací. Pokud neposkytne věřitel dostatek času na seznámení s podmínkami úvěrové smlouvy, nic nepodepisovat!

5. Požadovat ve smlouvě uvedení hodnoty RPSN – a to včetně všech stanovených nákladů (právě v zákoně je stanoven výčet položek, které jednoznačně náleží do výpočtu RPSN).

Zdroj: ČOI

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.