Lidovky.cz

Rodinné výlety vyjdou dráž. Roste vstupné do zoo, akvaparků i na hrady

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Deset až několik desítek korun za osobu a stovka za rodinu – tolik si letos Češi připlatí, jestliže se rozhodnou pro návštěvu památek a turistických atrakcí. Zdražovat bude téměř všechno – vstupné na hrady a zámky, rozhledny nebo třeba na koupaliště či do akvaparků.

Hrad Karlštejn foto: Lidové noviny

Se vstupným vyšším o desetikorunu mohou počítat například návštěvníci areálu Buchlovského zámku nebo parku v Buchlovicích. Odeset korun víc zaplatí i každý návštěvník hradu Houska, Švihov nebo zámku Bečov nad Teplou.

O čtyřicet korun dráž pak vyjde čtyřčlennou rodinu i vstupné do děčínské zoo, kláštera v Kladrubech nebo v Plasích. O dvacet korun víc si připlatí jeden návštěvník Muzea moderního umění v Olomouci a o 50 korun víc zaplatí čtyřčlenná rodina, která se rozhodne navštívit akvapark v Hradci Králové.

Důvodů vyšších cen je podle památkářů a provozovatelů turistických atrakcí několik. Jednímz nich jsou rostoucí náklady na opravu pamětihodností a ztráty z loňského roku.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

"Loňský rok byl, co se návštěvnosti týče, velmi slabý, tržby nám nestačily ani na základní opravy. Proto jsme museli letos přistoupit ke zdražení. Doufáme, že návštěvníky desetikoruna navíc neodradí, nám pak významně pomůže," říká provozovatel jedné z historických památek, který ale nechce uvést své jméno.

Tvrdí, že kdyby zdražení avizoval dopředu, je možné, že by si návštěvníci vybrali jinou památku. "Když už k nám přijedou, desetikoruna navíc jim snad vadit nebude," doufá.

Méně peněz od státu

Hlavním důvodem, proč léto v Česku podraží, je ale skutečnost, že památkáři letos dostali nižší příspěvky od státu, ze kterých těžko zaplatí zvyšující se ceny energií a náklady na provoz.

Například Národní památkový ústav v Kroměříži dostal letos od státu o tři miliony korun méně. Státní podpora na letošní rok tak činí zhruba 81 milionů korun, památky v kraji by ale potřebovaly finanční injekci vyšší než 200 milionů.

Jejich provozovatelé tak budou muset upravit hospodaření, velké a neodkladné opravy financovat ze státních peněz a investice, které počkají, hradit z výnosů ze vstupného.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobně jsou na tom i památkáři v ostatních krajích. Vstupné se bude zvedat u některých památek ve Zlínském, Pardubickém nebo třeba Ústeckém kraji. Tam podraží vstupné hned v pěti památkách ze třinácti.

"Přistoupili jsme k tomu u objektů, kde jsou otevřené nové trasy nebo kde musíme investovat do obnovy," říká ředitel územní památkové správy v Praze Dušan Michelfeit.

Většina provozovatelů památek se snaží zvýšení vstupného podobně kompenzovat nebo alespoň spojit ceny vstupenek u více památek. Obvykle to funguje tak, že pokud turisté navštíví několik atrakcí v daném kraji, dostanou vstupenku do dalších zdarma nebo se slevou.

Chladné jaro i povodně

Svůj podíl na vyšším účtu za letošní letní turistickou sezonu má i nízká návštěvnost v loňském roce. Například severočeské památkové objekty, které spravuje Národní památkový ústav, navštívilo loni o 17 tisíc návštěvníků méně než v roce předchozím, návštěvnost památek ve Zlínském kraji se loni snížila o 27 tisíc.

Celkově zaznamenal loni Národní památkový ústav na svých 101 zpřístupněných objektech více než 4,3 milionu návštěvníků. Oproti roku 2012 to je zhruba dvouprocentní pokles. Na vině byla podle památkářů velmi dlouhá zima a studené jaro, které zpomalily start sezony.

"K tomu došlo například na velmi oblíbených hradech Velhartice, Rabí, Hazmburk, Trosky nebo Bezděz, kde musela být sezona zahájena později z bezpečnostních důvodů. Další problémy pak způsobily červnové povodně," uvedla Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.