Lidovky.cz

Povinné ručení opět zdraží. Kvůli občanskému zákoníku, tvrdí pojišťovny

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Stokoruny navíc si připravte od Nového roku, vzkazují řidičům pojišťovny. Za vše může nový občanský zákoník. Pro české řidiče to bylo těžké procitnutí po sedmiletém zlevňování: povinné ručení na začátku letošního roku zdražilo.

Dopravní nehoda (ilustrační foto). foto: Shutterstock

A stejný scénář zažije většina motoristů po roce znovu. Pojišťovny podle informací LN avizují, že zvednou v roce 2015 pojistky o další stokoruny.

Už teď má navýšení cen v plánu například Česká podnikatelská pojišťovna nebo pojišťovna Wüstenrot. „Zdražení se bude pohybovat do deseti procent,“ potvrdila LN mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková.

Zdražení v průměru o 200 korun

Průměrně Češi zaplatí za povinné ručení přes 2700 korun ročně. Pokud by pojistky podražily o pět až deset procent, museli by motoristé sáhnout do peněženek pro 130 až 270 korun navíc.

Rizikovější řidiči nebo ti s dražší pojistkou se ale mohou připravit na ještě vyšší výdaje. Nejdříve a nejvíc by si podle informací LN měli připlatit nezkušení a rizikoví řidiči z velkých měst.

Podnikatelská pojišťovna zdaleka není sama, kdo se chystá zdražit. „I my předpokládáme další průběžné navyšování cen, a to už během podzimu,“ říká mluvčí pojišťovny Wüstenrot Tereza Vránková. A o úpravě ceníků uvažuje už teď třeba i Kooperativa. „Před koncem roku vyhodnotíme dopady nové legislativy, zejména nového občanského zákoníku a jejich vliv na výši pojistného plnění z povinného ručení. Na základě těchto výsledků případně upravíme ceny povinného ručení,“ vysvětluje mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Částky odškodného narostly o čtvrtinu

Změnu cen nevyloučila ani jednička na trhu, Česká pojišťovna. Konkrétní být ale podle své mluvčí Ivany Buriánkové nechce.

Právě nový občanský zákoník je hlavním „viníkem“ toho, že ceny pojistek za auta znovu porostou. Zrušil totiž tabulky, podle kterých pojišťovny vyplácely škody na zdraví. A částky odškodného, které pojištovací ústavy musí platit obětem nehod, narostly až o čtvrtinu. „Odškodnění za újmy na zdraví vzrostlo zhruba o 25 procent proti předchozím rokům,“ říká mluvčí České podnikatelské pojišťovny Čapková.

„Vliv na vyšší náklady nemá jen nový občanský zákoník, ale i povinné odvody do Fondu zábrany škod a placení výjezdů hasičského záchranného sboru,“ doplňuje ji mluvčí ČSOB pojišťovny Petr Milata.

Nové i staré smlouvy

Fondu zábrany škod musí pojišťovny platit tři procenta z vybraného povinného ručení a navíc musí ještě platit paušální poplatky hasičům. Ty činí 5600 korun za hodinu zásahu. To pojišťovnám podle Asociace českých pojišťoven od začátku letošního roku zvedlo výdaje o tři miliardy korun.

Trh klesá

Trh s povinným ručením v Česku v posledních letech klesá. Loni na ně předepsaly tuzemské pojišťovací ústavy pojistné 19,4 miliardy korun, což je proti roku 2012 pokles o procento. Povinné ručení tak skončilo podle České kanceláře pojistitelů ve ztrátě pět procent, o něž výdaje převýšily příjmy. Pokles cen pojistek ale už loni narazil na dno. Průměrná částka za povinné ručení činila 2746 korun.

Zdražení by se mělo týkat jak nově uzavřených, tak i starších smluv, motoristé si ale nepřiplatí vždy stejnou částku. „Navyšování cen bude probíhat segmentovaně, nejvíce si připlatí nejrizikovější klienti,“ vysvětluje mluvčí Wüstenrotu Vránková.

Důvody zdražování jsou podle pojišťoven podobné, jako ty, které vedly k navýšení cen už na začátku letošního roku.

výrazně se zvedlo odškodné za materiální újmy

Tehdy se pojišťovny bály, že jim pojistné nepokryje náklady, které kvůli nové legislativě začaly narůstat. Nově musely pojišťovny začít přispívat třemi procenty do Fondu zábrany škod a platit paušál za výjezdy hasičů k dopravním nehodám. „Do Fondu zábrany škod a Hasičským záchranným sborům jsme za první pololetí letošního roku odvedli již 50 milionů korun,“ uvedla například Česká podnikatelská pojišťovna.

Tím hlavním důvodem, proč ceny povinného ručení a havarijního pojištění půjdou příští rok znovu nahoru, je ale nový občanský zákoník, který výrazně zvedl odškodné za materiální újmy a za ublížení na zdraví.

Do loňského roku pojišťovny vyplácely za škody na zdraví a životě předem určené částky, zapsané v tabulkách. Například pozůstalí po někom, kdo cizí vinou zemřel při dopravní nehodě, nedostali víc než 240 tisíc korun. Za pohmožděné koleno platily pojišťovny zhruba 1200 korun, zlomené žebro vyšlo na 1800 a za otřes mozku musela pojišťovna viníka zaplatit 2400 korun. Letos je ale všechno jinak.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.