Lidovky.cz

Banky budou muset posílat klientům, kolik jim za rok strhly na poplatcích

Evropa

  14:45
PRAHA - Do hry o poplatky vstoupilo už i ministerstvo financí. Banky budou klientům muset posílat jednou ročně výpis, kde bude detailně uvedeno, kolik si za svoje ročně služby naúčtovaly.
Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Bankovní poplatky jsou roky jedno z nejožehavějších témat na tuzemském bankovním trhu. Dosud se však jednalo hlavně o záležitost mezi bankami a jejich klienty, teď ale zákazníci mají na své straně mnohem silnějšího spojence – ministerstvo financí.

Díky připravovaným změnám se klienti bank budou pravidelně dozvídat, nejen za jaké služby přesně platí, ale i absolutní výši poplatků v daném roce.

Spořitelna otevře banku pro chudé. Zvýhodní penzisty a svobodné matky

Pro zákazníky by to rovněž mělo znamenat mnohem snazší porovnání cen služeb mezi jednotlivými finančními domy.

V současnosti ministerstvo připravuje změny, které mají zajistit průhlednost a porovnatelnost u vyúčtování poplatků včetně cen za jednotlivé bankovní služby. Bankám od září příštího roku, do kdy má začít platit novel zákona o platebním styku, nařídí, aby svým klientům každý rok poslaly, kolik přesně a za jaké služby platí.

„Klient například jednou ročně obdrží výpis všech poplatků, které zaplatil své bance. Další jednotný dokument týkající se poplatků spotřebitel obdrží před uzavřením smlouvy o platebním účtu,“ potvrzuje Gabriela Štěpanyová z ministerstva financí.

Větší transparentnosti nahrává i jednotné názvosloví u základních a běžných typů služeb. Jelikož pravidla přicházejí z evropské směrnice, bude i názvosloví platit napříč celou EU.

Jednotná evropská terminologie

„Pro nejčastěji používané služby spojené s platebním účtem bude zavedena jednotná evropská terminologie a jednotné informační dokumenty pro spotřebitele,“ říká mluvčí ministerstva financí.

Nehledě na to, v jaké zemi se zrovna klient nalézá nebo u které banky zrovna je, vždy by měl vědět, za co platí a co služba obsahuje. To přitom nepopírají ani zástupci bankovního sektoru.

„Záleží na tom, jak bude vypadat konečná podoba metodického předpisu Evropské bankovní autority, který by měl vymezit, kterých produktů by se sjednocení názvosloví a obsahu týkalo. Obecně ale lze říci, že to do určité míry transparentnost zvýší,“ připouští například náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Filip Hanzlík.

O případných přínosech ale pochybují někteří odborníci, kteří se poplatkové problematice dlouhodobě věnují.

„Dnes jsou tyto informace pro klienty opravdu snadno k nalezení a náklady lze lehce najít a spočítat z měsíčních výpisů, které musí klient dostat od banky. Celé mi to trochu připadá jako vlamování se do široce otevřených vrat,“ podivuje se nad současnými snahami Patrik Nacher, majitel serveru Bankovnipoplatky.com.

K narušení trhu v podobě povinnosti zavádět bankovní účty zdarma, jak se obávali někteří kritici návrhu, však nedojde. Zavedení základního platebního účtu by sice mělo umožnit spotřebitelům zřídit si kdekoli v Evropské unii platební účet, avšak za cenu, která je přiměřená.

„Lze říci, že tato cena by neměla převyšovat cenu, která je účtována spotřebitelům za standardní platební účty,“ dodává Štěpanyová. To znamená, že by se cena neměla nikterak lišit od poplatků, které si banky účtují za vedení účtu dnes.

ČBA: Zadarmo to nebude

Zadarmo to pro banky však v žádném případě nebude. Náklady se pak budou odvíjet od toho, jak schválená legislativa bude na konci vypadat a jaké parametry bude základní účet obnášet.

„Obecně platí, že čím vzdálenější by byla jeho konkrétní podoba od standardní nabídky, tím větší nákladový dopad na banky by to mělo. O beznákladovou operaci ale v žádném případě nepůjde,“ vylučuje Hanzlík.

O podobě novela zákona by se mělo rozhodovat v příštích dnech, kdy má zamířit do legislativní rady vlády.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.