Lidovky.cz

Kolik stojí kvalitní alkohol? 69 korun za tuzemák je hazard

Evropa

  16:00
PRAHA - Nejenom ve stáncích, ale i na pultech obchodů se objevují lihoviny s podezřele nízkou cenou. Metanolová aféra z posledních dnů přitom ukazuje, že ne vždy se vyplatí šetřit. U potravin a nápojů to platí dvojnásob. Podívejte se, kolik stát inkasuje z jedné lahve tvrdého alkoholu a při jaké ceně byste si měli nákup raději rozmyslet.

Ať je to se zákazem prodeje jak chce, jedním si můžete být jistí. "Obsluhoval vás brigádník" foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Až polovinu ceny zejména u levnějších lihovin tvoří spotřební daň a DPH. Česko přitom ve srovnání se zbytkem Evropské unie vychází v míře zdanění alkoholických nápojů průměrně. Nejvíc zaplatí za lihoviny Švédové, naopak nejlevněji se opijete v Bulharsku.

Například z jedné lahve 45 % slivovice z Vizovic za 260 korun zaplatíte státu 107 korun na daních, což činí více jak 40 procent z celkové ceny (viz tabulka). U levnějších lihovin může tento podíl dokonce vystoupat až přes polovinu ceny.

Kolik dostane stát z lahve slivovice

Jako příklad uvedeme 0,5l lahev 45% slivovice z Vizovic za 260 Kč:

  • Spotřební daň uvalená na litr čistého alkoholu je 285 korun. Za půllitrovou lahev 100% alkoholu bychom zaplatili na této dani tedy 142,5 Kč.
  • Jedno procento alkoholu by tak stálo 1,425 Kč. Příkladová slivovice obsahuje 45 % alkoholu, což znamená celkovou spotřební daň 64 korun.
  • Vedle toho se platí také 20% daň z přidané hodnoty. Ta se při koncové ceně 260 korun rovná 43 korunám.
  • Celková výše nepřímých daní na vzorové lahvi slivovice prodávané v obchodech tak činí 107 korun. Celkové zdanění dosahuje 41,2 % konečné ceny.

Přesto se v obchodech objevují lahve až podezřele levné. „Řada obchodů dnes nabízí lahev rumu za 69 korun. Přitom pokud spočítáte náklady na výrobu, lahev, etiketu a k tomu přidáte kolek, spotřební daň a DPH, nikdy se na takovou cenu nedostanete. A to nemluvím o zisku obchodního řetězce,“ řekl například Lidovým novinám jeden ze soukromých detektivů, který před dvěma lety zkoumal černý trh s alkoholem pro renomovaného zahraničního výrobce.

Daně by přitom u třetinkové lahve 37% tuzemáku v ceně 69 korun činily 45 korun a v takovém případě se legální výroba nemůže v žádném případě vyplatit. Podezřelé jsou často i nabídky „domácích“ pálenek mnohdy levnějších než 300 korun za litr.

ČTĚTE TAKÉ:

„Zapomeňte na to, že vám nějaký 'strýc z Moravy' načerno prodá výbornou domácí slivovici za dvě stě korun za litr. Takovou si každý pálí buď pro sebe a nebo rodinu, pro ostatní prodávají přepálený zkvašený cukr a destilát z prošlých kompotů,“ píše například na svém blogu výrobce destilátů Martin Žufánek.

Náklady na destilační vybavení, ovoce, energie i lidskou práci jsou podle něho tak vysoké, že výrobky prodávané za tuto cenu nemůžou být kvalitní.

Ztráty státu i likérníků

Každý den tak stát kvůli zákazu prodeje alkoholu přichází asi o 25 milionů korun na daních. Odhad zahrnuje výpadek spotřebních daní i daně z přidané hodnoty. Loňské výnosy spotřební daně z lihu činily zhruba sedm miliard korun. Výrobci a dovozci lihovin již v pondělí odhadli, že denně přicházejí na čistých tržbách zhruba o 15 milionů korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.