Lidovky.cz

Investice do sběratelství: je lepší začít se zlatými mincemi či veterány?

Asie

  6:00
PRAHA - Sběratelství je investice, s níž může začít skoro každý. Zlaté mince lze pořídit i za několik tisíc korun. Pokud se ale člověk rozhodne na sbírce vydělat peníze, je třeba při počáteční investici řádně přitlačit. A zároveň mít v oboru dostatečný přehled.

Veterán Porsche. Ilustrační foto. foto: ve spolupráci s Autoweb.cz

Obrazy mladých autorů, veterány či známky můžou investiční portfolio náležitě obohatit. Ve sběratelství sice nemusí dojít k tak výraznému zhodnocení vložených peněz jako třeba u nemovitostí, ale na druhou stranu příliš neztrácí na ceně.

Porota serveru Lidovky.cz, tvořená ekonomickými analytiky, radí, jakou strategii při budování sbírky zvolit. Rada na začátek: vyberte si, zda chcete mít ze sbírky dobrý pocit, nebo velké peníze.

Milan Vaníček, J&T Bank

Pro investiční námět jsem si vybral zlaté mince - konkrétně ty vydávané Českou národní bankou. Důvodem je nejen fakt, že jsou vyráběné ze zlata, a tudíž by si měly udržet relativně neměnnou hodnotu. Tyto mince mají i numismatickou hodnotu a jsou přiměřeně dostupné. Cenově i fyzicky. Investovaná částka nemusí být vysoká, dá se začínat i s nízkými řády tisíců korun. Investici můžeme započít i dnes, nemusíme hned kupovat staré mince.

Mince - ilustrační foto.

Celkově bych takovému, řekněme koníčku, nevěnoval více než pět procent majetku, pokud se nejedná o vášnivého sběratele.

Zhodnocení lze v oboru sběratelství obtížně vypočítat či předvídat. Budoucí výnosnost předmětu ovlivňuje čas, materiál, poškození a další faktory. Záměrně jsem si nevybral jiný segment, který může naznačovat vyšší výnosnost jako drahé vozy, hodinky, obrazy či dokonce známky. Pro většinu čtenářů nemusí být jednoduché je získat, natož pokračovat v započaté sbírce. Současně jsem se sám odhodlal v malém podobnou sbírku založit. Mým záměrem není výsledná výnosnost, ale potěšení ze sbíraných předmětů a potažmo vědomí, že časem budu mít co odkázat svým dětem.

Marek Hatlapatka, Cyrrus

Alternativní investice jsou dnes moderní, ale nemyslím si, že jsou pro každého. K tomu, aby se sběratelství investičně vyplatilo, musíte mít člověk buď značné prostředky, mimořádné znalosti nebo prostě štěstí. Tady nehrajete o několikaprocentní nárůst hodnoty, jako například u dluhopisů či akcií. 

Potřebujete obvykle velký nárůst hodnoty alespoň u některých součástí sbírky – tím bych investici přirovnal ke spekulativním nákupům na akciovém trhu. A ty také nejsou pro každého. Takže sběratelství ano, pro movité investory, za maximálně deset až patnáct procent volných prostředků a s dlouhodobým horizontem. V tomto smyslu vidím jako zajímavé obrazy mladých malířů. Pro ostatní investory: sbírejte pro radost a emoční uspokojení. Ne pro finanční zhodnocení.

Jiří Zendulka, BHS Securities

Jako zajímavou investici bych zmínil historické automobily či motocykly. Investice do vzácných nebo unikátních vozů je prověřena kontinuálním růstovým vývojem. Na rozdíl od investice například do akciových indexů přináší tato investice výrazně stabilnější návratnost vložených prostředků a také výrazně nižší korelaci s těmito vybranými akciovými indikátory.

Návštěvníci mohou obdivovat předválečné veterány Rolls-Royce, klasické limuzíny...

Podporou pro růst je i dále se zvyšující sběratelský zájem zejména z Asie. Jako u každé investice je důležité rozložení rizika, tedy například nákup více automobilů. Ne každý investor si však toto může dovolit, navíc v tomto segmentu je vyloženou nutností dostatečná odborná znalost.

Pavel Kohout, Partners

Sběratelské předměty - ať už jakéhokoliv druhu, známky, mince, obrazy, knihy, veteráni, hodinky - stojí jako investice za úvahu jedině tehdy, jste-li znalcem v daném oboru. Anebo pokud máte neskonalou touhu se znalcem stát. 

Sběratelské předměty nemají většinou likvidní trh jako akcie, není v nich soustředěno tolik majetku jako v nemovitostech, díky čemuž jejich trh není informačně efektivní a poskytuje více prostoru pro skutečné znalce. Na druhé straně ale podléhají módě a jejich hodnota může i klesat. Dále je nutné zvážit rizika padělatelství, rizika znehodnocení v průběhu času (u vín) nebo náklady na údržbu a opravy (u automobilů a hodinek).

Milan Tomášek, GE Capital

Tato oblast investic je z kategorie alternativních a v portfoliu drobných investorů by neměla v průměru přesahovat podíl deseti procent. Jejich výhodou je nízká závislost na vývoji cen klasických finančních instrumentů, což vylepšuje diverzifikaci portfolia (nižší riziko, vyšší potenciální zhodnocení).

Jedna z verzí slavného plátna Alžírské ženy (Les femmes d’Alger) od Picassa se...

V současném prostředí nízkých úrokových sazeb zaznamenáváme v této oblasti logicky vyšší poptávku. Je však třeba počítat s tím, že jde o dlouhodobé investice v řádu mnoha let. A co je mnohem důležitější, pokud chcete nadprůměrně vydělat a chovat se jako investor, musíte mít v dané oblasti dokonalý přehled a dostatek informací. V opačném případě doporučuji dlouhodobé a trpělivé budování vaší sbírky, což zvýší její celkovou hodnotu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.