Lidovky.cz

Češi spoří na horší časy. Jen letos ušetřili miliardy

Ekonomika

  9:32
PRAHA - Stále víc lidí a firem v Česku odmítá utrácet. Namísto toho ukládají peníze do bank a jiných finančních institucí.
Šetření - ilustrační foto.

Šetření - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Růst vkladů hlásí v současnosti nejen penzijní společnosti, ale také stavební spořitelny, pojišťovny, tedy finanční instituce, které nabízejí státem zvýhodněné spoření. 

Nárůst depozit ale zaznamenávají i banky, které vlivem nízkých úrokových sazeb na mezibankovním trhu nabízejí nižší úroky než například před rokem. Zatímco objem klientských vkladů na konci loňského roku činil 2,8 bilionu korun, za tři čtvrtletí letošního roku se navýšil na 3,1 bilionu korun.

ČTĚTE TAKÉ:

„Vklady klientů meziročně vzrostly o 22,9 procenta, poptávka je po spořicích produktech a vkladech na běžných účtech,“ potvrzuje rostoucí objemy přitékajících peněz do bank mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.
 Největší podíl vkladů tvoří vklady domácností (56,5 procenta), jejichž objem vzrostl meziročně o 3,3 procenta. Největší nárůsty v zůstatcích na účtech ale mají hlavně firmy a instituce. Například vklady vládních institucí vzrostly na konci 3. čtvrtletí meziročně o 25,6 procenta. Vklady živnostníků pak narostly o 23,2 procenta.

„Mimořádný přírůstek vkladů vyplývá zejména z výrazného přírůstku depozit firem, které se meziročně navýšily o více než 10 procent,“ uvedla mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

Češi spoří na horší časy

Firmy ukládají peníze do bank kvůli nejistotě z budoucího vývoje, shodují se zástupci bank. „U firem se jedná o kombinaci nejistoty, kvůli které odkládají investice, ale hlavně situaci v evropském bankovním sektoru z konce loňského a začátku letošního roku, kdy firmy pravděpodobně z obav o zahraniční vklady převedly část úspor z bank v eurozóně do bank v Česku,“ vysvětlila Pačesová.

Kvůli obavám z budoucnosti navyšují svoje vklady v bankách i lidé. „Lidé mají obavu ze současného vývoje ekonomiky a i přes klesající úrokové sazby spoří více než dříve. Naše průběžné průzkumy českých domácností ukazují, že i přesto, že se mandatorní výdaje domácností v průběhu měsíců zvyšují, rostou i úspory domácností,“ popisuje ředitel retailového bankovnictví ING Bank Libor Vaníček.

Podle mluvčí Komerční banky Moniky Klucové nejrychleji rostou vklady na spořicích účtech. Konkurenční nabídka nových menších bank znemožnila velkým bankám snižovat úroky i přes pokles sazeb na trhu. „Vzhledem k silné konkurenci se nejvyšší dosažitelná úroková míra na spořicích účtech nezměnila, je stejná jako před rokem,“ potvrdil mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Na spořicí účet s garantovaným úročením do března v současnosti láká i AXA Bank. 

Bonusy a mimořádné platy

Další růst depozit očekávají banky v prosinci, a to i díky výplatě mimořádných bonusů a 13. platů některými zaměstnavateli. Další příliv peněz pak lze čekat u spoření podporovaného státem, ať již se jedná o penzijní připojištění, životní pojistky nebo stavební spoření.

„V meziročním srovnání ke konci října stouply naše vklady o 600 milionů korun,“ potvrzuje opětovný růst zájmu o stavební spoření mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny Renata Zikmundová.

ČTĚTE TAKÉ:

Navyšuje se i objem peněz investovaný do životního pojištění, na které lze čerpat daňové zvýhodnění a které se stále více využívá jako investiční produkt. Objem vkladů za tři čtvrtletí letošního roku se v porovnání s loňskem zvýšil o 773 milionů korun na 34,4 miliard.

Například pojišťovně Allianz vzrostlo jednorázové investiční pojistné za 10 měsíců letošního roku o 47 procent, pojišťovně Kooperativa stouplo životní pojištění o 8 procent. Největší je v těchto dnech poptávka po penzijním připojištění. Ta je motivována zejména tím, že až do konce dnešního dne mohou lidé uzavírat penzijní připojištění se zárukou, že jim úspory neznehodnotí ani případné ztráty fondů v jednotlivých letech.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.