Lidovky.cz

Občanský zákoník: podvodný podomní prodejce dostane přes prsty

Ekonomika

  15:00
PRAHA - Od příštího roku půjde zrušit smlouvu s podomním obchodníkem bez pokuty, i když služby už běží.
Podomní prodejce (ilustrační foto)

Podomní prodejce (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Sedmdesátiletou důchodkyni Marii N. ze severních Čech před několika týdny navštívil doma zástupce tuzemského operátora Telefónica. Tvrdil, že jde sepsat formulář o výměně pevného telefonu.

Důchodkyně formulář podepsala. Místo vyměněného telefonu ale přišla SIM karta s novým telefonním číslem a vzápětí i faktura. Zástupce jí totiž podstrčil smlouvu o uzavření nového telefonního tarifu. „Na zákaznickém oddělení mi řekli, že smlouvu už jsem podepsala a nemůžu ji bez pokuty zrušit,“ popisuje žena. Samotný operátor však tvrdí, že za nic nemůže a že chyba je výhradně na straně prodejce.

„Zákazníkům doporučujeme, aby v případě, když jim kdokoli nabízí jakékoli telekomunikační služby, vždy žádali jasnou identifikaci prodejce. Prodejci operátora O2 u sebe vždy musí mít plastové identifikační karty a nikdy neprodávají přístroje, ať už mobilní, nebo zařízení určená na pevné linky,“ říká Ctibor Jappel z tiskového oddělení Telefóniky.

Čtrnáct dní na zkoušku

Důchodkyně ze severních Čech se tak stala zřejmě obětí nepoctivého prodejce. A zdaleka není jediná. Podle Sdružení obrany spotřebitelů se každý měsíc na triky nepoctivých prodejců nachytají stovky lidí. „Stížnosti na podomní prodejce patří mezi jedny z nejčastějších, které zaznamenáváme,“ říká právní zástupce časopisu dTest Miloš Borovička.

Problémům napálených spotřebitelů by měl být už brzy konec. Od ledna totiž začne platit nový občanský zákoník, který lidem umožní smlouvu uzavřenou mimo obvyklé prostory do 14 dnů od zahájení dodávek služby zrušit. „To v praxi znamená, že když zákazník podepíše smlouvu například s novým dodavatelem elektřiny a elektřinu už od něj začne odebírat, může se ještě do dvou týdnů rozhodnout a smlouvu bez jakékoliv pokuty a bez udání důvodu ukončit,“ potvrzuje právník specializující se na spotřebitelské právo Tomáš Liškutín.

SERIÁL NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK

24. 12.

25.12.

  • Konec kliček a drobných písmen ve smlouvách
  • Zákoník poprvé řekne, co je lichva

26.12.

  • Dluhy budou od ledna dražší
  • K založení firmy bude stačit koruna

27.12.

  • Občanský zákoník uleví nájemníkům
  • Zdraží povinné i havarijní pojištění

28.12.

  • Dvouletá záruka na některé zboží skončí
  • Smlouvy budou volnější a závaznější

29.12.

  • Anketa LN: výhody a komplikace zákoníku

„Pokud navíc zákazníci využijí svoje právo a od smlouvy odstoupí do 14 dnů od čerpání služeb, nebudou za ně muset firmám nic platit,“ dodává Liškutín. Takovou možnost přitom dosud Češi nemají. Od smlouvy sice odstoupit mohou, ale jen do 14 dnů od jejího podpisu. Jakmile začne firma služby dodávat, musí se zákazníci, kteří chtějí smlouvu ukončit, vykoupit tučnou pokutou. Ta často dosahuje několika tisíců korun.

Například dodavatel elektřiny Bohemia Energy si účtuje za předčasné ukončení smlouvy pět tisíc korun, Central Energy chce tři tisíce a podobnou částku si účtuje i PRE. Nejdál jde ve smluvních pokutách ČEZ. Ten si od zákazníků, kteří chtějí předčasně přejít ke konkurenci, účtuje poplatek 10 tisíc korun. A pokuty účtují i mobilní operátoři. Jejich výši sice omezila novela zákona, část pokuty ale zákazníci musí zaplatit stejně.

Klikněte pro zvětšení.

„Pokud se zákazník rozhodne předčasně ukončit smlouvu na dobu určitou, zaplatí maximálně jednu pětinu součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy,“ říká autor novely zákona o elektronických komunikacích Jan Husák.
Všichni tři operátoři proto museli změnit své obchodní podmínky. „Při závazku sjednaném na 24 měsíců činí smluvní pokuta 250 korun za každý měsíc chybějící do konce závazku,“ popisuje Jappel z Telefóniky.

Podomní prodej zakazují i obce Kromě nového občanského zákoníku se s podomním prodejem snaží bojovat i české obce. Obcházení domácností na svém území totiž už obecní vyhláškou zakázalo už přes dvě stě měst a další stovky obcí je plánují už příští rok následovat. Pokud prodavači vyhlášku poruší, hrozí jim pokuta 30 tisíc korun. Firmám pak 200 tisíc.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.