Lidovky.cz

Jak nakoupit na internetu a nenaletět? Přinášíme 7 tipů

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Naprostá většina, 82 procent, z 1200 e-shopů, které loni zkontrolovala Česká obchodní inspekce, porušila předpisy. Inspekce rozdala 881 pokut v hodnotě 4,3 milionu. Přečtěte si tipy, jak se při nákupech na internetu vyhnout zklamání.

Vysoké číslo pochybení u e-shopů si inspekce vysvětluje tím, že se při kontrolách zaměřila na e-shopy na které si stěžovali zákazníci a rizikové obchody. E-shopy podle ČOI často využívají anonymity virtuálního prostředí a nabízejí zboží, které v době objednávky nemají.

Poté dodávají místo nových výrobky již použité nebo nekompletní. Prodávají i zboží, které nikdy nechtějí spotřebitelům dodat, zato peníze za ně inkasují předem. Nejhorší situace byla v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Deset e-shopů, které dostaly od ČOI nejvyšší pokuty

Největším problémem internetového obchodování bylo loni zakázané užívání nekalých obchodních praktik. "Ve většině těchto případů se jednalo o neposkytnutí zákonem stanovených informací, případně byly spotřebitelům poskytnuty údaje neúplné či jinak zavádějící, a to jak o osobě prodávajícího, tak i o podmínkách uzavření smlouvy nebo o uplatnění práv z této smlouvy vyplývajících," uvedla mluvčí inspekce Miloslava Fléglová.

ČTĚTE TAKÉ:

Češi letos utratí v internetových obchodech téměř 50 miliard korun, o desetinu víc než loni. Odhaduje to Asociace pro elektronickou komerci.

Internetoví prodejci ukrajují stále větší podíl z maloobchodních tržeb, v kamenných prodejnách se ale stále ještě prodá drtivá většina zboží. Přes e-shopy se v Česku loni prodalo pět až šest procent veškerého zboží.

  • Nechte si poradit, kde nakupovat – např. v e-shopech s logem APEK je nákup bezpečnější.
  • Neuzavírejte smlouvu s e-shopem, který vyžaduje platbu předem a jinou možnost nenabízí. Může se jednat o podvod.
  • Mějte se na pozoru před podezřele výhodnými nabídkami – objednané zboží nemusíte dostat za původně uvedenou cenu, ale za cenu vyšší nebo nemusí být vůbec dodáno.
  • Prověřte si e-shop – údaje o prodávajícím najdete v Obchodním rejstříku nebo v seznamu podnikajících osob ARES. (Není-li v nich prodávající zapsán, nejedná se o podnikatele se sídlem v ČR – doména .cz neznamená, že jde o český e-shop.)
  • Při objednávce značkového zboží přes internet uvážlivě vybírejte prodejce – hrozí vysoké riziko koupě padělku.
  • Dodané zboží zkontrolujte – zásilku s porušeným obalem nepřebírejte.
  • Pamatujte, že u zboží zakoupeného přes internet máte právo od smlouvy odstoupit do 14 dnů od jeho převzetí.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.