Lidovky.cz

Když lidé půjčují lidem. Češi přes P2P firmy sehnali 320 milionů

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Půjčky mezi lidmi, takzvaný peer to peer lending, nabírají v Česku dech. Lidé si přes ně půjčili přes 320 milionů korun. Pro jedny jde o způsob, jak se dostat k výhodnému úvěru, pro druhé naopak cesta, jak zhodnotit peníze.
Peníze – ilustrační foto.

Peníze – ilustrační foto. foto: Shutterstock

K tomu slouží P2P platformy, které v Česku začínají získávat stále více příznivců. Například nejstarší Bankerat, která cílí na méně solventní klientelu, nabízí své služby skoro pět let. Jen letos pak přibyli další dva hráči.

Nejprve v červnu portál Benefi.cz, za kterým je investor a například zakladatel serveru AAAPoptávka.cz Pavel Matoušek. O měsíc později začala na trhu působit platforma Zonky, za kterou stojí společnost Creative Dock a investorem je lídr trhu nebankovních půjček společnost Home Credit.

Čech boduje na Kickstarteru. Na multifunkční 3Dsimo vybral už 140 tisíc dolarů

Přesto se ale jedná jen o zrnko písku. Dosud se přes tyto tři platformy dohromady rozpůjčovalo asi 321 milionů korun. Od léta si lidé přes Zonky a Benefi půjčili kolem 25 milionů korun.

Výhodou oproti tradičním bankovním půjčkám je osobní přístup. Investoři z P2P také často sázejí na příběhy zájemců.

Na plastiku ano, na útraty ne

Právě P2P platformy mohou nabídnout výhodnější podmínky než banky. Česko je ve spotřebitelských úvěrech 5. nejdražší země v Evropě.

„My si myslíme, že se trh musí změnit. Nehledě na to, co říkají banky, průměrný úrok je 12,85 procenta. Dráž se půjčuje jenom v Maďarsku, Bulharsku, na Sl ovensku a v Lotyšsku,“ říká šéfka Zonky a bývalá novinářka Lucie Tvarůžková.

Kalkulačka (ilustrační foto)

Zonky půjčuje od 20 tisíc. „Principiálně nevěřím na půjčky na spotřebu. Lidé si mají půjčovat dobře a když tím něco zlepší, a ne když zrovna něco zrovna chtějí,“ říká. ̈

Dodává, že například půjčky na plastické operace zlepšují život a sebevědomí. Oba nové projekty přitom shodně nabízejí těm nejbonitnějším klientům úrok od šesti, respektive 5,99 procenta. Průměrná úroková sazba pak u Zonky dosahuje necelých deseti procent, u Benefi pak kolem 18,5 procenta. V případě Bankeratu je situace jiná, což je dáno i rizikovější klientelou, která by úvěr v bance nedostala. Průměrný úrok je tam 40 procent.

Tradičním principem P2P platforem je, že se na jednoho dlužníka skládá více věřitelů. Například maximální výše investované čásky do jednoho úvěru od jednoho věřitele je zastropovaná na pět tisíc korun. To se pak odráží iv poměru dlužníků a investujících. Na 254 lidí, kteří u Benefi půjčku získali, připadá skoro 600 investorů.

Převažuje osobnější přístup

Ještě větší poměr je pak u Zonky. Bankerat naopak maximální výši investice neomezuje, což se pak promítá do toho, že na 5100 lidí, kteří přes něj půjčku získali, je jen 453 investorů.

Na rozdíl od bankovních úvěrů často převažuje osobnější přístup. Po klasických otázkách, které by klient dostal i v bance, se například Zonky ptá na to, v čem jsou lidé dobří. Třeba jestli běhají maraton.

„Máme ve formuláři dokonce část, kde klient může zaškrtnout, jaké služby využívá. Když je člověk například spolehlivý řidič jízdomatu, má účet na sociální síti LinkedIn nebo prodává na Fleru řemeslné výrobky a má pozitivní reference, je to pro nás velmi silná indikace toho, že jde o slušného a spolehlivého člověka. I to ovlivňuje úrok,“ říká Tvarůžková.

Část z těchto klientů přitom bankám propadá mezi prsty, neboť dostávají horší úrok, než by museli. Zatím je na analýzu toho, jestli jsou vytrvalostní běžci lepší ve splácení hypotéky, brzo. Je potřeba ještě spousta dat. Na druhé straně některé skupiny, jako jsou třeba svobodní mladí muži, které banky více odmítají, vítá Zonky s otevřenou náručí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.