Lidovky.cz

Češi jsou národ ‚mamánků‘. Nechceme přijít o peníze ani o komfort, říkají lidé do 30 let

Ekonomika

  17:18
PRAHA - Nedostatek financí, ztráta pohodlí i neschopnost se samostatně rozhodovat. To jsou nejčastější důvody, proč se mladí lidé neradi osamostatňují a raději i dlouho po dosažení plnoletosti zůstávají u rodičů. Podle průzkumu agentury STEM/MARK dům či byt s matkou a otcem sdílí v současnosti téměř třetina tuzemských juniorů ve věku od 20 do 30 let.

Bydlení u rodičů - ilustrační foto: Shutterstock

Rodiče se s potomky v průzkumu shodli, že ideální věk pro opuštění společné domácnosti je 23 let. Realita ale bývá jiná.

LÉKO: Maminčini mazánci. Jak hochy ničí porno a videohry

Největší část „mamánků“ se obává, že by na ně po zahájení nezávislého života dolehl nedostatek finančních prostředků – 97 procent dětí totiž přiznalo, že by se bez peněz od rodičů po odstěhování neobešlo.

Bojí se o komfort i o soukromí

Tři čtvrtiny mladých lidí zároveň nechtějí přijít o komfort, který jim bydlení s matkou a otcem přináší, a dvě třetiny dotázaných uznávájí, že nejsou schopni o svém životě samostatně rozhodovat.

Je mi třicet a stále bydlím u maminky. Někde rarita, v Česku běžný stav

Nejčastějším impulzem k opuštění rodného hnízda pro tuzemské juniory zpravidla bývá až vážný partnerský vztah a to i přesto, že 71 procentům rodičů nevadí, když si syn či dcera svého přítele nebo přítelkyni vodí domů na noc.

Oproti tomu se téměř polovina dospívajících svěřila, že by partnera, který stále bydlí s matkou a otcem, nechtěla. Asi čtvrtina dotázaných totiž má v tomto ohledu nepříjemnou zkušenost – většinou se jedná o vyrušení rodiči v intimní chvilce.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.