Lidovky.cz

Jedete na dovolenou skutečně s cestovkou? Raději si to ověřte

Ekonomika

  7:00
Prodej letních zájezdů vrcholí, a přestože spousta lidí vybírá hlavně podle cílové destinace a ceny, mnozí netuší, že třeba právě jejich zájezd nepořádá řádně podnikající cestovní kancelář, ale pouze spolek, klub či zájmové sdružení. Rozeznat je často není jednoduché, špatný výběr přitom může dovolenou pořádně zkomplikovat. Při problémech totiž zůstanete v zahraničí odkázaní sami na sebe, upozorňuje Asociace cestovních kanceláří a agentur.
Pláž v Bibione (ilustrační foto)

Pláž v Bibione (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

„Cena může na první pohled vypadat lákavě, ale jakmile dojde k nějakému problému v zahraničí, je turista odkázán pouze sám na sebe,“ varuje Viliam Sivek, místopředseda Asociace cestovních kanceláří a agentur ČR.

Cestování kanceláře a agentury by měly být na požádání ochotné ukázat svým klientům certifikát o pojištění proti úpadku. Na tomto certifikátu je uvedeno, dokdy a u jaké pojišťovny je cestovní kancelář pojištěna. Klient by si měl tedy u cestovní kanceláře koupit zájezd pouze na dobu, po kterou je kancelář pojištěna. Vyhne se tak nepříjemnostem v případě, že by cestovka zkrachovala, upozorňuje asociace na svých webových stránkách.

Zájezdy pořádané spolky najdete inzerované v obchodech

Na nástěnkách v obchodech často narazíte na cenově výhodné letní pobyty u moře, které ale pořádají různé spolky či zájmová sdružení. Takové zájezdy nabízejí dopravu a ubytování v místě a třeba i wellness nebo cvičení, takže se na první pohled od zájezdů cestovek neliší. Takové subjekty ale proti úpadku pojištěny nejsou a klienti nemají v případě potíží nárok na žádnou finanční kompenzaci.

„Rok od roku se ve větší míře objevují na trhu různé kluby, spolky nebo sdružení, které nabízí balíčky služeb – tedy zájezdy, aniž by pro to měly nějaké podnikatelské oprávnění,“ potvrzuje Viliam Sivek. „Zástupci těchto sdružení si mnohdy ani neuvědomují, že porušují zákon a zároveň, jako organizátoři, nesou velké riziko odpovědnosti.“

ČTĚTE TAKÉ:

Jak tedy správně vybrat organizátora a nenaletět? Důležité je vědět, co se pod pojmem zájezd vlastně skrývá. V zákoně (č. 159/1999 Sb - pozn. red.) jasně stojí, že zájezdem se rozumí předem sestavená a za souhrnnou cenu nabízená kombinace alespoň dvou typů služeb, jako jsou doprava a ubytování nebo jiné služby cestovního ruchu s více než 20procentním podílem na celkové ceně. Zájezd navíc může organizovat pouze koncesovaná cestovní kancelář a zakoupit jej můžete přímo tam nebo zprostředkovaně v cestovní agentuře.

Cestovní kanceláře poskytnou důležité informace předem a zajistí asistenci během pobytu

Zatímco cestovní kancelář by svým klientům měla předem podat informace o vízech, očkování a doporučeném zdravotním pojištění, neoprávněně podnikající subjekty tyto informace k dispozici nemají. V zahraničí pak může na turisty čekat šok, když po ošetření zjistí, kolik musejí kvůli nedostatečnému pojištění zdravotnickým zařízením zaplatit. Cestovní kancelář má navíc v místě pobytu svého delegáta, který je připraven turistům pomoci a poradit.

Průvodce pro cesty

Průvodce pro cesty letos vydala Asociace cestovních kanceláří  ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj. Obsahuje mimo jiné slovníček důležitých pojmů, rady, jak vybírat zájezd nebo jak se pojistit. Prohlédnout si ho můžete ZDE.

V současné době je přes 65 procent zájezdů z letní nabídky prodáno. Cestovní kanceláře očekávaly stejný prodej jako loni, proto nasmlouvaly přibližně stejné množství kapacit. Aktuální poptávka je však o zhruba o 2 procenta vyšší, a lze tedy očekávat menší nabídku last minute zájezdů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.