Lidovky.cz

Radši nižší plat než vyhazov. Tak přemýšlí skoro každý druhý Čech

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Skoro každý druhý český zaměstnanec je ochotný nechat si snížit plat, pokud by se tím mohl vyhnout propuštění. Výše platu také přestala být nejdůležitějším měřítkem. Mnoho lidí dává přednost příjemnému kolektivu a práci, která je baví.
Sedící muž - ilustrační foto.

Sedící muž - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ukázal to nejnovější průzkum Workmonitor personálně-poradenské
společnosti Randstad.

ČTĚTE TAKÉ:

Propouštění se v dnešní době obává většina lidí. 28 procent českých zaměstnanců by bylo ochotno vzdát se části své výplaty, kdyby tím mohli zabránit propouštění ve společnosti, kde pracují. Části platu by se vzdalo 47 procent z nich, pokud by si tak pojistili svou pozici. Ochota zaměstnavatelů přistoupit k takovým kompromisům ale úzce souvisí s finančními výsledky a hospodařením, a to je podle většiny Čechů pod tlakem.

Snižování mezd je až poslední možností, nejdřív se ruší benefity

„Plošné snižování mezd je při realizaci úsporných opatření, která se týkají zaměstnanců,
až jednou z posledních možností – nejdříve společnosti přistupují k omezení nebo rušení firemních benefitů jako např. jazykových kurzů, 13. platů, služebních aut, příspěvku na pojištění nebo stravenek. Prozíravé firmy ale preferují přístup, který rozlišuje mezi výkonnými a méně výkonnými zaměstnanci a své úsporné aktivity nasměrují právě na ty pracovníky, s jejichž pracovními výsledky nejsou spokojeny,“ říká Lenka Nováčková z Randstadu.

Pracovní jednání - ilustrační foto

Pracujeme, abychom žili, a nežijeme, abychom pracovali

Průzkum také ukázal, že většina Čechů už nemá práci na prvním místě svého žebříčku hodnot.  81 procent zaměstnanců tvrdí, že chtějí pracovat proto, aby žili, a ne žít, aby pracovali.

ČTĚTE DÁLE:

Milí kolegové a prostor pro osobní rozvoj

Ani výše platu už zdaleka není nejdůležitějším měřítkem spokojenosti zaměstnanců. Polovina dotázaných uvedla, že je pro ně podstatnější dělat práci, která je baví. Nejzásadnější je ale pro české zaměstnance příjemný kolektiv. Milých kolegů si cení 68 procent účastníků průzkumu.

Zaměstnanci také potřebují mít prostor pro osobní rozvoj. Tři z deseti lidí by dokonce raději dali výpověď, než by pracovali na pozici, kde se nebudou dál rozvíjet.

O průzkumu

Průzkum Workmonitor byl poprvé publikován v Nizozemsku v roce 2003, následovalo jeho uvedení v Německu a nyní již zahrnuje 32 zemí po celém světě, pokrývá Evropu, Asii i Ameriku. Vychází čtyřikrát do roka a jeho výsledky odráží lokální i globální trendy v oblasti mobility.

Kvantitativní studie je prováděna prostřednictvím on-line dotazníku u populace ve věku 18-65 let, pracující minimálně 24 hodin týdně v placeném zaměstnání (nezahrnuje osoby samostatně výdělečně činné). Minimální velikost zkoumaného vzorku je 400 respondentů za každou zemi. Dotazování pro druhou vlnu průzkumu v roce 2012 proběhla v období 20. dubna - 7. května 2012.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.