Lidovky.cz

Evropa se zalekla zrušení roamingu. Ten možná nezmizí nikdy

Evropa

  7:00
BRUSEL - Letošní léto mělo být poslední v historii roamingových poplatků. Dovolených, ze kterých si evropští zákazníci zavolají s přirážkou oproti domovské zemi, ale nakonec bude ještě několik.

Roaming - ilustrační foto foto: Shutterstock

Původní plán Evropské unie na zrušení roamingu v prosinci letošního roku definitivně padl. Současné vyšší ceny volání při cestách po Evropě tak vydrží nejméně do poloviny roku 2017. Možná ale nezmizí vůbec.

„Zdolali jsme 97 procent cesty k cílové čáře,“ napsal 1. července loňského roku na svém twitterovém účtu Ryan Heath, tehdejší mluvčí eurokomisařky Neelie Kroesové. Cílovou čárou myslel úplné zrušení roamingových poplatků.

Mládek spěchá s rozdělením 14 miliard na rychlý internet. Bojí se vnitra

Strop pro ceny odchozích a příchozích hovorů, SMS a MMS tehdy klesl meziročně o více než 20 procent, a cena megabytu mobilních dat dokonce o více než polovinu. 

Od července 2009, kdy EU začala roaming regulovat, zlevnilo odchozí volání o 61 procent, příchozí o 79 procent a SMS o 45 procent. Datové služby, které regulaci podléhají od července 2012, pak zlevnily o 71 procent.

Evropa: zlatý roamingový důl

Média i odborná veřejnost proto měly jasno. Konec roamingu v Evropě, hlásaly noviny, zpravodajské weby i oborové organizace. Jenže jásání bylo předčasné. Evropské komisi vypršel mandát a Kroesovou vystřídali Günther Oettinger a Andrus Ansip, jejichž představa o jednotném evropském digitálním trhu je výrazně skromnější a více prooperátorská.

Právě operátoři stojí z velké části za tím, že současná Evopská komise plán na zrušení roamingu prakticky stopla. Nejen že teď není jisté kdy, ono se ani neví, jestli k tomu vůbec dojde.

Jako nejpravděpodobnější se v současnosti jeví varianta jakéhosi kompromisu, a sice že by zákazník měl roční limit 50 minut volání, 50 SMS a 150 MB dat ze zahraničí za domácí ceny. Po jeho vyčerpání si pak operátoři budou moci účtovat výrazné příplatky.

Volání mobilním telefonem - ilustrační foto

I o parametrech limitu se ale diskutuje a některé jednající strany žádají úpravu jinou. Například Lotyšsko navrhuje pouhých pět minut volání, pět SMS a deset MB dat na den, to vše jen na sedm dní v roce. Telekomunikačním společnostem by se navíc mělo dostat ještě luxusu v podobě dvouletého přechodného období. Pak by se zákazníci dočkali změny nejdříve v červnu 2018.

Europarlament naopak prosazuje co nejrychlejší konec roamingu a limit 100 minut volání a200 MB dat, bez omezení počtu dnů as regulací poplatků, které si budou operátoři při vyčerpání účtovat navíc. Česká republika, za kterou v Bruselu jedná ministerstvo průmyslu a obchodu, je v tomto směru nakloněná spíše tvrdšímu lotyšskému nápadu.

Za hlavní příčinu neúspěchu plánu na vytvoření celoevropského telekomunikačního trhu bývá často označována hamižnost mobilních operátorů, kterým by s odstraněním roamingových poplatků vypadla další část už tak klesajících příjmů.

Operátoři samozřejmě roaming udržet chtějí. Nejvíc za něj bojují ti ze zemí, které patří mezi oblíbené dovolenkové destinace. Jejich argumentem je, že roaming jim pomáhá udržovat kvalitu infrastruktury, která během turistické sezony dostává kvůli zvýšenému provozu zabrat.

