Lidovky.cz

České ženy pracují 15 měsíců, aby si vydělaly tolik co muži za rok

Ekonomika

  16:57
PRAHA - Ženy v Česku musí pracovat skoro 15 měsíců, aby si v průměru vydělaly tolik jako muži za rok. Podle informačního systému o průměrném výdělku měly loni zhruba o 23 procent nižší průměrnou mzdu než muži. Ve veřejných a státních službách pobíraly pak zhruba o 17 procent nižší plat.

Skončí příběh happy endem? Přečte si záhadná blondýna vzkaz od zamilovaného neznámeho? Řada čtenářů muži drží palce. foto: Shutterstock

24. dubna probíhá Equal Pay Day neboli Den rovnosti příjmů mužů a žen. "Ženy u nás pracují zhruba čtvrt roku zadarmo. Stydíme se trošku za to, že jsme v rozdílu na jednom z posledních míst v Evropě. U nás se tím vláda ani nikdo jiný nezabývá," míní Lenka Šťastná, prezidentka neziskové organizace Business & Professional Women Praha II. Zdůrazňuje přitom, že cílem akce není "rozpoutat boj", ale poukázat na problém a pomoci ženám zvýšit jejich sebevědomí.

Muži vs. ženy

Podle informačního systému o průměrném výdělku činila loni průměrná mzda žen 22 186 korun, muži měli 28 894 korun. V soukromém sektoru si tak vydělali o 23,3 procenta víc. Medián se lišil o 19,8 procenta.

Tato prostřední hodnota dosahovala u žen 18 841 korun, u mužů 23 480 korun. Ve veřejném sektoru a státní sféře byly rozdíly o něco menší. Průměrný plat žen byl o 17,3 procenta menší, činil 24 080 korun.

Muž si vydělal v průměru 29 107 korun. Medián platu dosáhl u žen 23 440 korun a u mužů 26 264 korun. Lišil se tak o 10,8 procenta.

Odborníci na problematiku rovnosti podotýkají, že ženy mívají nižší příjem i proto, že obvykle pracují v profesích a oborech s nižšími mzdami. Mnohem méně se také dostávají do lépe placených vedoucích pozic. Výzkumy ale dokládají, že i na stejných místech vydělávají ženy méně než jejich kolegové.

Podle statistik se rozdíly snižují jen velmi mírně. Česko tak v EU patří k zemím, kde se výdělky žen a mužů liší nejvíc. Podle Eurostatu v roce 2011 průměr EU dosahoval 16 procent.

Ženy neznají svou cenu

Podle Šťastné je jedním z důvodů nižších ženských výdělků to, že si ženy nedokážou o odpovídající odměnu říct. "Muž se automaticky dobře ohodnotí. My ženy neznáme svou cenu," podotkla Šťastná. Dodala, že mnohé ženy u přijímacích pohovorů mluví o nižší částce i proto, že o místo stojí.

Bojí se prý, že by post jinak dostal někdo jiný. Srovnání odměn brání i přístup zaměstnavatelů a celé společnosti, míní Šťastná. Přetrvává názor, že muž je živitel rodiny, proto má vydělávat víc.

Šéfka BPW míní, že srovnání příjmů obou pohlaví by mělo přínos pro celou společnost. Ženy či rodiny by měly víc peněz a mohly by si dovolit mít i víc dětí. Domácnosti by víc utrácely, což by pomohlo ekonomice. Stát by z vyšších výdělků získal vyšší daně. Zaměstnavatelé by zas měli spokojenější a loajálnější zaměstnankyně.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.