Lidovky.cz

Praktiky ’šmejdů’ využili podomní prodejci. Okrádají důchodce

Ekonomika

  10:50
PRAHA - Nekalé praktiky z předváděcích akcí se v řadě případů přesunuly mezi podomní prodejce. Zákazy tohoto typu prodeje v obcích a městech nepoctiví obchodníci často nerespektují. Reálně je také velmi problematické dodržování zákazu kontrolovat.
Klamavý podomní prodejce.

Klamavý podomní prodejce. foto: Shutterstock

Podomní prodejci jsou čím dál rafinovanější.

„Rozhodně bych neřekla, že se snížil jejich počet, spíše naopak. Přibývá také stížností na podomní prodejce, tedy na jejich praktiky, ve kterých jsou stále vynalézavější,“ uvedla předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Gerta Mazalová.

Nekalé prodejní praktiky z předváděcích akcí se mnohdy přesunuly právě mezi podomní prodejce. Proto některé obce a města využily možnost, kterou jim dává živnostenský zákon, a zakázaly podomní prodej.

„Bohužel se však často setkáváme s tím, že tento zákaz není respektován. Nepomáhají ani sankce, které mohou dosáhnout až do výše 200 tisíc korun. Reálně je však velmi problematické dodržování zákazu kontrolovat. Navíc naše zkušenosti ukazují, že když už je udělována správní sankce například za využívání nekalých obchodních praktik, pak jsou udělovány pokuty podstatně nižší,“ dodala předsedkyně.

K TÉMATU:

V mnoha případech podle Mazalové prodejci naprosto nerespektují žádné zákazy a vyhlášky neberou vůbec na vědomí. Obcházejí byty a domky, zazvoní a scénáře jsou vždy podobné.

„Jejich základ zůstává stejný, je to psychický nátlak a poskytování nepravdivých informací. Na to si spotřebitelé stěžují nejvíce, také na klamavé až podvodné praktiky, které podomní prodejci stále používají, např. při podomních nabídkách prodeje energií.

Scénáře návštěvy jsou často stejné. Prodejci například přesvědčují spotřebitele, že jejich dodavatel už zkrachoval a oni zůstanou bez elektřiny nebo že jdou kontrolovat, zda mají všechny slevy.

Představují se také pod falešnými jmény firem, které ale ve skutečnosti nezastupují. Někteří mají ve smlouvách napsán také poplatek za sepsání smlouvy nebo i skrytou zprostředkovatelskou provizi v řádů tisíců korun. Ten si na místě vyberou a už se neobjeví.

Likvidační pokuty za hyenismus

Současná legislativní úprava je podle šéfky Sdružení obrany spotřebitelů nedostačující.

„Podle judikatury Nejvyššího správního soudu nesmí být udělena pokuta v likvidační výši. Domnívám se, že pro tyto prodejce, kteří dělají ostudu poctivým podnikatelům a nekale profitují na těch nejvíce zranitelných a bezbranných lidech, jakými jsou především senioři, by likvidační pokuta byla nejlepší odměnou,“ uvedla Mazalová.

Takovým prodejcům by podle ní mělo být též odebráno živnostenské oprávnění a měly by být nastaveny legislativní záruky, aby se takovýto podnikatel nemohl podílet na podnikání jiné osoby. Často se prý totiž stává, že stále stejní lidé pouze přesunují svůj výnosný byznys do jiné společnosti.

Lidé na prodejce volají policii

Například v Ústeckém kraji ho zakazuje 13 měst a obcí. Dodržování vyhlášky kontroluje městská policie. „Na tento problém se zaměřujeme i při běžné pochůzkové činnosti. Případů ale bylo za poslední rok jen velmi málo. V případě podomního byly jen tři, kdy nám zavolali obyvatelé domů. Bohužel, než jsme přijeli na místo, prodejce stačil odejít,“ řekl zástupce ředitele Jan Novotný. 

Strážníci se častěji setkávají s pochůzkovým prodejem. „Většinou šlo o případy, kdy skupiny lidí prodávaly velmi často kradené zboží. Nabízely je přímo na ulici. Ale i tento nešvar postupně mizí. Pokud víme, tak se nejčastěji přesouvá na parkoviště u velkých hypermarketů,“ doplnil Novotný.

Podomní prodejci zkoušejí štěstí také v Prostějově. Naposledy na konci října strážníci za jediný den řešili tři oznámení obyvatel, v jejichž domech se prodejci pohybovali.

„Dva pánové zvonili na bydlící a nabízeli služby, které souvisí s prodejem elektrické energie domácnostem. Hlídce se dotyčné podařilo zastihnout při opouštění jednoho z domů na sídlišti,“ uvedla mluvčí prostějovské městské policie Jana Adámková. Případ nyní řeší živnostenský úřad.

Zlínská radnice jej zakázala loni na jaře. Důvodem byl nárůst počtu případů, kdy prodejci při tomto způsobu prodeje nabízeli pochybné, předražené nebo obtížně reklamovatelné zboží či služby. Dopláceli na to zejména senioři nebo sociálně slabí občané. Podobné informace uvádí i další kraje. 

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.