Půjčka přes telefon. Zákazník při jejím sjednání provolal 64 tisíc

Na druhou stranu, příjmy z roamingu dnes tvoří podle studie A .T. Kearney jen kolem pěti procent operátorských marží. Jiná studie Juniper Research pak předpokládá, že právě díky klesajícím cenám a rostoucímu využívání datových služeb by do roku 2018 měly příjmy z roamingu vzrůst na osm procent celkových tržeb av absolutním vyjádření tvořit celosvětově 42 miliard dolarů.

Jak na levné volání?

Chcete ušetřit za volání a internet? Porovnáme vám aktuální veřejné i prémiové nabídky mobilních operátorů.

Levné volání Ve spolupráci s finance.iDNES.cz

Jenže Evropa je zvyklá, že léta byla zlatým roamingovým dolem a na celosvětových roamingových tržbách se podílela až 46 procenty. Podle údajů Evropského parlamentu zde koncoví zákazníci v nejlepších operátorských letech platili dvojnásobné ceny, než jaké byly na velkoobchodním trhu. I podíl roamingu na celkových příjmech evropských operátorů v této době stoupal výš a činil kolem deseti procent.

Na obranu operátorů je tedy nutné říci, že to není výhradně jejich lobby, která nechce přestat s tradičními SMS typu „Vítejte v Chorvatsku. Do ČR teď voláte za…“. Jednotného telekomunikačního trhu se zalekla už i část eurokomisařů. Tento krok by totiž mohl mít dalekosáhlé důsledky a od základu změnit celé telekomunikace.

Náhle by zde nebyla konkurence tří, maximálně čtyř národních operátorů, ale soutěžili by spolu všichni z EU. Českému zákazníkovi by například nic nebránilo najít si výhodnější nabídku u bulharského operátora a za jeho ceny volat po celé Evropě.

Zrušení roamingu by tak pravděpodobně ještě více podpořilo současnou vlnu fúzí a akvizic. V telekomunikačních firmách by následně zaniklo velké množství pracovních míst, za což nikdo nechce převzít odpovědnost.

„Není možné po vzoru Spojených států amerických, kde se tísní čtyři operátoři, vytvořit celoevropský trh se dvěma stovkami hráčů. To je dlouhodobě neudržitelné,“ říká telekomunikační expert A. T. Kearney Peter Kováčik.

Prázdninové nabídky

Čeští operátoři si na aktivitu svých zákazníků v zahraničí stěžovat nemohou. Počet provolaných minut a odeslaných SMS z dovolených se snižováním cen roste meziročně o desítky procent. Datové přenosy se pravidelně zdvojnásobují.

A to i přes to, že česká operátorská trojka se s cenami eurotarifů drží na maximální povolené úrovni. Tedy na 6,29 nebo 6,30 koruny za minutu odchozího hovoru, 1,66 koruny za minutu hovoru příchozího, 1,98 nebo 1,99 koruny za SMS a 6,63 koruny za megabyte (MB) dat.

V rámci konkurenčního boje se ale O2 od poloviny května do konce září rozhodlo dočasně snížit zákazníkům využívajícím neomezené (free) tarify ceny služeb na území EU a Švýcarska, Lichtenštejnska, Norska a Islandu. Minuta odchozího hovoru tak vyjde na 3,50 koruny, SMS a minuta příchozího hovoru pak na 1,50 koruny. A to nejen při volání na česká, ale i na zahraniční telefonní čísla. Megabyte dat potom vyjde na 6,60 koruny.

Vodafone zase zákazníkům nabízí službu Roaming na den, kdy zákazník za jednorázový denní poplatek 69 korun může využívat služby na území EU za stejných podmínek jako v České republice. V závislosti na tarifu tak může volat i neomezeně, surfovat může do výše až 100 MB za den. Po vyčerpání volných jednotek z domácího tarifu pro něj ale začne platit jednotná sazba 6,55 koruny za minutu hovoru a 1,51 koruny za SMS.

Zatím nejblíž ke zrušení roamingu se zřejmě dostali slovenští zákazníci O2, kteří od loňského léta v Česku volají, posílají SMS i surfují za ceny jako ve své domovině. Češi cestující třeba za krásami Tater mají ale smůlu. Přestože slovenské O2 je dceřinou společností českého operátora, pro tuzemské zákazníky se podobná nabídka nechystá.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.