Lidovky.cz

PŘEHLED: Kdy máte nárok na placené volno kvůli povodním?

Ekonomika

  15:21
PRAHA - Lidé, kteří odstraňují následky povodní, mají v práci nárok na neplacené volno. Mohou ho dostat i tehdy, když se kvůli výpadku dopravy nedostanou do zaměstnání. Zameškanou dobu si mohou napracovat. Pokud firma přeruší práci kvůli velké vodě, musí lidem platit náhradu mzdy.

Palmovku a část Libně ohrožuje říčka Rokytka. foto: MAFRA - Petr Topič

Ministerstvo práce nyní aktualizuje příručku pomoci po povodních, kterou vydalo už v roce 2009. Hotova by měla být nejspíš v úterý.

Pokud lidé odstraňují doma povodňové škody a nemohou kvůli tomu do zaměstnání, je to podle zákoníku práce "důležitá osobní překážka v práci", uvádí příručka. Pracovníci si tak mohou vzít neplacené volno. Mohou se ale se šéfem dohodnout na tom, že si jindy vše napracují.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zaměstnavatel by měl v případě postižení svých zaměstnanců povodněmi přihlížet k jejich oprávněným zájmům, tedy umožnit jim odstranění či zmírnění následků povodní," uvádí ministerstvo v brožuře.

Zaměstnavatel má poskytnout neplacené volno i tehdy, pokud pracovník pomáhá svým zaplaveným blízkým, sousedům či nějaké instituci. I to je totiž překážka v práci, tentokrát kvůli občanské povinnosti.

Neplacené volno by měli lidé dostat i na jednání s pojišťovnou či úřady a také tehdy, pokud se do práce nedostanou kvůli výpadku hromadné dopravy. Náhradu mzdy firma vyplácí, pokud je to v kolektivní smlouvě či jiných dohodách.

Když voda zaplaví podnik

Pokud velká voda postihne firmu, může zaměstnavatel pracovníka převést na nezbytnou dobu na jinou činnost, a to i bez jeho souhlasu. Práce ale musí být pro zaměstnance vhodná s ohledem na jeho zdraví a schopnosti. Pokud by pak dostal nižší mzdu, než mívá, bude mu náležet doplatek do jeho průměrného výdělku.

ČTĚTE TAKÉ:

Když člověk nemůže dělat ani svou, ani náhradní práci, musí mu zaplavený zaměstnavatel vyplácet aspoň 60 procent průměrného výdělku. I když firmu samotnou povodeň nepostihla, ale váznou dodávky materiálu či nefunguje elektřina, dostává pracovník aspoň 80 procent průměrného výdělku. Podnik může pracovníka převést na jinou práci, ten s tím tentokrát ale musí souhlasit.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.