Lidovky.cz

Polská důchodová reforma: znárodnění půlky peněz z fondů

Ekonomika

  19:12
Polská penzijní reforma nejméně z poloviny končí. Polský premiér Donald Tusk oznámil, že stát sebere penzijním fondům všechny jimi držené státní dluhopisy a ty následně zlikviduje. Výrazně se tak sníží státní dluh, který se už začal blížit šedesáti procentům HDP. Fondy přijdou o polovinu majetku.

Skandující premiér. Donald Tusk popřál fotbalistům štěstí na konci jednání vlády. foto: YouTube

"Není to žádné znárodnění," dušoval se ve středu polský premiér Donald Tusk, ale sám věděl, že nemluví celou pravdu. V Polsku i po provedení navrhovaných změn penzijního systému zůstane poměrně masivní druhý pilíř, ale polovina z dosud uspořených prostředků, které v něm penzijní fondy nashromáždily bude "zabavena". Jde o polské státní dluhopisy, které penzijní fondy nakupovaly, jež stát převezme a následně zruší.

Snížení dluhu a návrat střadatelů do státního systému

Výrazně se tak sníží polský státní dluh, který touto operací v příštím roce klesne z dnešních více než 55 procent HDP pod padesát procent. Šedesát procent je přitom "finanční brzdou" zakotvené maximum a Tuskova vláda by proto během dvou let, tedy těsně před termínem řádných voleb, mohla mít problémy s navyšováním výdajů státního rozpočtu, což by pro ní mohlo být velmi nepříjemné.

Zároveň stát plánuje vyvést z penzijních fondů značnou část střadatelů. Ti totiž dostanou zřejmě někdy v průběhu příštího roku na vybranou, zda zůstanou v penzijních fondech (o což se budou muset aktivně přihlásit), nebo budou automaticky převedeni do státního systému průběžného systému (ZUS). Pokud to povede k masivnímu odlivu střadatelů do ZUS, sníží to výrazně náklady polského státu.

Smyslem reformy je najít peníze na investice do hospodářství, které sice nikdy nespadlo do recese, ale výrazně zpomalilo. "Znárodnění" dluhopisů v polských penzijních fondech a další kroky přinesou polskému státu obrovské prostředky, respektive úspory, které podle serveru Wyborcza.biz jen v příštích dvou letech dosáhnout v přepočtu dvou set deseti miliard korun.

Problém pro burzu

Obrovským problémem se ale kroky Tuskovy vlády stanou pro Varšavskou burzu, jejíž velmi slušné výkony v posledních letech stály právě na účasti kapitálově silných polských penzijních fondů. Proto reakcí na oznámené změny v penzijním systému byl dnešní pád akcií kotovaných na burze o 4,63 procenta. Ještě větším problémem může být výrazné zmenšení objemu obchodů, které by na první místo ve střední Evropě opět vrátilo Vídeňskou burzu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.