Lidovky.cz

Platí 600 korun měsíčně za vedení hypotéky. Sprostota, brání se klient

PRAHA - Když se projektový manažer David Němeček z Prahy rozpovídá o úvěrových poplatcích, neváhá sáhnout pro rázná slova. "Považuji to za naprostou nehoráznost a sprostotu," říká, když mluví o své bance. Tvrdí, že mu GE Money Bank bez řádného upozornění zvedla měsíční taxu z 300 na 600 korun. Banka tvrdí, že poplatky jsou standardní a s podmínkami úvěru klient souhlasil.

Kanceláře výzvy Poplatkyzpět.cz foto: poplatkyzpet.cz

Od GE Money Bank si pan Němeček půjčil 400 tisíc korun s 10letou splatností. "Při výročí pětileté fixace jsem s bankou řešil novou úrokovou sazbu. S výší jsem souhlasil. Už mi ale nikdo neřekl, že mi zdvojnásobí poplatek za vedení účtu," vysvětlil začátek svého sporu s bankou.

Projektový manažer David Němeček

Že platí dvojnásobnou částku, zjistil, až když mu přišel další roční výpis stavu splácení. "Zvednutí poplatku o 100 procent u tak nízké hypotéky považuji za naprostou nehoráznost a sprostotu," vyjádřil se Němeček v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Postup banky mu přijde o to víc neetický, že podle svých slov své závazky vždy řádně splácel. Proti navýšení se proto ohradil. Avšak spor, který vede už od roku 2010, je pro něj zatím neúspěšný. "Vždycky mi řekli, že podpisem nové smlouvy jsem s tím souhlasil," uvedl.

GE Money Bank Němečkova slova nevyvrací. "Jedná se o hypoteční úvěr uzavřený v roce 2004, kdy klient v souladu se smluvními podmínkami hradil měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu ve výši 0,075 % z výše poskytnutého hypotečního úvěru do konce platného úrokového období," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí banky Pavel Zúbek.

Výhodou hypotéky bylo podle Zúbka zpracování úvěru zdarma a výhodnější sazba. "Předpokládám, že to byly důvody, proč klient zvolil zrovna tento produkt. Při standardní otočce v roce 2009 klient nezažádal o změnu produktu, a proto bylo další období fixace automaticky prodlouženo na stejném produktu a v souladu s aktuálním sazebníkem došlo ke změně výše poplatku," pokračuje mluvčí.

Výpis jednou ročně za 7200

Sám Němeček připustil, že si smluvní podmínky při aktualizaci úvěrové sazby nepřečetl. "Ale to asi neudělá žádný klient, který má u té banky úvěr už pět let, a je mu řečeno, že se nic zásadního nemění," míní. Úřednice v bance ho prý ani slovem na zvýšení poplatku neupozornila.

Měsíční platby Davida Němečka bance

  • splátka 4331 Kč
  • pojištění hypotéky 153 Kč 
  • poplatek za vedení účtu 600 Kč

V takovém případě by se totiž ohradil, neboť 600 korun nepovažuje za přiměřenou částku.

"Nebyli mi dosud ani schopni říct, co za ty peníze dostávám. Za těch 35 tisíc, co jsem jim dosud na poplatcích dal, jsem dostal asi sedm výpisů o vedení účtu. Jeden ročně," upřesnil Němeček.

Nepomohla mu ani změna, ke které GE Money Bank od února přistoupila. Noví klienti už totiž poplatky za vedení úvěrového účtu platit nemusí. "Avšak u stávajících klientů se nic nemění, my platíme dál," uvedl.

Nicméně jak serveru Lidovky.cz potvrdil mluvčí banky, v podobných případech GE nabízí přestup na jiný "tarif" hypotéky. "U tohoto staršího typu hypotečního úvěru, který již standardně nenabízíme, je umožněno požádat o převedení na standardní hypotéku i mimo termín úrokové sazby," vysvětluje Zúbek. 

Poplatky chci zpět

Nyní je pan Němeček jedním z tisíců lidí, kteří žádají po bankách peníze placené za vedení úvěrových účtů zpět. "Chci po nich poplatek vrátit od doby, kdy platím 600 korun měsíčně. Tedy od července 2009," řekl Němeček. Celkem to dělá už přes 25 tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Server Lidovky.cz dlouhodobě sleduje české tažení proti poplatkům za hypoteční a úvěrové účty. To odstartovalo v Německu, kde Spolkový soudní dvůr označil podobné poplatky za nepřiměřené. Připojit se k dalším zájemcům o hromadné vymáhání tohoto poplatku můžete do konce března. ČTĚTE VÍCE

GE Money Bank patří mezi ty české finanční domy, které na tažení proti úvěrovým poplatkům zareagovaly. Od půlky března začíná nabízet hypoteční úvěry bez poplatků za jeho vedení, uzavření, odhad nemovitosti i za mimořádné splátky.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.