Lidovky.cz

Ekonomika

Nemá smysl překotně měnit koruny. Už moc neoslabí, říká ekonom Marek

Koruna vs. euro.

Koruna vs. euro. foto: Shutterstock

Rozhovor
PRAHA - Navzdory stále slábnoucí koruně ceny zboží a služeb nestoupají. Když k tomu přičteme nízké ceny benzinu a nafty, dá se říct, že tato situace českému spotřebiteli celkem vyhovuje. Podle ekonoma Davida Marka se bude životní úroveň Čechů dokonce dále zlepšovat.
  6:30

Cena za euro překročila 28 korun, dolar stojí už více než 24 korun. To tu už řadu let nebylo. Wall Street Journal dokonce označil korunu za aktuálně nejhorší měnu světa

Přesto se nevyplatí vzít útokem směnárny. Koruna už o moc víc oslabovat nebude, tvrdí hlavní ekonom společnosti Delloite David Marek.

Lidovky.cz: Koruna oslabuje, ale zboží téměř nezdražuje. Benzin a nafta jsou nejlacinější za několik let. Není to pro lidi vlastně velmi výhodný stav?
Oslabení měny českému spotřebiteli neprospěje, zdraží mu téměř všechno dovážené zboží. Tento fakt je ale více než vyvážený poklesem cen ropy a potravin, které mají ve spotřebním koši velkou váhu. Navzdory slabé koruně je inflace velmi nízká, prakticky nulová. To vede k tomu, že reálné mzdy rostou solidním tempem. Když vezmu do úvahy všechny faktory, tak převažují ty pozitivní.

Lidovky.cz: Češi tedy na slabé koruně vydělají?

Možná bych řekl navzdory slabé koruně. Krátkodobě není příznivá, protože vede ke zdražení zboží, nicméně převažují jiné faktory. A z dlouhodobého pohledu je výhodná pro ekonomiku. Zvyšuje konkurenceschopnost, pomáhá vyývozu – exportní firmy můžou vytvářet více pracovních míst. Klesá nezaměstnanost, rostou mzdy i životní úroveň.

Ekonom David Marek.

Lidovky.cz: Ceny v Česku loni stouply jen o 0,4 procenta - navzdory snaze ČNB dostat inflaci na dvě procenta. Kdy zboží zdraží, pokud vůbec?

Myslím si, že v tomto roce by mohla být inflace ještě nižší než loni. Po většinu roku se bude pohybovat těsně nad nulou, někdy i na nule. Kdyby ceny ropy dál výrazně klesaly, pokračovalo teplé počasí, které by – podobně jako loni - vedlo k dobré úrodě, můžeme znovu sklouznout do deflace. Dalším rizikem je vývoj cen v eurozóně, která už je v mírné deflaci 0,2 procenta. Pokud se bude prohlubovat, pak se může skrze ceny zboží dovážet i do české ekonomiky.

Lidovky.cz: Může se tedy stát, že ani dovážené zboží příliš nezdraží?

Kvůli slabšímu kurzu koruny zpravidla dražší bude.Vyšší ceny budou u dovážené elektroniky, budeme platit více za dovolené v zahraničí, ale pokud přičtu levnější potraviny a benzin, pak je situace lepší.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Kdy si myslíte, že se naplno projeví zvýšení cen zboží z exportu?

U každého zboží je to jiné, záleží na flexibilitě dodavatelského řetězce. U elektroniky v řádu týdnů dojde k vyprodání skladových zásob zboží nakoupeného za nějakou cenu. U jiného druhu zboží to může být delší doba, ke zdražení ale dojde nejpozději v řádu měsíců. U elektroniky se očekává výrazný dopad proto, že se vztahuje k vývoji kurzu koruny k dolaru. Ten se propadl mnohem více než kurz koruny vůči euru.

Lidovky.cz: Má cenu nějak spekulovat při výměně eur a dolarů? Tedy zda ji provést hned či s ní čekat?

Nedovolím si takovou spekulaci vyslovit. Oslabení kurzu koruny už je adekvátní ekonomické situaci. Spekulace na finančních trzích ho můžou oslabit ještě daleko více, ale to už je opravdu v rovině dohadů. Oslabovat by dále neměla, tak si nemyslím, že je nutné jít překotně vyměňovat do směnárny koruny za eura kvůli letním dovoleným. Není důvod, aby v květnu a červnu byla koruna slabší než teď.

Lidovky.cz: Může se tento stav projevit na konkurenčním boji směnáren?

Popravdě řečeno netuším, Samozřejmě pokud dochází k prudkým pohybům, někdo zareaguje rychleji, někdo pomaleji, někdo výrazněji, někdo méně. Kdo je šikovný, může na tom vydělat.

Lidovky.cz: Jakou dáváte předpověď průměrné české rodině ve výhledu jednoho roku? Pohorší si, polepší?

Základním měřítkem, které je v tomto duchu nejvíce vypovídající, je vývoj reálných mezd. U něj můžeme očekávat zhruba půlprocentní zlepšení oproti loňsku. Životní úroveň by mohla stoupnout o dvě až dvě a půl procenta.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.