Lidovky.cz

Průmysl se propadl, nečekaně stoupla nezaměstnanost

Ekonomika

  11:02
PRAHA - Průmyslová výroba v srpnu meziročně klesla o 3,1 procenta. Neudržela tak růst z předchozího měsíce, kdy se zvýšila o 4,2 procenta. Na výsledku se projevila zejména nižší výroba počítačů a motorových vozidel.

Nezaměstnanost stále roste foto: Shutterstock

Srpnové údaje byly ovlivněny také celozávodními dovolenými, které naopak pomohly při červencovém výpočtu. "Za poslední dva měsíce průmyslová produkce meziročně vzrostla o 0,5 procenta, po očištění od vlivu pracovních dnů pak klesla o 0,6 procenta," uvedl ČSÚ. Meziměsíčně se průmyslová výroba v srpnu snížila o 2,9 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jak naznačují nejnovější výsledky, česká ekonomika zřejmě pomalu přichází o poslední jistotu v podobě rostoucího exportně orientovaného průmyslu," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Vzhledem k tomu, že domácí poptávka prochází i nadále silným útlumem, nebudou podle něj zřejmě čísla v následujících měsících nijak povzbudivá.

Pokles průmyslu

Údaje podle analytika Komerční banky Marka Dřímala potvrdily, že červencové pozitivní překvapení bylo mimořádné, a že průmysl skutečně zažívá pokles. Loňský téměř sedmiprocentní růst průmysl letos podle Dřímala určitě nedosáhne. "V průměru za letošní rok by si měl průmysl mírně polepšit o jedno procento," uvedl.

Vedle produkce počítačů a motorových vozidel meziročně propadla výroba základních kovů a slévárenství. Nejvýznamněji vzrostla produkce chemických přípravků, výroba elektrických zařízení či výroba nápojů.

Hodnota nových zakázek klesá

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně klesla o 1,4 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o půl procenta, tuzemské nové zakázky byly nižší dokonce o tři procenta. "K meziročnímu poklesu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů," doplnil ČSÚ.

Tržby průmyslu v běžných cenách meziročně klesly o 0,7 procenta. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu klesl o procento. Průměrná měsíční mzda vzrostla o tři procenta na 25 743 Kč.

Nezaměstnanost roste ve všech krajích

Nezaměstnanost se v Pardubickém kraji zvýšila o 0,1 procentního bodu na 7,7 procenta. Ke konci září bylo na úřadech práce registrováno 20 956 lidí schopných okamžitě nastoupit do zaměstnání.

V Karlovarském kraji se v září zvýšila míra nezaměstnanosti o jeden procentní bod na 10,1 procenta. V regionu tak hledalo uplatnění 16.636 lidí, kteří byli v evidenci úřadů práce. Bylo to o 124 více než v předchozím měsíci.

Míra nezaměstnanosti v Ústeckém kraji v září vzrostla na 13,2 procenta. Proti srpnu je to o 0,2 procentního bodu víc a také nejvíc za stejné období posledních čtyř let, vloni byla touhle dobou míra nezaměstnanosti o 0,8 procenta menší. V

V Praze nezaměstnanost v září stagnovala na srpnových 4,4 procenta. Lidí bez práce ale mírně ubylo, naopak volných pracovních míst přibylo. Mezi okresy Česka je pražská nezaměstnanost spolu s Prahou - západem druhá nejnižší. Lépe skončil jen okres Praha - východ.

Nezaměstnanost v Libereckém kraji zůstala už třetí měsíc na úrovni 9,6 procent. Bez práce bylo na konci září 21 892 lidí, o 145 více než v srpnu.

Míra nezaměstnanosti ve Zlínském kraji se v září zvýšila na 9,1 procenta. Je to o 0,2 procentního bodu více než na konci srpna. Úřady práce v regionu registrovaly 28 103 uchazečů o zaměstnání. Z toho dosažitelných, tedy těch, kteří mohou ihned nastoupit.

Na jihu Čech v září meziměsíčně nezaměstnanost mírně vzrostla, a to o desetinu procentního bodu na rovných sedm procent.

Na jižní Moravě v září vzrostla nezaměstnanost o 0,1 procentního bodu na 9,4 procenta. Práci nemělo 58 600 lidí. O dvě stovky klesl počet evidovaných volných míst na 3103.

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji v září vzrostla ze srpnových 10,1 procenta na 10,3 procenta. Úřady práce na konci září evidovaly v Olomouckém kraji celkem 33.701 dosažitelných uchazečů o zaměstnání, kterých bylo ve srovnání s předchozím měsícem o 465 více.

Nezaměstnanost na Vysočině se v září mírně zvýšila na 8,5 procenta. Práci si na konci měsíce hledalo 22 228 lidí, o 191 víc než v srpnu.

Míra nezaměstnanosti v Moravskoslezském kraji v září vzrostla o 0,3 procentního bodu na 11,4 procenta. Práci nemá přes 72 000 lidí, kteří by mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání. To je zhruba o 1800 více než před měsíce.

V Královéhradeckém kraji nezaměstnanost v září stoupla na 7,4 procenta ze srpnových 7,2 procenta. Vzestup vykázala třetí měsíc po sobě. Úřady práce v kraji evidovaly 20 993 lidí schopných nastoupit do zaměstnání, v srpnu jich bylo o 586 méně.

Zejména díky pokračování sezonních prací ve stavebnictví, cestovním ruchu i lesnictví klesla v Plzeňském kraji nezaměstnanost ze srpnových 6,4 procenta na zářijových 6,3 procenta.

Míra nezaměstnanosti ve středních Čechách v září stoupla na sedm procent ze srpnových 6,9 procenta. Úřady evidovaly 49.346 nezaměstnaných.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.