Lidovky.cz

Dlouhá zima s mrazy zpozdí dodávky zeleniny z polí o měsíc

Ekonomika

  13:26aktualizováno  15:43
PLZEŇ - O měsíc až šest týdnů se posune zahájení prodeje letošní čerstvé jarní zeleniny a bylinek z polí a zahrad českých farmářů. Důvodem jsou dosavadní mrazy po celém Česku včetně Litoměřicka a Roudnicka, které jsou zdrojem zeleniny pro západ Čech, kde se jí ve velkém věnuje málo pěstitelů, řekli zahrádkáři a Tomáš Popp, organizátor farmářských trhů v Plzni, jejichž čtvrtý ročník dnes začal.

Začíná podzimní část Flory Olomouc, kde si přijdou na své nejen zahrádkáři, ale i milovníci kvalitních českých plodin. foto: Flora Olomouc

"Bohužel zelenina se v této chvíli prodává jenom skladovaná. Nová litoměřická už by normálně v dubnu byla, ale kvůli velké zimě se nedá sázet," uvedl Popp. Na trzích Plzni by se měla objevit až od poloviny do konce května. Záleží na tom, jestli bude zima i v příštích dnech. V tuto dobu už bývají brambory v řádcích, ale zatím je mají pořád v garáži a topí jim, dodal Popp. Loni v tuto dobu už byla jarní cibulka, listová zelenina a v polovině dubna už první květák.

Duben bude podle předpovědi studený

Teploty se budou v dubnu většinou držet pod dlouhodobým dubnovým průměrem, který je 8,3 stupně Celsia. Srážkově by měl být příští měsíc průměrný až nadprůměrný, informoval na svém webu ČHMÚ.

"První dubnový týden by měl být výrazně teplotně podprůměrný, podobně jako poslední týdny v březnu. Ostatní dubnové týdny zůstanou taky pod dlouhodobým průměrem, ale postupně blíže k průměrným hodnotám," uvedl ČHMÚ. Nejvíce srážek spadne podle meteorologů ve druhém dubnovém týdnu.

Obchodníci dnes nabízeli zbytky loňských brambor, cibule, česneku a křenu. Z ovoce pak jablka, hrušky a ořechy. "Ani prodejci, kteří mají skladovanou zeleninu jako je mrkev, petržel a celer nepřijeli, protože ji prodají přímo z farmy. "Nemají ani pořádně vzrostlé sazenice, ani bylinky nerostou. Bylinkáři z Písku nepřijeli, protože jsou kvůli velké zimě bylinky malé," uvedl Popp. V Plzni se prodává například hodně saturejka, rozmarýn, různé druhy bazalky a máta.

Měsíční zpoždění

"Zpoždění bude nejméně měsíc, možná víc. Záleží na tom, jaké počasí bude pokračovat. Ještě celý příští týden hlásí zimu. Zem je tak prochlazená, že hned nepovolí," řekl Jaromír Herajt z Horní Břízy na Plzeňsku, který pěstuje zeleninu a dováží ji hodně z Litoměřicka. Podle něj bude ale letos zeleniny dost a nezdraží, protože konkurence přibývá. "Na Litoměřicku už bývají teď natažené plachty na polích, ale teď tam podle našich dodavatelů není nic. My také nemůžeme ven nic dát," dodal.

Také Pavel Novák, šumavský pěstitel hlíznatých a cibulnatých květin, uvedl, že do Plzně přijel kvůli tomu, že se "teď nedá téměř nic dělat". "Minimálně měsíc bude vše zpožděné," řekl.

Výkyvy počasí se na cenách neodrazí

Ceny zeleniny, bylinek i dalších produktů na farmářských trzích budou podle Poppa stejné. Lokální výkyvy počasí na to vliv nemají, řekl. Dnešní trhy v Plzni navštívilo asi 1500 lidí z Plzeňska; loni jich chodilo stabilně 1500 až 2000. Letos bude v centru města 20 trhů, bez prázdninové přestávky, až do 21. prosince každých 14 dnů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.