Lidovky.cz

Plná moc pro vymahače poplatků budí pochybnosti, firma přišla s vysvětlením

Ekonomika

  8:00aktualizováno  9:52
PRAHA - Do sporu klientů bank o účtování poplatků za vedení úvěrových a hypotečních účtů vstoupila těžká váha. Společnost BSP Lawyer Partners chce na bankovní domy zatlačit hromadně pomocí kontroverzních plných mocí žadatelů o vrácení podle některých nesmyslné položky. Firma má pošramocenou pověst s vymáháním pohledávek pro Českou televizi a Ředitelství silnic a dálnic.

Budova iniciativy Poplatkyzpět.cz foto: poplatkyzpet.cz

Infolinka, zákaznické centrum, masivní inzertní kampaň a tvář bývalé moderátorky Pavlíny Dankové a podpora renomované advokátní kanceláře Toman, Devátý a partneři – to jsou hlavní zbraně projektu Poplatkyzpět.cz, který si klade za cíl shromáždit co nejvíc nespokojených klientů a následně získat neoprávněné poplatky zpět.

Do tohoto tažení, které už slavilo úspěch v sousedním Německu, vstoupila firma BSP Lawyer Partners dva týdny poté, co s podobnou iniciativou přišel právník Petr Němec. Ten loni jako první v Česku poplatek za vedení úvěrového účtu vymohl zpět a nyní šikuje zákazníky bank společně s Patrikem Nacherem na webu Jdeto.de.

ČTĚTE VÍCE:

Jejich výzva k hromadnému postupu už ve čtvrtek večer čítala téměř 10 tisíc zájemců celkem žádajících o vrácení více jak 250 milionů korun.

Zastoupení jen s plnou mocí

Server Lidovky.cz už informoval také o tom, že skupinu klientů zastupuje vlivná advokátní kancelář Toman, Devátý a partneři ČTĚTE VÍCE.

Právě jejich služeb využívá i nový projekt firmy BSP, která byla dříve kritizovaná za vymáhání koncesionářských poplatků pro Českou televizi a nedoplatků mýtného pro ŘSD.

Stíny minulosti

Firma BSP Lawyer Partners je nechvalně známá vymáháním koncesionářských poplatků pro ČT, kdy neprávem oslovila stovky podnikatelů. Podobný postup se opakoval i při vymáhání nedoplatků na mýtném pro ŘSD. Proti pochybným praktikám protestovalo i sdružení dopravců Česmad Bohemia.

BSP oproti Němcovi postupuje odlišně. Podmínkou účasti je totiž podepsání plné moci, v níž klient nechá BSP zastupovat a to i včetně najmutí právníků. Ačkoliv se společnost dušuje, že její služby budou zadarmo, plná moc budí pochybnosti.

„Ta společnost jménem 'pana Nováka' díky plné moci uzavře smlouvu s nějakým advokátem, jejíž obsah nikdo neví jak vypadá. Počítají, že případný spor vyhrají, ale jak to bude, když u soudu prohrají, to tam není. Jdou do toho stylem – my si vezmeme zisky, ale riziko je na vás. To je sice běžné, ale oni o rizicích pro klienta nemluví. Nejde říkat, že nemůžeme prohrát a že nejsou žádná rizika,“ řekl Petr Němec serveru Lidovky.cz.

Předseda představenstva BSP Daniel Paľko následně uvedl pochybnosti na pravou míru. „V rozšířených podmínkách je jasně definováno, kdo ponese náhrady právního zastoupení. Služba poplatkyzpět.cz je jedinou službou, která je schopna reálně zajistit navrácení neoprávněně účtovaných poplatků bank zpět přímo klientovi na jeho účet,“ vysvětluje Paľko.

Během spuštění projektu nebylo jasné, jaká odměna by, vymáhajícím zástupcům v případě mimosoudního vyrovnání či úspěšného soudního sporu plynula, také nebylo zřejmé, kolik by BSP požadovala v případě, že žadatel plnou moc vypoví dříve, než firma poplatky vymůže.

„Pokud by klient vypověděl plnou moc po podání žaloby, bude muset zaplatit náklady advokáta, maximálně však částku 4 500 Kč,“ upřesnila firma ve čtvrtek večer.

Hra o velké peníze

Také mluvčí projektu Poplatkyzpět.cz obavy vyvrací. „Žalobu bereme jako krajní možnost, s bankami se chceme dohodnout. Pokud by ale k tomu došlo, tak samozřejmě to bude na základě dohody s klienty. Nebude to automaticky tak, že se za vás někdo začne soudit, nic vám neřekne a pak po vás bude chtít náklady proplatit,“ brání se Pavlína Danková.

Banky couvají

Tlak na banky už přináší první ovoce. Kritizované poplatky už zrušila například Raiffeisenbank, Komerční banka nebo GE Money Bank.

Náklady na soudní řízení, které musí neúspěšná strana platit, přitom představují mimořádnou sumu.

„Je to velký byznys, kdyby se to skutečně všechno vyhrálo a zastoupeno by bylo třeba 100 tisíc klientů, tak mluvíme o 800 milionech,“ počítá Němec. Podle odhadů BSP je přitom v česku zhruba jeden a půl milionu lidí, kteří poplatek za správu úvěru platí.

Svěřujete se firmě. Ne právníkovi

Plná moc pro společnost BSP se stala terčem kritiky také advokáta Václava Lásky z Transparency International. „Pokud tato soukromá společnost, které se svěřujete do rukou, se s bankou dohodne, že ta vám v rámci narovnání vyplatí jen 10 % vašeho nároku, tak je to definitivní a zbylých 90 % vašeho nároku zcela zaniká,“ upozornil Láska ve čtvrtek večer na Facebooku (viz foto níže).

Právník projektu Petr Toman s kritikou nesouhlasí. „V žádném případě advokát nemůže za klienta uzavírat jakýkoli smír tak, jak o tom hovoří advokát Láska. K takovému smíru by musel klient advokátovi udělit předem souhlas,“ řekl serveru Lidovky.cz

Podle Lásky je nebezpečný fakt, že plnou mocí nedáváte společnosti BSP žádné minimální požadavky jak má narovnání vypadat. „Sázíte na to, že tato soukromá společnost bude dělat vše pro Vás dobré. Že upřednostní Vaše zájmy, před zájmy svými. Že pro Vás vyjedná nejlepší dohodu bez ohledu na to, jak případná dohoda s bankou bude výhodná pro ni samotnou,“ varuje právník.

Advokát Václav Láska varuje před podpisem plné moci na Poplatkyzpět.cz

Upřesnění podmínek

Web Poplatkyzpět.cz vydal ve čtvrtek v noci upřesňující podmínky služby. Jejich znění najdete naleznete níže.

„V případě úspěchu našeho postupu vůči bankám získá klient zpět své bankovní poplatky, zaplacený soudní poplatek a skutečně nic ho to nebude stát. V případě neúspěchu našeho postupu bude mít klient pouze jediný náklad – a to soudní poplatek v rozmezí 400–800 korun dle výše jeho nároku. Všechny ostatní náklady, zejména náklady právního týmu ponese služba Poplatkyzpět.cz,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí projektu Pavlína Danková.

Upřesňující podmínky pro klienty Poplatkyzpět.cz
Upřesňující podmínky pro klienty Poplatkyzpět.cz

Upřesňující podmínky pro klienty Poplatkyzpět.cz

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.